poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Miejsce na legalnego studenckiego grilla w parku akademickim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 grudnia 2012, 20:47

Tereny dla studentów zmienią się w przyszłym roku
Tereny dla studentów zmienią się w przyszłym roku

UMCS przebuduje park akademicki. Będą latarnie, nowe ławki, alejki, amfiteatr, siłownie na świeżym powietrzu i – na prośby studentów – strefa do pikników

Uniwersytet ogłosił przetarg na projekt rewitalizacji całego parku akademickiego. Chodzi o teren między ul. Sowińskiego, Głęboką, Centrum Kultury Fizycznej (dawny AOS) i ścieżką biegnącą wzdłuż akademików. W ostatnich latach park doczekał się jedynie przycinki drzew. Studenci narzekają, że rośliny są zaniedbane, alejki zniszczone, brakuje ławek, koszy na śmieci i latarni.

Zamawiając projekt uczelnia jasno określiła, co ma się tam znaleźć. Zaczynając od roślinności – część drzew i krzewów zostanie wycięta (m.in. topole przy głównej alei i samosiejki), pojawią się nowe rośliny (np. drzewa tworzące bramę – wejście do parku do Chatki Żaka), od ul. Głębokiej park będzie oddzielony ścianą zieleni, a na skarpie od strony CKF będą rosły krzewy.

Wszystkie ścieżki zostaną zaprojektowane na nowo. Główne ciągi (wzdłuż parku i do ul. Głębokiej) będą z nawierzchni utwardzonej. Pozostałe pokryje żwir. Alejka biegnąca w stronę skrzyżowania ul. Głębokiej i Sowińskiego ma być zmodyfikowana – teraz jest zbyt strona. Schody przylegające do parku doczekają się remontu. A wokół całego terenu powstanie ścieżka rekreacyjna. Pojawią się nowe ławki, kosze na śmieci, monitoring i nowe oświetlenie.

Park zostanie podzielony na strefy tematyczne. Od ul. Sowińskiego (między ACK i ul. Głęboką) będzie "tajemniczy ogród” – żwirowy plac z rzeźbami i kamiennymi ławkami porośniętymi bluszczem. Od ACK powstanie "strefa kulturalna” – amfiteatr ze sceną i żwirowymi stopniami, częściowo porośnięty roślinami, z kurtyną z… cisów. W parku będą też trzy place z urządzeniami do ćwiczeń na świeżym powietrzu.

W samym środku – między boiskiem a obiektami CKF – powstanie specjalna strefa rekreacyjna. Nazwana "polaną”, będzie przeznaczona do urządzania pikników i grillowania. – Studenci zgłaszali zapotrzebowanie na takie miejsce – mówi Aneta Śliwińska z biura prasowego UMCS. – M.in. w ankiecie na temat tego, co powinno się zmienić na terenie miasteczka akademickiego. Wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom.

– Pomysł jest taki, żeby to była strefa ogrodzona, obejmująca konkretny teren przeznaczony do takiego spędzania czasu – wyjaśnia Śliwińska. – Będzie oświetlona i monitorowana. W środku będzie dużo zieleni, ławki i grille. Po to, żeby studenci nie przychodzili ze swoimi. Chcemy, żeby ten teren był uporządkowany.

Firmy zainteresowane przygotowaniem projektu mają czas do 11 grudnia. – W styczniu możemy się spodziewać przetargu na wykonanie zwycięskiego projektu – zapowiada Śliwińska. Nowy park powinien być gotowy w przyszłym roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Piotr
Michał
folkatka
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Piotr
Piotr (6 grudnia 2012 o 11:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszyscy
Rozwiń
Michał
Michał (5 grudnia 2012 o 19:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='/' timestamp='1354692253' post='705668']
Szkoda, że prośby mieszkańców tego miasta nie sa tak szybko spełniane jak studentów. Wystarczy, że pojawi się artykuł pt."studenci chcą......." i już mają. A konsekwencje tych zachcianek ponoszą inni
[/quote]
Co Ty mówisz - za to zapłaci uniwersytet, a nie miasto.
Rozwiń
folkatka
folkatka (5 grudnia 2012 o 13:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podaj mi chociaz jeden argument za tym, ze Lublin jest megadziurą. Albo nie przyłaczaj siedo grona bezmyślnych opluwaczy naszego miasta.
Rozwiń
jjj
jjj (5 grudnia 2012 o 12:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no tak studenci zło konieczne , Lublin i tak jest mega dziurą, a gdyby nie to że jest to ośrodek akademicki to w ogóle można było zaorać to miasto
Rozwiń
maupa
maupa (5 grudnia 2012 o 09:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Studenci...................... aż strach pisać o tej chołocie "studenci".Prawdziwi chcący zdobywać wiedzę siedzą i kują,reszta to du....dajki i handlarze prochów plus nagrywanie płyt. TYCH studentów najlepiej widać w Plazie- panienki w kiblach robią za spodnie cuda a chłoptysie stoją i handlują.Po co im park,otwórzcie legalny bur............ zobaczycie ile KOLEŻANEK z kul czy umcs tak będzie pracować.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!