poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Miejskie dotacje na zabytki w Lublinie. Kto dostanie?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 maja 2012, 19:24
Autor: Dominik Smaga

Miasto sfinansuje renowację elementów, które utworzą tzw. ścieżkę dydaktyczną w zespole klasztornym
Miasto sfinansuje renowację elementów, które utworzą tzw. ścieżkę dydaktyczną w zespole klasztornym

Dokładnie taką kwotę przeznaczy miasto na dotacje dla prywatnych właścicieli najcenniejszych miejskich zabytków. Pieniądze zostały już podzielone, trafią głównie do kościołów. Najwięcej dostaną oo. dominikanie.

Do klasztoru mieszczącego się przy ul. Złotej trafi blisko ćwierć miliona złotych. Fundusze mają być przeznaczone na konserwację obrazów olejnych w kaplicy Tyszkiewiczów oraz restaurację niektórych zabytków ruchomych, takich jak szaty liturgiczne czy obrazy. Chodzi o te elementy, które zostaną wykorzystane przy tworzeniu tzw. ścieżki dydaktycznej w zespole klasztornym.

– Jak na potrzeby całego programu renowacji bazyliki to mało, ale jednocześnie i tak bardzo dużo – mówi o. Robert Głubisz, przeor klasztoru. – Za każdą pomoc jesteśmy wdzięczni i bardzo miastu dziękujemy.

Druga co do wielkości dotacja przypadnie kościołowi rektoralnemu pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej przy Narutowicza 6. Kwota 140 tys. zł wesprze renowację wewnętrznych murów. 93 tys. zł otrzyma parafia pw. św. Urszuli Ledóchowskiej, a dotacja ma być wykorzystana na podbicie fundamentów, zabezpieczenie ścian, wymianę dachu i okien w spichlerzu zespołu dworsko-parkowego przy ul. Roztocze. W obiekcie tym planowana jest również wymiana drewnianych stropów na żelbetowe.

91 tys. zł przeznaczyło miasto na pałac biskupi przy ul. Wyszyńskiego, a po 85 tys. zł trafi do parafii pw. św Mikołaja na Czwartku oraz do kościoła rektoralnego pw. Świętego Ducha. W obu przypadkach pieniądze mają wesprzeć konserwację sztukaterii. 30 tys. zł Ratusz przeznaczył dla świątyni przy Staszica 16.

– Większość pieniędzy trafi na restaurację zabytków sakralnych, ale wsparcie otrzymają także właściciele prywatnych kamienic – zapewnia Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta miasta.

78 tys. zł trafi do właścicieli kamienicy przy Kowalskiej 9, gdzie planowany jest m.in. remont elewacji i wymiana balkonów dziedzińca. 46 tys. zł wesprze badania polichromii w kamienicy przy Grodzkiej 17, wspólnota mieszkaniowa z Narutowicza 14 dostanie dotację na remont elewacji i balkonów, a 14 tys. zł wesprze badania stanu kamienicy przy Archidiakońskiej 1.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
folkatka
jogo
spąsowiały
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

folkatka
folkatka (3 maja 2012 o 16:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zastanawiam się, skad bierze sie w ludziach tyle zaślepienia i głupoty. Tekst o burzeniu kościoła skomentuje krótko - lecz sie biedny człowieku.
Kościoły są naszym wspólnym dziedzictwem, skarbem naszej kultury, obiektami pełnymi dzieł sztuki, pamiatkami po znakomitych artystach swej epoki (dla przykładu nazwiska - Fontana, Majer, G.B. Falconi - jeden z najlepszych sztukatorów w historii polskiej sztuki, autor sztukaterii w kościele dominikanów).
Pojęcia nie mam, jak to się dzieje, ze w naszym kraju, tak ogołoconym z zabytków przez te wszystkie wojny, zdarzaja sie ludzie o takich poglądach. To jest podobnie jak z komuchami i naziolami (przy okazji pozdrawiam tropiciela moich działań cenzorskich) - w naszym kraju zdarzaja sie wielbiciele Adolfa i Lenina....
Chcecie zobaczyć do czego prowadzi takie zaślepienie w Waszym stylu? Pojedzcie sobie na wschód. Juz za Bugiem zaczyna sie zupełnie inny kraj. Zobaczycie sobie ruiny XVII, XVIII wiecznych kościołów, które nawet w tym stanie nie przestały byc perłami architektury. Zobaczycie kilkusetletnie freski odpadające od ściany. Zobaczycie miasta z dziurami w zabudowie - pozostałośc po kościolach i cerkwiach, zburzonych w czasach sowieckich.
Przykładem takiego miasta jest Kamieniec Podolski - dosyc dobrze mi znany. W latach 20. wysadzono tam w powietrze dwa obiekty sakralne. Zostały po nich wyrwy. Do tej pory.
Załaczam link do ciekawego tekstu, chociaż nie sądzę, by on coś zmienił Zobaczcie, co zrobili Wasi ideowi pobratymcy.
http://arkapana.republika.pl/nowak1.html
Rozwiń
jogo
jogo (2 maja 2012 o 23:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na pałąc biskupi miasto ma pieniądze, ale na przdszkola ciągle brak. Place zabaw przy przdszkolach nie zmieniły się od lat siedemdziesiątych, a obiekty sakralne KK lśnią od przepychu.
Rozwiń
spąsowiały
spąsowiały (2 maja 2012 o 18:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani Izabella Sierakowska też powinna coś dostać bo co prawda jest już leciwa ale całkiem nieźle sie przecież trzyma.
Rozwiń
666
666 (2 maja 2012 o 15:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fotka mówi wszystko. Dostanie kler na remonty kościołów które powinny być zburzone.
Rozwiń
az
az (2 maja 2012 o 12:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W ramach walki państwa z Kościołem, wiekszość pieniędzy idzie na kościoły. Strach pomyśleć, co by było, gdyby walka była ostrzejsza.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!