niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Mieszkańcy Dożynkowej demonstrowali w Ratuszu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 kwietnia 2008, 16:43
Autor: Dominik Smaga

Tuż obok domków jednorodzinnych w rejonie ul. Dożynkowej w Lublinie rosną nowe bloki. Mieszkańcy protestują.

Nie chcą oglądać ze swych okien ścian wysokich domów. Oczekują od Ratusza szybkiej zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.

Plan zagospodarowania przestrzennego to lokalna konstytucja dla projektantów i inwestorów. To dokument, który mówi co wolno, a czego nie wolno w danym miejscu budować. Aktualny plan dla Dożynkowej pozwala, by rosły tam nowe bloki. Mieszkańcy czują się oszukani, bo żyli w przekonaniu, że to dzielnica domków jednorodzinnych.

- I teraz to wygląda tak, że jest domek, obok niego blok, zaraz potem domek i znów blok. Nie są nawet zachowane odległości między domami - oburza się Jacek Kęsicki z Dożynkowej. - Obawiam się, że i u mnie może być tak jak u sąsiadów, którzy z okna mają widok na wysoką ścianę bloku - wtóruje mu Bożena Leszak. - Wszędzie w mieście styka się budownictwo jednorodzinne i wielorodzinne i od tego nie uciekniemy - odpowiada Elżbieta Kołodziej-Wnuk, zastępca prezydenta miasta.

Wczoraj kilkudziesięciu sąsiadów stanęło z transparentami w czasie sesji Rady Miasta domagając się zmiany planu. - Chcemy wprowadzenia linii rozgraniczającej nasze domy od zabudowy wielorodzinnej - Joanna Kęsicka.

Mieszkańcy interweniowali u miejskich radnych. - Obraz, jaki zobaczyłem jest porażający - mówi Dariusz Sadowski (SdPl). - Albo ktoś popełnił fatalny błąd, albo było to celowe działanie - mówi Piotr Kowalczyk, radny PiS i zapewnia, że poprze starania mieszkańców o zmianę planu.

- Pani prezydent powiedziała, że to rozważy zaznaczając, że zmiana może przyhamować prace nad planami w innej części miasta - dodaje Kowalczyk.
Ratusz mówi, że mieszkańcy ze swym protestem się spóźnili, bo ich plan uchwalono w 1992 r. - Wtedy był wykładany do wglądu, ludzie mogli wnosić odwołania, ale nie mieli zastrzeżeń - mówi Kołodziej-Wnuk. Nie wie jeszcze, czy plan się zmieni.

Protestujący zarzucają urzędnikom, że plany tworzą w pośpiechu, jako przykład podając wczorajszy plan dla strefy ekonomicznej na Felinie, który radni dostali kilkadziesiąt godzin przed głosowaniem. - I jak się uchwala plan na kolanie to dochodzi do takich absurdów, bo nikt z radnych nie ma czasu, żeby tam zajrzeć - mówi Kęsicka.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
5604
123
Rebe
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

5604
5604 (25 kwietnia 2008 o 10:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież nic nie stoi na przeszkodzie aby Państwo Księscy....znaleźli NOWE ...lokum...np. w Hiszpanii???? lub wrócili...na ul. Tymiankową.......
Rozwiń
123
123 (25 kwietnia 2008 o 10:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Popieram przedmówcę.........działki "dziko" wykupione za "drobne" a teraz ma się ...odczucie krzywdy???? Miasto ma pierszeństwo w gospodarce gruntami, niż...."przypadkowi" "wykupywacze" ....gruntów!!!!!!!!! Jesteśmy jako Miasto ograniczeni takimi....którzy mogą wykupic grunt od Gminy...za marne grosze ale plany rozbudowy miejskiej mają........gdzieś!!!!! Trzeba rozgraniczyć........miasto idzie na wieś...czy wieś wkroczyła do miasta......?????
Rozwiń
Rebe
Rebe (25 kwietnia 2008 o 08:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Mieszkańcy czują się oszukani, bo żyli w przekonaniu, że to dzielnica domków jednorodzinnych."

Nooo... jeśli od 1992r nie chciało im się zajrzeć do planów zagospodarowania własnej okolicy to niech dalej żyją w takim przekonaniu. Zresztą to pic na wodę: 3/4 domków w tej okolicy ma nie węcej niż kilka lat, więc budowali je zapewne z pełną świadomością, że mogą powstać tam bloki. Mieszkańcy proponują również wprowadzenie linii oddzielającej bloki od domków - nie ma sprawy, o ile ten pas ziemi zostanie wydzielony z ich działek.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!