piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Mieszkańcy przegrali z radnymi. Będą mieć taką nazwę ulicy, której nie chcą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 kwietnia 2010, 17:33
Autor: (drs)

Ulica Chiary Lubich pozostanie na mapie Lublina. Radni nie zgodzili się na to, by zmienić nadaną w lutym nazwę ulicy. Zmiany domagali się mieszkańcy, którzy uważają, że jest ona trudna do wypowiedzenia. Woleli inną: ul. Sławinek

Rzecz dotyczy niewielkiej uliczki, bocznej ul. Willowej. Do tej pory nie miała nazwy, a budynki mają numerację "pożyczoną" od Willowej i po jednej stronie stoją domy z adresami Willowa 14a, 14b... itd., a po drugiej z numerami 16a, 16b...

W lutym radni zdecydowali, że uliczka będzie się nazywać ul. Chiary Lubich. Ta włoska działaczka katolicka była m.in. założycielką ruchu Focolari, którego lubelski oddział mieści się właśnie przy Willowej 14c. Tam nikt nie miał przeciw nowej nazwie. Ale tylko tam. Pozostali mieszkańcy zgodnie podpisali się pod protestem.

Niezadowoleni mieszkańcy podkreślali, że nikt nie pytał ich o zdanie, że nikt nie wie jak wymawiać imię i nazwisko Chiary Lubich (czytaj: Kiara Lubich) i wezwali radę do usunięcia naruszenia prawa. Później na specjalnym spotkaniu uradzili, że chcą, by ich ulica przejęła nazwę od pobliskiej ul. Sławinek.

Z pomocą protestującym pospieszyli radni lewicy, którzy złożyli w Radzie Miasta projekt uchwały zmieniającą nazwę z ul. Chiary Lubich na ul. Sławinek. Dziś sprawa stanęła na sesji rady.

- W Lublinie mamy dużo ulic, których patronów nazwiska inaczej się pisze, a inaczej wymawia, np. Orlika-Ruckemana albo Dubois - wyjaśniał Krzysztof Siczek, miejski radny PiS przed głosowaniem w tej sprawie. To właśnie Siczek proponował w lutym by patronką ulicy została Lubich.

Została wtedy i będzie nią nadal, bo projekt radnych lewicy przepadł w czasie głosowania.

Radni odrzucili też wezwanie mieszkańców do usunięcia naruszenia prawa, bo stwierdzili, że wszystko odbyło się legalnie. Wcześniej do tego samego wniosku doszli prawnicy wojewody i nie rozpoczęli procedury unieważnienia uchwały. Stwierdzi bowiem, że nie ma przepisu, który by mówił, że radni przed nazwaniem ulicy muszą pytać o zdanie jej mieszkańców.

Kto głosował za zmianą nazwy z ul. Chiary Lubich na Sławinek?

Za projektem lewicy głosowali: Paweł Bryłowski (PO), Leszek Daniewski (PO), Jarosław Pakuła (PO), Dariusz Sadowski (lewica), Monika Wac (lewica), Sabina Włodek (PO), Kamil Zinczuk (lewica), Marcin Kowalewski (PO).

Przeciw zmianie nazwy na ul. Sławinek byli: Mariusz Banach (PiS), Zdzisław Drozd (PiS), Piotr Gawryszczak (PiS), Marek Jakubowski (PiS), Tomasz Karski (PiS), Marcin Nowak (PiS), Dariusz Piątek (PO), Krzysztof Podkański (niezrzeszony), Krzysztof Siczek (PiS), Wioletta Szafrańska-Kocuń (niezrzeszona), Zbigniew Targoński (PiS), Sylwester Tułajew (PiS), Piotr Więckowski (PiS), Marek Wójtowicz (PiS), Janusz Mazurek (PiS), Michał Widomski (niezrzeszony)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~jarek~
~antos~
KK
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~jarek~
~jarek~ (23 kwietnia 2010 o 21:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie czy wy nie wiecie jak nasz kraj działa...?
ręka rękę myje!! a w ta spr z ta ulica to bardzo dziwna jest wszyscy na NIE a pis na tak. dziwne? jak dla mnie nie, bo to Polska
Rozwiń
~antos~
~antos~ (23 kwietnia 2010 o 21:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gdzie my żyjemy? te nasze ukochane radne to tylko uprzykrzają nam życie zamiast pomagać. Nie mowie tu o wszystkich radnych tylko o tych którym moherowa rewolucja zakręciła w głowie. I próbują uszczęśliwić tym innych którzy tego wcale nie potrzebują. Czy My mieszkańcy nie mamy prawa głosu w tym mieście? i będziemy chodzić jak te marionetki na sznurkach radnych? paranoja!!!!!!!!!!!!! a ta chiara to jest koszmar jakis:D
Rozwiń
KK
KK (23 kwietnia 2010 o 11:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ATYPiSIOR napisał:
CO WYŚCIE MYŚLELI,ŻE PiSdzielce Z RADY TFUU MIASTA NADADZĄ INNĄ NAZWĘ NIŻ DZIAŁACZKI KATOLICKIEJ, BY PRZYPODOBAĆ SIĘ ICH PRYNCYPAŁOM Z WŁADZY K.K.???JÓZEK ŻYCIŃSKI BYŁBY ZAWIEDZIONY JAKBY NAZWA BYŁA JAKIŚ SŁAWINEK!!PO...MIASTO TEN LUBLIN!! NAJWIĘKSZE OSZOŁOMSTWO SPOD ZNAKU KLERU KATOLICKIEGO SIĘ W 300 TYS. MIEŚCIE BEZ PERSPEKTYW I LASEM GMACHÓW URZĘDÓW I KOŚCIOŁÓW!! KIEDYŚ RZESZÓW BYŁ TAKIM BASTIONEM OSZOŁOMSTWA ALE POSZEDŁ DO PRZODU O LATA SWIETLNE ZA LUBELSKIM ZAŚCIANKIEM!!

Przemawiają przez Ciebie kompleksy z mniejszego Rzeszowa który nawet jak dołączy jeszcze z e 20 wsi zostanie taki jaki jest ,mniej zacietrzewienia ,więcej rozsądku ,pozdrawiam z pięknego Lublina
Rozwiń
mp
mp (23 kwietnia 2010 o 10:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No deb***izm i sekciarstwo . Kiedy w koncu bedziemy mieli prawo, my MIESZKANCY LUBLINA, wypieprzac z rady miasta takich idiotow ??!!!
Rozwiń
Gość
Gość (23 kwietnia 2010 o 09:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zaraz, zaraz... Przecież Stadion Narodowy w Warszawie ma nosić imię.. no... kogo??? Tak samo jeden z nowych mostów na Wiśle w kujawsko-pomorskiem... Tym, którzy głosowali na Siarę Lubik, na pewno ten patron przypadłby do gustu. Do roboty więc rajcy miejscy, niech igrzyska trwają dalej Ale... dobrze by było jednak wcześniej zapytać mieszkańców, chociaż tutaj to już głosów protestu nie przewiduję.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!