sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Mieszkańcy: Upomnimy się o swoje

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 września 2006, 19:32

Ci, którzy za użytkowanie wieczyste gruntów płacą poważne kwoty zapowiadają, że wytoczą Ratuszowi procesy. Zwykli mieszkańcy odliczą sobie nadpłacone pieniądze z przyszłorocznych opłat. To reakcja na ujawnienie przez nas tego, że Urząd Miejski pobiera zawyżone opłaty za wieczyste użytkowanie.


Przypomnijmy. W marcu 2004 roku weszła w życie ustawa o podatku od towarów i usług. Nakładała obowiązek opodatkowania VAT-em opłat wnoszonych za wieczyste użytkowanie. W Lublinie urzędnicy opodatkowali umowy zawarte przed wejściem w życie tej ustawy. Kilka firm zapłaciło tylko opłatę bez podatku. Sprawy trafiły do sądu. Ten prawomocnie uznał, że urzędnicy samowolnie złamali warunki umowy z użytkownikami gruntów. Bo to miasto powinno odprowadzać podatek od opłaty, a nie obciążać nim innych.
– Dla kogoś kto choć trochę orientuje się w prawie podatkowym było jasne, że użytkownika nie można obciążać VAT-em – mówi Andrzej Mazurek, wiceprezes Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Wysyłaliśmy do urzędu pisma, jak ten podatek jest naliczany w innych miastach. Nic to nie dało. Teraz nadpłaconych pieniędzy nie odpuścimy. Chcemy uniknąć sądu i liczymy, że Urząd Miasta sam zaproponuje, że je zwróci.
Jedna z mieszkanek Lublina przesłała nawet urzędnikom scenogram z posiedzenia Sejmu, na którym minister finansów wyjaśnia, że użytkownicy wieczyści nie powinni być obciążani VAT-em. – A oni ciągle naliczali mi 50 zł podatku rocznie – mówi. – Teraz nadpłacone pieniądze odliczę od przyszłorocznej opłaty i niech mnie podają do sądu, że jej nie zapłaciłam w całości.
Co zrobi Urząd Miasta? Wciąż nie wiadomo. – Zapoznamy się z uzasadnieniami wyroków – mówi Tomasz Rakowski, rzecznik prezydenta Lublina. – Obciążaliśmy VAT-em, bo taka była wykładnia ministerstwa finansów. (dj)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!