sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Miliony dla lubelskich uczelni. Będzie nowa Chatka Żaka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 maja 2010, 14:35

Uczelnie z Lubelszczyzny dostaną z Unii Europejskiej ponad 100 mln zł na nowe budynki, laboratoria, akademik, bibliotekę i halę sportową. – Bez nauki nie dogonimy świata – podkreśla marszałek województwa Krzysztof Grabczuk.

Decyzję o unijnym dofinansowaniu podjął zarząd województwa. – Przyznaliśmy uczelniom 109 mln zł – poinformował dziś marszałek. – 12 mln pozostało jako rezerwa. A 5,8 mln zaproponowaliśmy Politechnice Lubelskiej, która może się zgodzić lub nie na niższą dotację, niż się starała (PL chciała 15 mln zł na modernizację Wydziału Mechanicznego).

Najwięcej z rozdzielonej właśnie puli dostanie lubelski UMCS – 12,3 mln zł na wyposażenie w sprzęt wydziałów: Biologii i Nauk o Ziemi, Matematyki, Fizyki i Informatyki oraz Chemii, a także prawie 15 mln zł na przebudowę Chatki Żaka.

– Te dwa projekty są dla nas niesłychanie ważne – podkreśla prof. Stanisław Michałowski, prorektor UMCS. – Cieszy nas szczególnie, że została doceniona Chatka Żaka, która przecież służy całemu środowisku lubelskich studentów. Teraz ACK stanie się nowoczesnym inkubatorem medialno-artystycznym.

Lubelski Uniwersytet Przyrodniczy dzięki przyznanym środkom zbuduje nową bibliotekę – sześciokondygnacyjny, owalny budynek przy ul. Akademickiej 15, przylegający do Agro-2.

KUL postawi Centrum Transferu Wiedzy – obok Collegium Jana Pawła II przy AL. Racławickich. Dzięki niemu uczelnia będzie mogła otworzyć nowe kierunki: studia lingwistyczne dla niewidomych, stosunki międzynarodowe, fizjoterapię i planowanie przestrzenne.

Z kolei Uniwersytet Medyczny zajmie się Wydziałem Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu. Studenci i pracownicy tego wydziału zajmą budynek na rogu ul. Staszica i Zielonej. – Który zostanie opróżniony, bo farmacja przeniesie się z niego do nowo-budowanego gmachu przy ul. Chodźki – wyjaśnia Ewa Abramek, kanclerz UM. – Budynek przy ul. Staszica zostanie całkowicie wyremontowany i wyposażony.

Oprócz lubelskich, unijne dotacje dostały uczelnie z Zamościa, Dęblina i Białej Podlaskiej. Większość z nich ruszy z inwestycjami jeszcze w tym roku. Wszystkie mają być gotowe najpóźniej w roku 2013.

– Powinniśmy w jak największym stopniu wspierać inwestycje szkół wyższych. One tworzą miejsca pracy, promują nasz region i coraz chętniej współpracują z przedsiębiorcami – mówi marszałek Grabczuk. – Dzisiejszy świat będzie się rozwijał tam, gdzie będą inwestycje w naukę, w innowacyjną gospodarkę.Na co będą pieniądze

* UMCS – modernizacja i wyposażenie wydziałów: Biologii i Nauk o Ziemi, Matematyki, Fizyki i Informatyki oraz Chemii – łączny koszt: 16,4 mln zł (w tym 12,3 mln zł z UE)
* UMCS – Inkubator Medialno-Artystyczny (Chatka Żaka) – 19,8 mln zł (14,8 mln zł)
* U. Przyrodniczy w Lublinie– Biblioteka Główna/Ośrodek Rolniczej Informacji Naukowej – 19,9 mln zł (14,9 mln zł)
* KUL – Centrum Transferu Wiedzy KUL – 19,9 mln zł (14,9 mln zł)
* PWSZ w Zamościu – rozbudowa i wyposażenie infrastruktury dydaktycznej – 6,7 mln zł (5,0 mln zł)
* WSZiA w Zamościu – laboratoria dla kierunku budownictwo – 4,9 mln zł (3,7 mln zł)
* AWF w Warszawie – budowa hali sportowo-widowiskowej w Białej Podlaskiej – 20,0 mln zł (15,0 mln zł)
* U. Medyczny w Lublinie – baza dla Wydziału Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu – 19,7 mln zł (14,8 mln zł)
* Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie – modernizacja domu i stołówki studenckiej – 17,7 mln zł (13,3 mln zł)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
chatka puchatka
fggv
tyjuty
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

chatka puchatka
chatka puchatka (6 maja 2010 o 22:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wyrzucone pieniądze w błoto, z naszych ciężko zarobionych pieniędzy
Rozwiń
fggv
fggv (6 maja 2010 o 19:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gosciu z wlkp napisał:
Jedna uczelnia z wlkp UAM dostal 180 mil zlotych atu okolo 8 uczelni tylko 100 mil czym sie podnniecac dobre i to biedny co cieszy sie ze ma na chleb i oplaty.Oby AWF w Bialej Podlaskiej nie robil mini bubla hali dzis halapowinna pomiescic okol od 1.5 do 2 tys sympatykow [WIDOWNI ] a nie nastepne buble tak aby nie dostac powaz nej imprezy sportowej


doprawdy smieszne jest to co piszesz - nie porownuj lubelskich uczelni do uam, to nie ta sama kategoria "wagowa", tak jak lublin to nie ta sama "kategoria" co poznan - niestety,a moze stety....
Rozwiń
tyjuty
tyjuty (6 maja 2010 o 18:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
fgrt napisał:
KUL od 20 lat zamierzał postawić ten łącznik.Teraz nadarzyła się okazja i wybuduje go za pieniądze unijne.Stwarza się kierunki studiów nie mając żadnej kadry ale takie obiecanki pozwalają dostać dofinansowanie.Podam przykład w planach tego łącznika miała być przychodnia zdrowia.Stworzy się fizjoterapie i dzięki temu ma się za darmo budynek przychodni.
Drugi wątek to po co wydawać te pieniądze jak lubelskie uczelnie rozwijają się tylko w budynki.Jest niż i już teraz na kul-u wiatr hula


te nowe kierunki to dopiero przyszłośc, natomiast ten projekt łącznika ma być przede wszsytkim dla nowych badań psychologicznych, a co jak co, ale psychologia na KULu jest chyba jednym z najlepszych lubelskim kierunkow
Rozwiń
fgrt
fgrt (6 maja 2010 o 16:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KUL od 20 lat zamierzał postawić ten łącznik.Teraz nadarzyła się okazja i wybuduje go za pieniądze unijne.Stwarza się kierunki studiów nie mając żadnej kadry ale takie obiecanki pozwalają dostać dofinansowanie.Podam przykład w planach tego łącznika miała być przychodnia zdrowia.Stworzy się fizjoterapie i dzięki temu ma się za darmo budynek przychodni.
Drugi wątek to po co wydawać te pieniądze jak lubelskie uczelnie rozwijają się tylko w budynki.Jest niż i już teraz na kul-u wiatr hula
Rozwiń
kaja
kaja (6 maja 2010 o 15:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kolego, na Boga!
Co ma do tego TUSK czy w ogole RZAD ??
PRZECIEZ to SAMORZAD ROZDZELAL PIENIADZE UNIJNE, a TUSK NAWET O TYM NIE WIE, BO I PO CO ??
Ludzie, tyle lat dzialaja samorzady, chodzicie na wybory i NIE MACIE POJECIA, CO NALEZY do RZADU, CO DO SAMORZADOW - SA NIEZALENE, chco w Lubelskim PO , Samoobrona i PSL maja wiekszosc - stworzyli kolaicje przeciwko PiSowi, ktory mial znacznie wiecej radnych w Sejmiku wojewodztwa.
MOZNA TAK WYTLUMACZYC : np. RZAD t taki odpowiedznik UNII EUROPEJSKIEJ, a samorzad wojewodztwa (SEJMIK, ZARZAD) w tej analogii - to jak WLADZA w POLSCE.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!