Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 października 2015 r.
10:07

Młoda lewica walczy o Sejm. Kim są ludzie z Partii Razem? "My nie oszukujemy wyborców"

Autor: Zdjęcie autora toma łm
0 24 A A

Tomasz Warzocha, lider listy Partii Razem w okręgu lubelskim jest dzisiaj gościem na naszym czacie. Spotkanie z nim potrwa około godziny. Możecie zadawać pytania w komentarzach lub wysyłając je na adres: maciuszczak@dziennikwschodni.pl

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- To było już ostatnie pytanie. Dziękujemy panu Tomaszowi Warzosze za udział w naszym czacie!

- Dziękuję bardzo za nadesłane pytania. Mam nadzieję, że udało mi się przekonać państwa do głosowania na Partię Razem. Zapewniam, że będzie również wiele okazji do dyskusji ze mną i z innymi kandydatami na ulicach Lublina i innych miejscowości województwa lubelskiego.

 

Godz. 11:15

- Ostatnie pytanie do naszego dzisiejszego gościa: proponujecie minimalną płacę godzinową w wysokości 15 złotych brutto dla umowy o pracę na czas nieokreślony, 35-godzinny tydzień pracy. Jesteście przeciwko pracodawcom?

- Jesteśmy za uczciwymi pracodawcami, zatrudniającymi na umowę o pracę, na godnych warunkach i nie oszukującymi na podatkach. Dzisiaj uczciwi przedsiębiorcy konkurując z tymi, którzy wybierają drogę na skróty są w gorszej pozycji. Musimy z tym skończyć. Ponadto zwiększenie płacy minimalnej, jak pokazuje przykład kolejnych stanów w Stanach Zjednoczonych, które podwyższają płace minimalną, prowadzi do zwiększenia popytu wewnętrznego i wzrostu gospodarczego. Chodzi o starą prawdę, którą znał już Henry Ford, że pracownika musi być stać na zakup produktu firmy, w której pracuje. Więcej pieniędzy w kieszeniach pracowników, to większe zyski firm. Osoby zarabiające najmniej większą część swoich dochodów wydają lokalnie. Większe wydatki, to więcej wpływów do budżetu państwa z tytułu podatku VAT.

 

Godz. 11:09

- Czy Partia Razem zamierza uporządkować kwestie przywilejów grup zawodowych takich jak górnicy czy rolnicy i czy planuje zmiany w systemie ubezpieczeń rolników? Czy reszta społeczeństwa ma nadal dofinansowywać takie grupy zawodowe?

- Nie możemy cały czas równać w dół. Przestańmy nazywać prawa pracownicze przywilejami. Prawa pracownicze powinny obejmować wszystkich pracowników. Uelastycznianie form zatrudnienia, wyrzucanie ludzi na umowy śmieciowe czy skłanianie ich do zakładania niemających racji bytu jednoosobowych działalności gospodarczych nie jest drogą do silnej i stabilnej gospodarki. Silna i stabilna gospodarka krajów takich jak Niemcy czy państwa skandynawskie została zbudowana na zapewnieniu odpowiednich zabezpieczeń socjalnych i stabilności życiowej. Poczucie stabilności przekłada się na efektywność pracowników, sprawnie działające firmy, a przede wszystkim na szczęśliwsze i bardziej solidarne społeczeństwo.

 

Godz. 11:08

- Czy jesteście za zlikwidowaniem Senatu czy wręcz odwrotnie? Proszę o uzasadnienie.

- Senat, o czym już wspominałem, w obecnej formie się nie sprawdza. Kwestią dyskusji pozostaje to, czy należy go zlikwidować czy przekształcić w izbę samorządową.

 

Godz. 11:06

- Wróćmy do planów ograniczenia wynagrodzenia poselskiego do trzykrotności płacy minimalnej. Czy to wpłynie na poziom kompetencji naszych "wybrańców"? Po co to chcecie zrobić?

- Obecna wysokość uposażenia poselskiego niespecjalnie przekłada się na kompetencje wybrańców. Wielokrotnie można było to zaobserwować śledząc dyskusje w Sejmie, a w zwłaszcza w Senacie. Rolą posła nie jest bycie ekspertem od wszystkiego. Poseł ma reprezentować interesy społeczeństwa, a nie znać na pamięć wszystkie akty prawne. Od tego są w Sejmie zatrudnieni prawnicy zajmujący się wyłącznie kwestiami legislacyjnymi. Natomiast ograniczenie pensji poselskiej zmniejszy oderwanie reprezentantów społeczeństwa od rzeczywistości.

 

Godz. 11:00

- Deklarujecie przeniesienie część urzędów centralnych poza stolicę. Jakie instytucje widziałby pan w Lublinie?

- W Lublinie, podobnie jak w innych miastach, przede wszystkim powinny znaleźć się urzędy najbardziej dopasowane do specyfiki regionu. Ze względu na bliskość granicy, nie tylko Polski ale całej strefy Schengen, Lublin byłby dobrym miejscem na główną siedzibę Urzędu Celnego czy Straży Granicznej. Przeniesienie urzędów centralnych poza stolicę to nie tylko ich fizyczne przeniesienie, ale też zwiększenie dostępności, niezależnie od tego, gdzie będą się znajdować. Zwiększenie dostępności nie tylko dla mieszkańców miast wojewódzkich takich jak Lublin, ale też mniejszych miejscowości. W tym celu konieczna jest nie tylko informatyzacja urzędów, nie tylko walka z wykluczeniem cyfrowym, ale również stworzenie sieci delegatur. Dzięki temu mieszkańcy gmin będą mieli łatwiejszy dostęp do urzędów samorządowych i centralnych, niezależnie od tego, gdzie mieszkają.

 

Godz. 10:50

- Co z relacją państwo-Kościół? Lekcje religii w szkołach czy w salach przykościelnych, parafialnych? Czy opłacać katechetów z budżetu państwa?

- Nie widzę potrzeby, aby religia była prowadzona poza salami szkolnymi, natomiast związki wyznaniowe powinny opłacać nie tylko katechetów, ale także płacić za sale wynajmowane do tego celu od szkoły. Potrzebujemy sprawnego państwa, które opiera się naciskom niezależnie od tego, czy pochodzą one od strony Kościoła, czy od strony innych instytucji reprezentujących interesy wąskich grup społeczeństwa. Państwo ma działać sprawnie, dbać o swoich obywateli i ma to robić jak najskuteczniej, nie poddając się wspomnianym naciskom. 

 

Godz. 10:42

- Pytanie od Fundacji Wolności. Zgodnie z ustawą Kodeks Wyborczy finansowanie kampanii wyborczej jest jawne. Jak pan stosuje się do tej zasady? Gdzie można się zapoznać z wpłatami i wydatkami poniesionymi na pana kampanię? Czy po objęciu mandatu posła będzie pan publikować rejestr wydatków swojego biura?

 - Wpłaty i wydatki związane z kampanią zostaną przedstawione w formie zbiorczej dla kampanii całej Partii Razem. Zgodnie z wymogami prawnymi, na stronie komitetu wyborczego publikujemy informacje o wpłatach powyżej 1,5 tys. zł. Jednym z naszych postulatów jest jawność płac. Pragniemy również lepszego rozliczania działalności partii finansowanych z budżetu państwa, dlatego planuję, aby wszystkie wydatki mojego biura były publicznie dostępne. Obecnie pieniądze, które otrzymują partie są marnotrawione na szpecące miasta billboardy i płachty wieszane na płotach. Pieniądze z budżetu powinny być wydawane w sposób znacznie bardziej sensowny, właśnie na prowadzenie biur poselskich, na ekspertyzy, a nie na promowanie twarzy, które nie reprezentują żadnych konkretnych idei czy programów.

 

Godz. 10: 36

- Jakie widzi Pan największe wyzwania dla polityków? Co powinno zostać zmienione w Polsce w pierwszej kolejności?

 - W pierwszej kolejności należy zmienić sposób myślenia o państwie. Musimy pamiętać, że Rzeczpospolita to właśnie rzecz wspólna. Że państwem jesteśmy my, a zadaniem polityków jest bycie naszymi reprezentantami. Dzisiaj widoczne jest, że politycy zapomnieli o tym, że mają reprezentować interesy całego społeczeństwa, a nie tylko jego najbogatszej i najbardziej wpływowej części. Zapomnienie to przyszło im tym łatwiej, że zasiadają w parlamencie o wiele za długo, że warunki, na których tam zasiadają sprawiają, że problemy dotykające miliony Polaków, są dla nich kompletnie obce. My chcemy to zmienić. Uważamy, że liczba kadencji posłów powinna zostać ograniczona do dwóch, a uposażenie poselskie powinno zostać powiązane z pensją minimalną i wynosić jej trzykrotność.

Tomasz Warzocha w redakcji Dziennika Wschodniego (Fot. Maciej Kaczanowski)

Godz. 10:34

- Sondaże nie są dla was zbyt łaskawe, kampanii jakoś specjalnie też nie widać. Czy liczycie na poważnie na to, że uda wam się wejść do Sejmu w tych wyborach, czy chodzi bardziej o zebranie doświadczenia i kapitału na przyszłość?

- Doświadczenie i kapitał oczywiście się przyda, ale podobnie jak na każdym kroku od założenia partii, zamierzamy udowodnić, że jednak się da, pomimo głosów, które powtarzają, że to co robimy nie może się udać. Powtarzano nam, że nie da założyć się partii bez bogatych sponsorów. Powtarzano, że nie da się tego zrobić bez postaci znanych z telewizji, bez polityków, którzy są znani z tego, że są znani. W odróżnieniu od innych ugrupowań budowę struktur zaczęliśmy nie od haseł, a od programu, który skupił wokół siebie obecnych członków i członkinie naszej partii. Następnie powtarzano nam, ze dla tak młodej organizacji zbiórka podpisów w całym kraju jest rzeczą niemożliwą, jednak po raz kolejny udowodniliśmy, że jednak się da, że wyjście na ulice, rozmawianie z ludźmi i zachęcanie ich do wyrażania swojego poparcia dla naszych postulatów przynosi efekty. Dzisiaj w podobny sposób zamierzamy prowadzić kampanię wyborczą. To znaczy będzie można nas spotkać na ulicach nie tylko największych miast odwiedzanych przez wszystkie partie, ale również w mniejszych miejscowościach, o których politycy zasiadający w Sejmie tak często zapominają.

 

Godz. 10:16 

- Co odróżnia Partię Razem od innych ugrupowań lewicowych. Czy na polskiej mapie politycznej jest jeszcze miejsce po lewej stronie?

- W Polsce ugrupowania lewicowe są często lewicowymi tylko z nazwy. Najlepszym przykładem jest Zjednoczona Lewica, czyli pakt Leszka Millera i Janusza Palikota, mający na celu utrzymanie stołków w Sejmie. Leszek Miller wielokrotnie będąc u władzy swoimi działaniami i decyzjami udowadniał, że nie ma z lewicą nic wspólnego. Janusz Palikot, zmieniający co kilka lat poglądy, przy jednym pozostaje sobie wierny – nadal jest zwolennikiem podatku liniowego, co kłóci się z jakimikolwiek zasadami lewicowości. Jest to podatek niesprawiedliwy i nieskuteczny. Obowiązuje w bardzo nielicznych krajach na świecie, żadne sprawnie działające państwo podatku w tej formie nie ma. Pozostałym ugrupowaniom określającym się jako lewicowe brakuje jednej podstawowej rzeczy, która nas wyróżnia. Mamy prawdziwe zaangażowanie ludzi w tworzenie partii i jej programu. Zaangażowanie to przekuło się w sukces, jakim jest start w wyborach w całym kraju w niecałe pół roku od założenia partii, co praktycznie nie udało się do tej pory żadnej pozaparlamentarnej formacji lewicowej. Wyróżnia nas też autentyczność. Jesteśmy ruchem oddolnym. Problemy, o których mówimy, są problemami, których mieliśmy okazję doświadczyć. Rozwiązania, które proponujemy są rozwiązaniami wypracowanymi przez nas i współpracujących z nami ekspertów i ekspertki, wzorowanymi na sprawnie działających krajach takich jak Szwecja czy Niemcy.

 

Godz. 10:12 Pierwsze pytanie do dzisiejszego gościa:

 - Dlaczego mam na pana zagłosować? Proszę wymienić trzy-cztery punkty pana programu i jak zamierza pan je zrealizować?

- Nasz program opiera się na pięciu filarach. Są to: godna praca, państwo, które buduje mieszkania, koniec podziału na Polskę A i Polskę B, sprawiedliwe podatki i stop prywatyzacji. Dzięki sprawiedliwym podatkom, to znaczy takim, gdzie bogatsi płacą więcej, a biedni mniej, dzięki systemowi podatkowemu, który jest szczelny, państwo może działać sprawniej. Wiele partii zapomina, że to od wysokości podatków zależy sprawne funkcjonowanie państwa. My nie oszukujemy wyborców, nie mówimy, że obniżymy podatki i jednocześnie zapewnimy im sprawne państwo. Dzięki zwiększonym wpływom państwo będzie mogło wypełniać swoje obowiązki, czyli dbać o swoich obywateli. Prawo do mieszkania jest jednym z praw człowieka. Wszystkie programy mieszkaniowe prowadzone do tej pory sprzyjają bankom i deweloperom. Mieszkania mają być przede wszystkim dla ludzi. Dlatego w naszym programie skupiamy się na budowie państwowych mieszkań na wynajem, tak jak ma to miejsce w Wiedniu czy Berlinie, gdzie ponad połowa mieszkań jest własnością państwową i znalezienie własnego kąta nie oznacza zadłużania się na 30 lat.

Tomasz Warzocha w redakcji Dziennika Wschodniego (Fot. Maciej Kaczanowski)

Pozostałe informacje

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego
Zdjęcia
galeria

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Lublin uczcił dzisiaj 89. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji odbył się marsz pamięci, który wyruszył z placu Litewskiego, przez deptak i ulicę Królewską do Archikatedry.

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Plac budowy został przekazany w środę i prace ruszyły natychmiast. Na osiedlu Chmielna II w Krasnymstawie powstaje boisko. Będzie dostępne dla wszystkich.

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Albo trzeba kranówki nałapać na zapas, albo po prostu jakoś bez bieżącej wody przeżyć kilka godzin. Przerwy w dostawie zapowiada na poniedziałek PGK Zamość.

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Rozmawiamy z Marek Krzesickim z Pachnowoli koło Puław. Jednym z większych plantatorów truskawki w gminie. Razem z polami, które przepisał dzieciom, posiada około 3,5 hektara truskawkowych pól.

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

W spotkaniu otwierającym 24. kolejkę Orlęta Łuków pokonały ŁKS Łazy 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił z rzutu karnego Bartosz Młynarczyk.

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Tegoroczny sezon truskawkowy zaczął się kilka tygodni wcześniej, niż zwykle. Choć mamy dopiero początek maja, prace na polach idą pełną parą. Pogoda, nie licząc nocnych przymrozków, dopisuje. Za dwukilogramową łubiankę znad Wisły w tym tygodniu płaciliśmy ok. 35 złotych

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

W spotkaniu przedostatniej kolejki Edach Budowlani Lublin pokonali Drew Pal 2 RC Lechię Gdańsk 29:17.

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Wieźli w samochodzie prawie kilogram narkotyków, więc nic dziwnego, że nie mieli ochoty na spotkanie z policją. Ale po pościgu zostali zatrzymani. Dwaj mieszkańcy powiatu włodawskiego musza się liczyć z długą odsiadką.

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

W dzień jest słonecznie i sporo na plusie, ale nocą temperatura znacząco się obniży. Instytut Meteorologii I Gospodarki Wodnej wydał kolejne w ostatnim czasie ostrzeżenie o przymrozkach. Zimno będzie w całym województwie.

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

Uwierzyła, że może dużo zarobić. A wizja zysku uśpiła jej czujność. 40-latka z powiatu ryckiego tak skutecznie "inwestowała", że straciła aż 85 tys. zł. Teraz oszustów, którzy ją nabrali próbuje ustalić policja.

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość
Zdjęcia
galeria

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość

To wyjątkowe miejsce, powstałe z pasji do historii i róż. Tych najpiękniejszych kwiatów jest tutaj już ponad 700 odmian. Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych w Kazimierzu Dolnym lada dzień mienić się będzie tysiącem barw.

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Przekroczenie wartości parametru mikrobiologicznego i obecność bakterii kałowych stwierdzili kontrolerzy sanepidu po zbadaniu wody z wodociągu w Wierzchowiskach (gm. Piaski, pow. świdnicki) oraz w Opoczce (gm. Annopol, pow. kraśnicki).

Pysznie jak przed wiekami. Kulinarny festiwal z kuchnią Mikołaja Reja (program)
24 maja 2024, 10:00

Pysznie jak przed wiekami. Kulinarny festiwal z kuchnią Mikołaja Reja (program)

Ćwikiełki w piec namotać, czyli zbliża się Festiwal Mikołaja Reja – mówi prof. Jarosław Dumanowski, który obok Nicolasa Mikołaja Niki Reya, Łukasza Modelskiego i dr Jacka Szklarka przyjedzie do Siennicy Różanej, by od 24-26 maja 2024 opowiadać o ojcu literatury polskiej, gotować wedle jego upodobań i wypiekać mikołajowe gąski

Tragiczny wypadek na motocyklu. Nie żyje 35-letni mężczyzna
AKTUALIZACJA
galeria

Tragiczny wypadek na motocyklu. Nie żyje 35-letni mężczyzna

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak do tego doszło. Faktem jest, że w wypadku drogowym pod Kraśnikiem dzisiaj rano zginął 35-letni mężczyzna jadący motocyklem.

Oddycha czy nie oddycha? Młodzi ludzie ratowali ofiary wypadków
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Oddycha czy nie oddycha? Młodzi ludzie ratowali ofiary wypadków

Park Ludowy był w sobotę jak wielki tor nieszczęść i wypadków. Odbywały się tam okręgowe zawody w ramach XXX Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Uczestnicy musieli pomagać i ratować osoby potłuczone, poparzone, nieprzytomne, omdlałe, ranne i połamane. Na szczęscie byli to tylko pozoranci.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Stancje -> Wynajmę

bezpłatna stancja

powiat radzyński

0,00 zł

Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty