Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 lipca 2017 r.
9:02

"Milowe kroki do dyktatury". Lubelski adwokat i były działacz podziemia ostro o reformie sądów

Autor: Zdjęcie autora toma
59 63 A A
Mec. Tomasz Przeciechowski
Mec. Tomasz Przeciechowski

- Te pomysły nie zmieniają nic, jeśli chodzi o obywatela. Ale dla partii rządzącej zmieni się wszystko - mówi mec. Tomasz Przeciechowski, lubelski adwokat, działacz podziemia solidarnościowego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozmowa z mec.Tomaszem Przeciechowskim, lubelskim adwokatem, działaczem podziemia solidarnościowego:

• Proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość ustawy dotyczące reform sądownictwa czekają na podpis prezydenta. Czy pana zdaniem Andrzej Duda skorzysta z prawa weta?

- Istnieje trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Te wszystkie trzy władze mają ze sobą współdziałać. Nie może być tak, że jedna władza przejmuje dominację nad drugą. W tym przypadku mamy do czynienia z jawnym łamaniem ustawy zasadniczej, gdzie władza wykonawcza przejmuje całkowicie możliwość tworzenia, funkcjonowania i nadzorowania władzy sądowniczej.

Prezydent, który mówi, że podpisze taką ustawę, jeżeli jemu się da więcej uprawnień, powinien trafić do kryminału. Nie mam wątpliwości, że i tak kiedyś stanie przed Trybunałem Stanu.

Jeśli o mnie chodzi, to w ogóle nie wierzę w to, że Andrzej Duda zawetuje te ustawy.

Jakie inne naruszenia widzi pan w tych projektach?

– Jeśli chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym, najważniejszą kwestią jest wygaszanie mandatów sędziów SN, w tym jego prezesa. To jest karygodne i sprzeczne z wyrażoną w art. 180 zasadą nieusuwalności sędziów. Może ono nastąpić jedynie na mocy orzeczenia sądu i tylko w określonych przypadkach. Niemożliwe jest powiedzenie, że „ty od jutra nie będziesz sędzią”.

Ponadto art.178 mówi, że sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom. Minister sprawiedliwości przeprowadza te wszystkie reformy, w efekcie których to władza wykonawcza będzie osądzała niezawisłych sędziów. Ich niezawisłość będzie naruszona w sposób ewidentny, ponieważ za każdym razem, kiedy będą wydawali wyrok, będzie czuwał nad nimi bicz ministra.

Zważywszy na to, że większość sędziów to młodzi ludzie, posiadający kredyty i rodziny, wszyscy będą po prostu się bali i robili to, co im się karze.

Idąc dalej, Sąd Najwyższy ma rozstrzygać w sprawie ważności bądź nieważności wyborów. Będzie więc o tym rozstrzygał sąd wskazany przez Jarosława Kaczyńskiego.

Karygodne jest również likwidowanie Krajowej Rady Sądownictwa, która ma swoją pozycję i nie może być reformowana wbrew postanowieniom Konstytucji. Jest tam zapis mówiący, ze kadencja jej członków trwa cztery lata. Wprowadzanie zmian proponowanych przez PiS to także łamanie ustawy zasadniczej.

• Zgadza się pan, że te zmiany są powrotem do czasów PRL?

– Jest gorzej niż w PRL. Prof. Strzembosz powiedział, że rozwiązanie Sądu Najwyższego i wysłanie wszystkich sędziów w stan spoczynku i powołanie nowych przez polityków to ustawa faszystowska. Prof. Staniszkis porównała dzisiejszą Polskę do Republiki Weimarskiej, gdzie demokratycznie wybrany parlament wprowadzał antydemokratyczne przepisy. To jest ta sama droga. To milowe kroki do dyktatury!

• PiS tłumaczy, że to zmiany, których oczekują obywatele.

– A słyszał pan, żeby któryś obywatel oczekiwał takich zmian? Te pomysły nie zmieniają nic, jeśli chodzi o obywatela. Ale dla partii rządzącej zmieni się wszystko.

• Nie widzi pan w tych ustawach ani jednej pozytywnej zmiany?

– Absolutnie żadnej. Jeśli chcą reformować sądownictwo, to niech powołają sędziów, którzy czekają na to od półtora roku. W całej Polsce jest ich kilkuset. Za czasów sprawowania funkcji ministra sprawiedliwości przez Zbigniewa Ziobrę wydłużył się czas oczekiwania na zakończenie spraw sądowych. Inna kwestia to zmiana zasad procesowych. Dlaczego kiedy chcę zrobić kopię z akt, muszę wysłać podanie, czekać na zgodę, co nieraz trwa tydzień? Pod tym względem te ustawy niczego nie zmieniają.

• W całej Polsce trwają protesty przeciwników reform. Myśli pan, że to coś da?

– Bardzo się cieszę, że rośnie świadomość społeczna i społeczeństwo zaczyna powoli rozumieć do czego zmierza partia rządząca.

Ale większość ludzi uważa, że to ich nie dotyczy. Otóż będzie ich dotyczyło, bo sądy są między państwem i obywatelem. Jeżeli jakaś decyzja dotyka obywatela, skarży ją do sądu. Jeśli sąd będzie w rękach władzy, to na co obywatel będzie mógł liczyć? Kto go obroni przed omnipotencją państwa?
Ludzie muszą to zrozumieć, ale jesteśmy narodem, który dopóki nie dostanie po dupie albo po kieszeni, to siedzi cicho. Dopiero jak nam przypalą boki, upominamy się o swoje.

Dlaczego w tych manifestacjach nie uczestniczą rolnicy? Bo dostają unijne dotacje i są szczęśliwi. Ale to wszystko wielkimi krokami zmierza do restrykcji ze strony Unii Europejskiej, a nawet wykluczenia nas z jej struktur. Dopiero wtedy władza zobaczy, jak rolnicy, którzy stracą dopłaty, wyjdą na ulice i zaczną wysypywać ziemniaki i gnój. Taka przyszłość może nas czekać.

Rozmawiał Tomasz Maciuszczak

Protesty w obronie sądów. Niedziela w Lublinie

Komentarze 63

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
dzidzi / 29 lipca 2017 o 11:20
Wykładowca prawa ze stażem 15letnim napisał:
Gdyby nie dzialacze,Solidarnosci z tamtych czasow to nikt by nie mogl glosowac na PiS bo by go zwyczajnie nie bylo! To ze w sądzie czy adwokaturze zdarzy sie zlodziej to tak samo w kazdym srodowisku moze sie zdarzyc.Tak mowi psychologia i statystyka.To ze jest jakis jeden debil na milion to nie znaczy ze trzeba ten milion zniszczyc.A ta "reforma"tak czyni.
Nie pajacuj "Wykładowca prawa ze stażem 15letnim"! Dobrze wiemy, kim była ta żydosolidarność... fikcyjny układ okrągłego stołka, Bolek wałęsa, koledzy żydokomuny...
Nie pajacuj "Wykładowca prawa ze stażem 15letnim"! Dobrze wiemy, kim była ta żydosolidarność... fikcyjny układ okrągłego stołka, Bolek wałęsa, koledzy żydokomuny... rozwiń
Avatar
Wykładowca prawa ze stażem 15letnim / 28 lipca 2017 o 07:53
Gdyby nie dzialacze,Solidarnosci z tamtych czasow to nikt by nie mogl glosowac na PiS bo by go zwyczajnie nie bylo! To ze w sądzie czy adwokaturze zdarzy sie zlodziej to tak samo w kazdym srodowisku moze sie zdarzyc.Tak mowi psychologia i statystyka.To ze jest jakis jeden debil na milion to nie znaczy ze trzeba ten milion zniszczyc.A ta "reforma"tak czyni.
Avatar
Gość / 28 lipca 2017 o 05:50
Oj przewrotny ten mecenas! Krzyczy bo mu się grunt pod nogami pali.Nie da się /byc może/ układanka z sędziami za gruby portfel?!
Avatar
Gość / 25 lipca 2017 o 08:15
Ludowy trep MAZGULA - Komuch stano-wojenny straszy dzisiaj komuną i krzyczy "Solidarność"! ORWELL :)
Avatar
Gość / 25 lipca 2017 o 08:09
Ustępstwa wobec zła zawsze kończą się większym zlem
Avatar
Gość / 25 lipca 2017 o 08:09
Nie wyłudzam VATu, nie kradnę kamienic, nie biorę łapówek, nie byłem ubekiem ani TW, nie piorę pieniędzy mafii. Od 2015 dobrze mi w Polsce - MAM W DPIE PROTEST LEWAKOW
Avatar
bolek / 24 lipca 2017 o 15:36
undefined napisał:
Braciszek po pijanemu przejechał kobietę i uciekł z miejsca wypadku. Nie poszedł siedzieć, bo sąd był łaskawy. Za to trzeba teraz bronić sądów.
Niech ktoś ten temat rozwinie, przypomni  ... w ramach rosnącej świadomości społeczneństwa, zapewne pozwoli nam jeszcze lepiej zrozumieć do czego zmierza partia rządząca.
Avatar
Gość / 24 lipca 2017 o 14:36
Co to za idiotki pokazujecie na tym filmie, o jakiej wolności mówi ta gówniara. A ten mecenasik także ma dużo za pazurkami skoro ta mocno broni swoich układów z sędziami, dlatego taki był skuteczny, a teraz jak będą zmiany to skończy się skuteczność a zacznie się ciężka praca nad pisaniem pism procesowych.
Avatar
wygrana w totka / 24 lipca 2017 o 13:58
undefined napisał:
pisowskie trolle jak atakują - zero skrupułów, i pomyśleć że pan Przeciechowski walczył kiedyś o to, żeby takie gnidy mogły dziś pisać w internecie wszystko co tylko wytworzy ich chora z nienawiści głowa
  Pewnie, razem z Wałesą ramię w ramię.
Avatar
Gość / 24 lipca 2017 o 13:56
Te barany pod rządami PO siedziały cicho, ciesząc się ciepłą wodą w kranie, a teraz proszę jak ich świadomość obywatelska rozkwitła..
Avatar
dzidzi / 29 lipca 2017 o 11:20
Wykładowca prawa ze stażem 15letnim napisał:
Gdyby nie dzialacze,Solidarnosci z tamtych czasow to nikt by nie mogl glosowac na PiS bo by go zwyczajnie nie bylo! To ze w sądzie czy adwokaturze zdarzy sie zlodziej to tak samo w kazdym srodowisku moze sie zdarzyc.Tak mowi psychologia i statystyka.To ze jest jakis jeden debil na milion to nie znaczy ze trzeba ten milion zniszczyc.A ta "reforma"tak czyni.
Nie pajacuj "Wykładowca prawa ze stażem 15letnim"! Dobrze wiemy, kim była ta żydosolidarność... fikcyjny układ okrągłego stołka, Bolek wałęsa, koledzy żydokomuny...
Nie pajacuj "Wykładowca prawa ze stażem 15letnim"! Dobrze wiemy, kim była ta żydosolidarność... fikcyjny układ okrągłego stołka, Bolek wałęsa, koledzy żydokomuny... rozwiń
Avatar
Wykładowca prawa ze stażem 15letnim / 28 lipca 2017 o 07:53
Gdyby nie dzialacze,Solidarnosci z tamtych czasow to nikt by nie mogl glosowac na PiS bo by go zwyczajnie nie bylo! To ze w sądzie czy adwokaturze zdarzy sie zlodziej to tak samo w kazdym srodowisku moze sie zdarzyc.Tak mowi psychologia i statystyka.To ze jest jakis jeden debil na milion to nie znaczy ze trzeba ten milion zniszczyc.A ta "reforma"tak czyni.
Avatar
Gość / 28 lipca 2017 o 05:50
Oj przewrotny ten mecenas! Krzyczy bo mu się grunt pod nogami pali.Nie da się /byc może/ układanka z sędziami za gruby portfel?!
Avatar
Gość / 25 lipca 2017 o 08:15
Ludowy trep MAZGULA - Komuch stano-wojenny straszy dzisiaj komuną i krzyczy "Solidarność"! ORWELL :)
Avatar
Gość / 25 lipca 2017 o 08:09
Ustępstwa wobec zła zawsze kończą się większym zlem
Avatar
Gość / 25 lipca 2017 o 08:09
Nie wyłudzam VATu, nie kradnę kamienic, nie biorę łapówek, nie byłem ubekiem ani TW, nie piorę pieniędzy mafii. Od 2015 dobrze mi w Polsce - MAM W DPIE PROTEST LEWAKOW
Avatar
Gość / 24 lipca 2017 o 17:22
-1
Słyszałem że , jeśli sprawa beznadziejna ponoć Rodzina Przeciechowskich może pomóc ... syn aktualnie reprezentuje HGW przed Komisją Reprywatyzacyjną za jedyne 200 tys. z budżetu miasta .
Avatar
bolek / 24 lipca 2017 o 15:36
undefined napisał:
Braciszek po pijanemu przejechał kobietę i uciekł z miejsca wypadku. Nie poszedł siedzieć, bo sąd był łaskawy. Za to trzeba teraz bronić sądów.
Niech ktoś ten temat rozwinie, przypomni  ... w ramach rosnącej świadomości społeczneństwa, zapewne pozwoli nam jeszcze lepiej zrozumieć do czego zmierza partia rządząca.
Avatar
Gość / 24 lipca 2017 o 14:36
Co to za idiotki pokazujecie na tym filmie, o jakiej wolności mówi ta gówniara. A ten mecenasik także ma dużo za pazurkami skoro ta mocno broni swoich układów z sędziami, dlatego taki był skuteczny, a teraz jak będą zmiany to skończy się skuteczność a zacznie się ciężka praca nad pisaniem pism procesowych.
Avatar
wygrana w totka / 24 lipca 2017 o 13:58
undefined napisał:
pisowskie trolle jak atakują - zero skrupułów, i pomyśleć że pan Przeciechowski walczył kiedyś o to, żeby takie gnidy mogły dziś pisać w internecie wszystko co tylko wytworzy ich chora z nienawiści głowa
  Pewnie, razem z Wałesą ramię w ramię.
Zobacz wszystkie komentarze 63

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu 2 0

Cztery kraje, 17 miast, 19 dni i 2800 km na rowerze. Po raz kolejny Kamil Misztal pokazuje, że chce i może pomagać osobom niepełnosprawnym. Choć sam stracił nogę

Zlot food trucków w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Zlot food trucków w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz kolejny do Lublina zawitają food trucki z całej Polski. To gratka dla wszystkich miłośników fast foodów. Na uczestników czekają wyjątkowe smaki z całego świata i zabawy dla najmłodszych.

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie
26 maja 2018, 12:00

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Już 26 maja o godz. 12 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) rozpocznie się pierwsza lubelska edycja Wege Festiwalu. Impreza zrzeszy wegańskie i wegetariańskie restauracje z całej Polski.