Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 listopada 2023 r.
19:11

Minister zdrowia uhonorował lubelskich medyków i naukowców

0 A A

Nagrody od ministra zdrowia otrzymało 6 profesorów i doktorów z lubelskiego Uniwersytetu Medycznego. Wśród nich są nagrodzeni za patent na opatrunki czy za eksperymentalne terapie w nowotworze szyi, głowy i piersi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na wtorkowej uroczystości pojawił się podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Piotr Bromber, który w imieniu ministra wręczył nagrody laureatom.

- Nagrody są za osiągnięcia dotyczące organizacji, za kwestie związane z poszczególnymi dziedzinami naukowymi. Dosyć szeroki wachlarz, jeśli chodzi o powody przyznania nagród, ale ogólnie mają one na celu docenić aktywność i działalność naukową pracowników naszych 9 uniwersytetów medycznych, które nadzoruje minister zdrowia – mówi Piotr Bromber, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Wśród laureatów znalazł m.in. się zespół z Zakładu Biochemii i Biologii Molekularnej, który tworzą dr Anna Wawruszak, prof. dr hab. Andrzej Stepulak oraz prof. dr hab. Jarogniew Łuszczki z Zakładu Medycyny Pracy UM w Lublinie.

- Nagrodę odbieramy wspólnie za cykl publikacji na temat wpływu inhibitorów deacetylazy histonowej na komórki raka piersi oraz nowotworów głowy i szyi. Są to związki działające na poziomie epigenetycznym (przyp.red. epigenetyka bada relacje między kodem genetycznym, a środowiskiem życia), czyli działające na poziomie wyżej niż genetyka. Badamy interakcje leków ze standardowymi terapeutykami. Oceniamy, czy potencjalne leki, które nie zostały do tej pory zaaprobowane przez FDA (Agencja Żywności i Leków) w kombinacji ze standardowo stosowanymi chemioterapeutykami są skuteczne w terapii przedklinicznej, czyli w terapii eksperymentalnej – opowiada dr Anna Wawruszak, z Zakładu Biochemii i Biologii Molekularnej UMLub.

- Jeśli mówimy o raku głowy i szyi są to bardzo trudne w leczeniu nowotwory. Terapia polega głównie na leczeniu chirurgicznym i radioterapii, chociaż coraz częściej stosuje się chemioradioterapię. Od 30 lat stosowane są tzw. stare cytostatyki, które są w pewnych warunkach efektywne, a w pewnych słabo efektywne, ale wiążą się z bardzo dużymi obciążeniami dla pacjentów. Są to leki bardzo toksyczne, niosące ze sobą dużo efektów niepożądanych i ubocznych. W naszym założeniu chcieliśmy wprowadzić nowe leki, które w połączeniu z już stosowanymi lekami cytostatycznymi obniżałyby efekty toksyczne dla pacjentów i wzmagałyby efektywność terapii. Jest to szczególnie ważne w tego rodzaju nowotworach, ponieważ w ich przypadku postęp jest niewielki mimo wprowadzania nowych metod i leków, przełożenie na przeżycie pacjentów, szczególnie w zaawansowanym stadiach jest bardzo niskie. Myślimy, że tego typu kombinacje mogą pomóc w przyszłości pacjentom onkologicznym – dodaje prof. dr hab. Andrzej Stepulak z Zakładu Biochemii i Biologii Molekularnej UMLub.

Nagrodzona została również prof. dr hab. Agata Przekora-Kuśmierz za osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej za cykl patentów dotyczących opracowania nowatorskich opatrunków na rany.

- Chodzi głównie o rany przewlekłe i trudno się gojące. Działalność wdrożeniowa polegała na włączeniu tych opatrunków do opieki weterynaryjnej. W sumie wyleczyliśmy kilkadziesiąt przypadków klinicznych z bardzo dużym sukcesem. Oszacowaliśmy, że proces gojenie skrócił się nawet o 30 proc. w porównaniu do konwencjonalnych terapii. Są to opatrunki wzbogacone w związki bioaktywne. Było to w formie gąbek gentamycynowych, a więc z antybiotykiem. Mają one zdolność pochłaniania nadmiaru wysięku z rany, przy tych sączących się ranach. Utrzymują wilgoć w łożysku rany i dodatkowo uwalniają antybiotyk w sposób stopniowy – wspomina prof. dr hab. Agata Przekora-Kuśmierz z Samodzielnej Pracowni Inżynierii Tkankowej i Medycyny Regeneracyjnej UMLub.

Światowa Organizacja Zdrowia jednak nie zaleca stosowania miejscowo antybiotyków u ludzi, stąd grupą badawczą do stworzenia patentu były zwierzęta. W gronie pozostałych laureatów znaleźli się również prof. dr hab. Kamil Torres prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki oraz prof. dr hab. Grzegorz Wallner, kierownik II Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego UMLub.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty