Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 kwietnia 2014 r.
21:30
Edytuj ten wpis

Mirosław Taras idzie na Śląsk. Musi rozwiązać problemy Kompanii Węglowej

2 9 A A

Mirosław Taras został wybrany na prezesa Kompanii Węglowej (KW) - poinformowała w sobotę śląska spółka. Taras, obecnie szef LPEC, był wcześniej prezesem Bogdanki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Do środy mam właścicielski zakaz udzielania informacji mediom - uciął Mirosław Taras, gdy poprosiliśmy go o komentarz do jego zwycięstwa w konkursie na członków zarządu Kompanii Węglowej. Taras kieruje dziś Lubelskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. - Prezydent wiedział, że prezes LPEC stara się o stanowisko w KW i zaaprobował jego plany - mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. - W dniu powołania na szefa śląskiej spółki pan Taras złoży rezygnację ze stanowiska w LPEC. Jego obowiązki przejmie wiceprezes LPEC Lech Kliza - do momentu decyzji rady nadzorczej o konkursie lub wyłonieniu nowego prezesa w innej formie. Rada nadzorcza firmy wybrała Tarasa na szefa LPEC bez konkursu. Objął posadę 1 kwietnia 2013 r. Było to możliwe, bo trzy dni wcześniej prezydent Lublina Krzysztof Żuk zmienił zarządzenie o wyborze szefów spółek komunalnych. Jeszcze przed rozpoczęciem pracy Taras dostał prawie 4 tys. zł więcej niż jego poprzednik. Zarobki prezesa to ponad 23 tys. zł brutto. - Prezydent jest bardzo kompetentny i jak zobaczył na rynku dobrego menedżera, to zaproponował mu pracę - mówił nam Taras kilka dni po objęciu funkcji w LPEC. I dodał: Nie jestem człowiekiem spod budki z piwem, mam osiągnięcia, a jak się zatrudnia fachowca, to trzeba spełnić jego wymagania. W stosunku do tego, co zarabiałem (w Bogdance - red.), wynagrodzenie w LPEC jest o wiele niższe, ale rozumiem, że to miejska spółka. W pewnym stopniu to była łaska, że przyjąłem tę pracę. Miałem propozycję ze Śląska, jednak jestem związany z Lubelszczyzną, mam tu rodzinę i chcę służyć lokalnej społeczności. Taras ma również numer 9 na lubelskiej liście Platformy Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. - Ta sytuacja nie komplikuje nam planów związanych z kampanią wyborczą, a może nawet pomóc - zapewnia Mariusz Grad, członek zarządu regionu PO. - Informacja o panu Tarasie pojawiła się nawet w mediach ogólnopolskich, co może przełożyć się na jego dobry wynik. A dla nas każdy głos będzie ważny - dodaje. Co ciekawe, Taras jest także strategicznym doradcą australijskiej firmy PD Co, która ma zezwolenia na poszukiwanie węgla w rejonie miejscowości: Kulik, Syczyn, Kopinia i Cyców - niedaleko Bogdanki. Taras miał pomóc Australijczykom zarówno w odwiertach poszukiwawczych, dokumentowaniu złoża, jak i skompletowaniu dokumentów niezbędnych do uzyskania koncesji wydobywczej. Ta współpraca raczej nie będzie już możliwa. W Bogdance Taras miał szereg sukcesów. Za jego kadencji, jako prezesa (2008-2012), rentowna Bogdanka zadebiutowała na giełdzie i uruchomiła nowe pole wydobywcze Stefanów. Tymczasem w Kompanii Węglowej prezes będzie musiał stawić czoła poważnym problemom. KW, największy w Unii Europejskiej producent węgla kamiennego, zatrudniający 55 tys. osób, w ubiegłym roku stracił na sprzedaży węgla ponad 1 mld zł. Na zwałach kopalń spółki leży obecnie 5 mln ton węgla. Dlatego od dziś do 5 maja zostanie przerwane wydobycie w dziewięciu kopalniach. Krytykują to związkowcy. Jutro ulicami Katowic ma przejść górnicza manifestacja. (toma, wp, pap)

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
olo / 30 kwietnia 2014 o 07:27

Rząd wspiera dziki kapitalizm - to co się dziwić, że firmy kupują TAŃSZY węgiel od Ruskich chcąc zaoszczędzić na kosztach surowca? Firmy bowiem w dzikim kapitaliźmie troszczą się o własną kieszeń, zresztą - jak każdy. W jakim skpeie kupujecie w dobrym i drogim, czy w dobrym i tańszym?

Związki zawodowe w pewnym stopniu też przyczyniają się do bankrutctwa kopalni polskich, bo narobiły przywilejów, dodatków do pensji, utrzymują tych związkowych działaczy z kasy zakładowej, to co się dziwić, zę polski węgiel jest drogi? Lepiej niech pomyślą jak ściąć koszty polskich firm węglowych by cena węgla stała się bardziej atrakcyjna niż ta z Rosji. Wtedy wszyscy chętnie to kupią.

Rząd wspiera dziki kapitalizm - to co się dziwić, że firmy kupują TAŃSZY węgiel od Ruskich chcąc zaoszczędzić na kosztach surowca? Firmy bowiem w dzikim kapitaliźmie troszczą się o własną kieszeń, zresztą - jak każdy. W jakim skpeie kupujecie w dobrym i drogim, czy w dobrym i tańszym?

Związki zawodowe w pewnym stopniu też przyczyniają się do bankrutctwa kopalni polskich, bo narobiły przywilejów, dodatków do pensji, utrzymują tych związkowych działaczy z kasy zakładowej, to co się dziwić, zę polski węgiel jest drogi? Lepiej niech p... rozwiń

Avatar
Lolek / 29 kwietnia 2014 o 23:04
Taki sam kompetentny jak Żuk. Taras zginie na Śląsku. On nie umie zarządzać. Będą szybkie powroty. Mam nadzieję i odejścia
Avatar
rylek / 28 kwietnia 2014 o 20:33

drżyjcie władcowie Bogdanki Aleksander Was załatwi węglem z kompanii/

Avatar
jon / 28 kwietnia 2014 o 20:03

czym kierował się pan Żuk, powołując Tarasa na prezesa LPEC ?

czarno widzę przyszłość  LPEC , kiedy odchodzi tak wybitny menager!

Avatar
Viola / 28 kwietnia 2014 o 13:04

Co za człowiek! Pachołek władzy i tyle !  Przecież dla niego bez przyczyny zmieniono zarządzenie prezydenta miasta by tylko dać mu stołek. Czy to przypadek? Ze panowie z jednej partii zmieniają prawo żeby ich kolega dostał prace i to za większą kasę niż poprzednik ? I to jeszcze była "łaska" że przyjął prace za 23 tyś. Ach ten łysy Łaskawiec. Cudotwórca normalnie. Czyli co on przyszedł do bogdanki która była ruiną i z bogdanki "drewnianej pozostawił murowaną" ? a to nie jest tak przypadkiem że poprzedni dyrektor Stachowicz budował latami siłę kopalni w Polsce i świecie? A on przyszedł do dobrze zarządzanego przedsiębiorstwa ? Otworzenie nowego pola wydobywczego to na pewno nie otwarcie biedronki i żeby to zrobić potrzeba nastu lat żeby zrobić badania geologiczne, sprawdzić opłacalność itp. A wejście na giełdę to taki sukces jeżeli firma od lat jest najbardziej rentowna w Polsce kopalnia? Dodatkowo wyszły kolejne afery za czasów "rządów" łysego. Ustawione przetargi itp. A jak wyglądała sytuacja z odejściem cudotwórcy? Odszedł bo poczuł, że zrobił swoje i może odejść ? czy go przypadkiem nie pogonili ? oj wybiórcze informacje i zachwalanie POlityczych przyjaciół władzy to nie jest rzetelne dziennikarstwo. Opiszcie prawdziwą historię.

Ten człowiek ciągnie wiele srok za jeden ogon Tu niby z Australiczykami romans miał, tutaj LPEC, a teraz KW i jeszcze do europarlamentu się pcha.

Popieram w 100% masz rację.

Popieram w 100% masz rację.

rozwiń
Avatar
górnik / 28 kwietnia 2014 o 10:09

Taras to politruk PO, jego cała kariera od 2008r. to działanie PO. Bez poparcia polityków nie został by nawet kierownikiem punktu skupu butelek. ŻENUJĄCE.  Na układy nie ma rady.

Avatar
uoip / 28 kwietnia 2014 o 06:14

"Miałem propozycję ze Śląska, jednak jestem związany z Lubelszczyzną, mam tu rodzinę i chcę służyć lokalnej społeczności."

Po przekształceniu LPEC w S.A. chęć "służby lokalnej społeczności" się skończyła?

Tak sobie myślę, że za tydzień lub dwa poznamy faktyczną przyczynę "zerwania" związków z Lubelszczyzną, bo wszak przeciwko LPEC są powództwa w... WSA .

Avatar
Łysek z pokładu Idy / 27 kwietnia 2014 o 23:27

Co za człowiek! Pachołek władzy i tyle !  Przecież dla niego bez przyczyny zmieniono zarządzenie prezydenta miasta by tylko dać mu stołek. Czy to przypadek? Ze panowie z jednej partii zmieniają prawo żeby ich kolega dostał prace i to za większą kasę niż poprzednik ? I to jeszcze była "łaska" że przyjął prace za 23 tyś. Ach ten łysy Łaskawiec. Cudotwórca normalnie. Czyli co on przyszedł do bogdanki która była ruiną i z bogdanki "drewnianej pozostawił murowaną" ? a to nie jest tak przypadkiem że poprzedni dyrektor Stachowicz budował latami siłę kopalni w Polsce i świecie? A on przyszedł do dobrze zarządzanego przedsiębiorstwa ? Otworzenie nowego pola wydobywczego to na pewno nie otwarcie biedronki i żeby to zrobić potrzeba nastu lat żeby zrobić badania geologiczne, sprawdzić opłacalność itp. A wejście na giełdę to taki sukces jeżeli firma od lat jest najbardziej rentowna w Polsce kopalnia? Dodatkowo wyszły kolejne afery za czasów "rządów" łysego. Ustawione przetargi itp. A jak wyglądała sytuacja z odejściem cudotwórcy? Odszedł bo poczuł, że zrobił swoje i może odejść ? czy go przypadkiem nie pogonili ? oj wybiórcze informacje i zachwalanie POlityczych przyjaciół władzy to nie jest rzetelne dziennikarstwo. Opiszcie prawdziwą historię.

Ten człowiek ciągnie wiele srok za jeden ogon Tu niby z Australiczykami romans miał, tutaj LPEC, a teraz KW i jeszcze do europarlamentu się pcha.

Co za człowiek! Pachołek władzy i tyle !  Przecież dla niego bez przyczyny zmieniono zarządzenie prezydenta miasta by tylko dać mu stołek. Czy to przypadek? Ze panowie z jednej partii zmieniają prawo żeby ich kolega dostał prace i to za większą kasę niż poprzednik ? I to jeszcze była "łaska" że przyjął prace za 23 tyś. Ach ten łysy Łaskawiec. Cudotwórca normalnie. Czyli co on przyszedł do bogdanki która była ruiną i z bogdanki "drewnianej pozostawił murowaną" ? a to nie jest tak przypadkiem że poprzedni dyrektor Stachowicz budował la... rozwiń

Avatar
olo2 / 27 kwietnia 2014 o 21:47

No i Bogdance się urwie pszy samej d...........e już PO oto się POstara.

Avatar
olo / 30 kwietnia 2014 o 07:27

Rząd wspiera dziki kapitalizm - to co się dziwić, że firmy kupują TAŃSZY węgiel od Ruskich chcąc zaoszczędzić na kosztach surowca? Firmy bowiem w dzikim kapitaliźmie troszczą się o własną kieszeń, zresztą - jak każdy. W jakim skpeie kupujecie w dobrym i drogim, czy w dobrym i tańszym?

Związki zawodowe w pewnym stopniu też przyczyniają się do bankrutctwa kopalni polskich, bo narobiły przywilejów, dodatków do pensji, utrzymują tych związkowych działaczy z kasy zakładowej, to co się dziwić, zę polski węgiel jest drogi? Lepiej niech pomyślą jak ściąć koszty polskich firm węglowych by cena węgla stała się bardziej atrakcyjna niż ta z Rosji. Wtedy wszyscy chętnie to kupią.

Rząd wspiera dziki kapitalizm - to co się dziwić, że firmy kupują TAŃSZY węgiel od Ruskich chcąc zaoszczędzić na kosztach surowca? Firmy bowiem w dzikim kapitaliźmie troszczą się o własną kieszeń, zresztą - jak każdy. W jakim skpeie kupujecie w dobrym i drogim, czy w dobrym i tańszym?

Związki zawodowe w pewnym stopniu też przyczyniają się do bankrutctwa kopalni polskich, bo narobiły przywilejów, dodatków do pensji, utrzymują tych związkowych działaczy z kasy zakładowej, to co się dziwić, zę polski węgiel jest drogi? Lepiej niech p... rozwiń

Avatar
Lolek / 29 kwietnia 2014 o 23:04
Taki sam kompetentny jak Żuk. Taras zginie na Śląsku. On nie umie zarządzać. Będą szybkie powroty. Mam nadzieję i odejścia
Avatar
rylek / 28 kwietnia 2014 o 20:33

drżyjcie władcowie Bogdanki Aleksander Was załatwi węglem z kompanii/

Avatar
jon / 28 kwietnia 2014 o 20:03

czym kierował się pan Żuk, powołując Tarasa na prezesa LPEC ?

czarno widzę przyszłość  LPEC , kiedy odchodzi tak wybitny menager!

Avatar
Viola / 28 kwietnia 2014 o 13:04

Co za człowiek! Pachołek władzy i tyle !  Przecież dla niego bez przyczyny zmieniono zarządzenie prezydenta miasta by tylko dać mu stołek. Czy to przypadek? Ze panowie z jednej partii zmieniają prawo żeby ich kolega dostał prace i to za większą kasę niż poprzednik ? I to jeszcze była "łaska" że przyjął prace za 23 tyś. Ach ten łysy Łaskawiec. Cudotwórca normalnie. Czyli co on przyszedł do bogdanki która była ruiną i z bogdanki "drewnianej pozostawił murowaną" ? a to nie jest tak przypadkiem że poprzedni dyrektor Stachowicz budował latami siłę kopalni w Polsce i świecie? A on przyszedł do dobrze zarządzanego przedsiębiorstwa ? Otworzenie nowego pola wydobywczego to na pewno nie otwarcie biedronki i żeby to zrobić potrzeba nastu lat żeby zrobić badania geologiczne, sprawdzić opłacalność itp. A wejście na giełdę to taki sukces jeżeli firma od lat jest najbardziej rentowna w Polsce kopalnia? Dodatkowo wyszły kolejne afery za czasów "rządów" łysego. Ustawione przetargi itp. A jak wyglądała sytuacja z odejściem cudotwórcy? Odszedł bo poczuł, że zrobił swoje i może odejść ? czy go przypadkiem nie pogonili ? oj wybiórcze informacje i zachwalanie POlityczych przyjaciół władzy to nie jest rzetelne dziennikarstwo. Opiszcie prawdziwą historię.

Ten człowiek ciągnie wiele srok za jeden ogon Tu niby z Australiczykami romans miał, tutaj LPEC, a teraz KW i jeszcze do europarlamentu się pcha.

Popieram w 100% masz rację.

Popieram w 100% masz rację.

rozwiń
Avatar
górnik / 28 kwietnia 2014 o 10:09

Taras to politruk PO, jego cała kariera od 2008r. to działanie PO. Bez poparcia polityków nie został by nawet kierownikiem punktu skupu butelek. ŻENUJĄCE.  Na układy nie ma rady.

Avatar
uoip / 28 kwietnia 2014 o 06:14

"Miałem propozycję ze Śląska, jednak jestem związany z Lubelszczyzną, mam tu rodzinę i chcę służyć lokalnej społeczności."

Po przekształceniu LPEC w S.A. chęć "służby lokalnej społeczności" się skończyła?

Tak sobie myślę, że za tydzień lub dwa poznamy faktyczną przyczynę "zerwania" związków z Lubelszczyzną, bo wszak przeciwko LPEC są powództwa w... WSA .

Avatar
Łysek z pokładu Idy / 27 kwietnia 2014 o 23:27

Co za człowiek! Pachołek władzy i tyle !  Przecież dla niego bez przyczyny zmieniono zarządzenie prezydenta miasta by tylko dać mu stołek. Czy to przypadek? Ze panowie z jednej partii zmieniają prawo żeby ich kolega dostał prace i to za większą kasę niż poprzednik ? I to jeszcze była "łaska" że przyjął prace za 23 tyś. Ach ten łysy Łaskawiec. Cudotwórca normalnie. Czyli co on przyszedł do bogdanki która była ruiną i z bogdanki "drewnianej pozostawił murowaną" ? a to nie jest tak przypadkiem że poprzedni dyrektor Stachowicz budował latami siłę kopalni w Polsce i świecie? A on przyszedł do dobrze zarządzanego przedsiębiorstwa ? Otworzenie nowego pola wydobywczego to na pewno nie otwarcie biedronki i żeby to zrobić potrzeba nastu lat żeby zrobić badania geologiczne, sprawdzić opłacalność itp. A wejście na giełdę to taki sukces jeżeli firma od lat jest najbardziej rentowna w Polsce kopalnia? Dodatkowo wyszły kolejne afery za czasów "rządów" łysego. Ustawione przetargi itp. A jak wyglądała sytuacja z odejściem cudotwórcy? Odszedł bo poczuł, że zrobił swoje i może odejść ? czy go przypadkiem nie pogonili ? oj wybiórcze informacje i zachwalanie POlityczych przyjaciół władzy to nie jest rzetelne dziennikarstwo. Opiszcie prawdziwą historię.

Ten człowiek ciągnie wiele srok za jeden ogon Tu niby z Australiczykami romans miał, tutaj LPEC, a teraz KW i jeszcze do europarlamentu się pcha.

Co za człowiek! Pachołek władzy i tyle !  Przecież dla niego bez przyczyny zmieniono zarządzenie prezydenta miasta by tylko dać mu stołek. Czy to przypadek? Ze panowie z jednej partii zmieniają prawo żeby ich kolega dostał prace i to za większą kasę niż poprzednik ? I to jeszcze była "łaska" że przyjął prace za 23 tyś. Ach ten łysy Łaskawiec. Cudotwórca normalnie. Czyli co on przyszedł do bogdanki która była ruiną i z bogdanki "drewnianej pozostawił murowaną" ? a to nie jest tak przypadkiem że poprzedni dyrektor Stachowicz budował la... rozwiń

Avatar
olo2 / 27 kwietnia 2014 o 21:47

No i Bogdance się urwie pszy samej d...........e już PO oto się POstara.