środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Na dziesięciu absolwentów dwóch przychodzi tylko po to, by się zarejestrować i mieć ubezpieczenie – ocenia Antoni Piłat, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie

Do pośredniaków w całym regionie napływa tegoroczna fala absolwentów. Pracę znajdą nieliczni, ale czy potrafią się o nią postarać?
Tylko w Lublinie jest 862 bezrobotnych absolwentów, z czego 533 po studiach wyższych, 231 ma wykształcenie policealne zawodowe, 52 ukończyło liceum ogólnokształcące, a 44 – szkołę zawodową. W sierpniu zarejestrowało się 260 absolwentów. – A ofert tyle co kot napłakał – nie ukrywa Tadeusz Paszkowski, kierownik Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie.
– Rok szukałem roboty, aż pomógł mi wujek – potwierdza Marek Janik z Lublina, absolwent stołecznej AWF. – Teraz uczę wf. na półtora etatu i jestem szczęśliwy, że mam co robić.
Zdaniem Dominika Szulowskiego z McDonald’s Polska absolwenci lubelskich uczelni reprezentują wysoki poziom. – Jest jednak bardzo dużo nieprofesjonalności w dokumentach, jakie składają. CV i listy motywacyjne są sztampowe, czasami brakuje np. zdjęć.
Większość pracodawców podkreśla dobre wykształcenie lubelskich absolwentów. – Robiliśmy nabór do nowego salonu firmowego – opowiada pracownik operatora sieci komórkowej w Lublinie. – Wielu chętnych było nie przygotowanych do rozmowy. Nie znali nawet firmy, w której chcieli pracować, byli często nieodpowiednio ubrani. Pamiętam jedną z młodych kobiet, która na rozmowę przyszła z lizakiem w ustach. Kandydaci mieli jednak duże wymagania co do wynagrodzenia.
O tym, że przy szukaniu pracy ważna jest prezencja i entuzjazm, mówi Monika Nowosad z Lublina. – Pracy szukałam prawie rok. Wysyłałam swoje CV do firm i w odpowiedzi na zgłoszenia. Byłam w pośredniaku i na kilkunastu rozmowach. Gnębiłam znajomych i rodzinę i jeszcze robiłam dodatkowe kursy. Niedawno trafiłam na kolejną rozmowę i spodobałam się. Od 3 tygodni jestem asystentką prezesa. I to tylko dzięki sobie.
Szansą na znalezienie zatrudnienia dla absolwentów miał być program „Pierwsza praca” (ruszył w połowie czerwca). Ale okazało się, że przeznaczone na niego pieniądze szybko się skończyły i pracę znaleźli nieliczni. – Ale w październiku powinna do nas trafić kolejna transza. Szacujemy, że dostaniemy ok. 8 milionów zł na całe województwo – zapowiada Antoni Piłat.

Rośnie konkurencja

Bezrobotni absolwenci szkół wyższych zarejestrowani
w województwie lubelskim
1991 rok – 437
1997 – 169
1998 – 219
1999 – 754
2000 – 935
2001 – 1480
2002 – 1840
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!