niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Mniej asfaltu, więcej przestrzeni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 lipca 2007, 19:10
Autor: DOMINIK SMAGA

Polskie Koleje Państwowe przekazały miastu plac Dworcowy. Jedno z najbrzydszych miejsc w Lublinie ma w ciągu kilku lat zmienić się nie do poznania.

- Nieruchomość została przejęta w zamian za zobowiązania finansowe kolei - wyjaśnia Mirosław Bielawski, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta. - Dla nas plac nas zbędnym balastem - przyznaje Paweł Chmielewski, dyrektor lubelskiego Oddziału Gospodarowania Mieniem PKP. - Kiedyś powszechne było to, że to kolej dysponowała terenami obok dworców. Teraz jest to tylko obciążenie finansowe. Przekazanie placu władzom miasta to najszybsza metoda na poprawę wizerunku tego miejsca.
Ratusz obiecuje, że plac stanie się wizytówką Lublina. - Na pewno powierzchnia asfaltu na pl. Dworcowym powinna być ograniczana. Warto tam wprowadzić zieleń, która uczyni to miejsce przyjemniejszym i pomoże zasłonić niezbyt szczęśliwe miejsca na placu - mówi Ewa Kipta, dyrektor Wydziału Architektury, Budownictwa i Urbanistyki w lubelskim Urzędzie Miasta.

Nie wiadomo jeszcze, jak zmieni się otoczenie placu. Miejskie plany zakładały przeniesienie głównego dworca autobusowego w pobliże ul. Dworcowej. Ale to stoi pod znakiem zapytania, bo Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej chce pozostawienia dworca przy al. Tysiąclecia i na własną rękę szuka firmy, która zbuduje nowy dworzec wraz z galerią handlową, na której będzie mogła zarabiać przez co najmniej 20 lat nie płacąc PKS ani grosza.
Wiadomo za to, że w pobliżu dworca mają wyrosnąć... nowe biurowce. - Chcielibyśmy, żeby ten teren zaczął funkcjonować jako enklawa przedsiębiorczości. Powinny tam powstać ośrodki biznesowe, przedstawicielstwa przedsiębiorstw oraz firmy doradcze i zajmujące się obsługą relacji gospodarczych między Wschodem a Zachodem. Funkcję handlową może spełniać ul. 1 Maja, tym bardziej, że kolejny jej odcinek będzie praktycznie wyłączony z ruchu kołowego - mówi Kipta. Rejon dworca ma zyskać bardziej śródmiejski charakter. - Dzięki planowanemu przedłużeniu ul. Muzycznej staje się to coraz bardziej realne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!