sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Mniej nas w miastach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 stycznia 2003, 20:07

W większych miastach naszego województwa systematycznie ubywa mieszkańców. W ciągu roku z niektórych miejscowości „znika” nawet kilkaset osób. Na przykład Lublin stracił przez ostatnie 12 miesięcy aż 922 osoby.

Z zestawienie dotyczącego liczby osób zameldowanych na stałe wynika, że w dwunastu największych miastach Lubelszczyzny na początku tego roku było mniej mieszkańców niż 1 stycznia zeszłego roku. W Chełmie ubyło 415 osób, w Kraśniku – 52, w Lubartowie – 86, w w Puławach 322.
Maria Makaruk, kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej powiedziała Dziennikowi, że najwięcej osób wymeldowało się w ostatnich dwóch miesiącach, gdy dobiegała końca likwidacja miejscowej jednostki wojskowej. Z kolei w Puławach, zdaniem Marii Cieślak z działu ewidencji ludności UM, coraz więcej osób wymeldowuje się w poszukiwaniu pracy w innych rejonach kraju, głównie w Warszawie.
W USC w Łukowie w 2002 roku zanotowano: 1044 urodzenia, 553 zgony (w 2001 było odpowiednio: 1146 urodzeń, 507 zgonów). Także w wielu innych miastach rodzi się mniej dzieci, a coraz więcej osób umiera. Spada też liczba ożenków (np. w Międzyrzecu Podlaskim aż o ponad 100). Wyraźniej zaznacza się także dominacja kobiet. W Lublinie na zameldowanych 1 stycznia 2003 roku 158781 mężczyzn przypadało aż 183255 przedstawicielek płci pięknej.
– Spadek liczby mieszkańców wynika głównie ze zmniejszenia się liczby urodzeń – wyjaśnia Kazimierz Tucki, dyrektor lubelskiego Urzędu Statystycznego. – Zmniejszyła się też poważnie migracja ze względu na rynek pracy. Została wyhamowana w wielu miejscowościach. Przykład Puław jest jednostkowy – są one specyficznym miastem położonym w pobliżu Warszawy, na które wpływa stołeczny rynek pracy. Inne miejscowości nie mają takiej szansy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!