niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Można sporo zarobić na wrakach samochodów. Ale chętnych nie ma

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 sierpnia 2010, 19:48
Autor: Rafał Panas

Samorządy mogą dostać pieniądze za ściągnięte z ulic wraki samochodów – po 4 tys. zł za sztukę. Ale chętnych nie ma. W tym roku w całym województwie był tylko jeden taki przypadek. A w ubiegłym zaledwie trzy.

Każda gmina czy miasto za usunięcie zdezelowanego pojazdu porzuconego na ulicy może starać się w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o 4 tys. zł dopłaty. Chodzi o to, żeby koszty sprzątnięcia wraku się zwróciły. Wystarczy odstawić rupiecia do utylizacji i wysłać wniosek do Warszawy. Jednak samorządy nie sięgają po te pieniądze.

Na Lubelszczyźnie wygląda to dramatycznie. Właśnie dostaliśmy dane z NFOŚiGW. – W tym roku z waszego województwa wpłynął do nas tylko jeden wniosek o dopłatę za pojazd usunięty w 2009 r. Złożył go Świdnik – mówi Janusz Ruszkowski z zespołu prasowego. W zeszłym roku – również Świdnik – otrzymał 12 tys. zł za trzy wraki sprzątnięte w 2008 r.

Czy ta sytuacja się zmieni? – W tym roku wybraliśmy firmę, która odholowuje porzucone pojazdy. Mamy na razie 15 samochodów i zamierzamy je zgłosić – tłumaczy Marian Stani, szef Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta w Lublinie. Dotychczasowy brak zgłoszeń tłumaczy przeciągającymi się procedurami.

– Wystąpimy o pieniądze za kilka samochodów. W ub. roku tego nie robiliśmy, bo nie było wraków – przekonuje Przemysław Kozłowski z magistratu w Zamościu.

Im mniejsze miasto tym urzędnicy energiczniej zapewniają, że u nich nie ma kłopotów z porzuconymi autami. – Na razie nie musieliśmy sprzątać wraków, bo ich nie mamy. Choć nie wykluczam, że w przyszłości tak będzie – tłumaczy Krzysztof Kuropatwa z Urzędu Miasta w Dęblinie.

Fundusz twierdzi, że robi co może, żeby skusić do sięgania po dopłaty za wraki. Wkrótce pismo z zachętą dostanie każda gmina w kraju. – To pieniądze leżące na ulicach. Zachęcamy, żeby urzędnicy uważnie się rozglądali bo, takie samochody stoją też w lasach – mówiła kilka dni temu na konferencji prasowej Małgorzata Skucha, zastępca prezesa NFOŚiGW.

Co musi zrobić urząd, żeby dostać pieniądze za zawalidrogę? Najpierw należy auto odholować na parking. Potem odczekać pół roku – może zgłosi się lub zostanie odnaleziony właściciel. Kiedy czas minie, gmina ma prawo oddać pojazd na złom. A w następnym roku można starać się o dopłatę.

Jest jeden kłopot. Nie wszystkie wraki można sprzątnąć. – Możemy to robić tylko na drogach publicznych lub oznakowanych jako strefa zamieszkania. Dlatego nie możemy tknąć wraków na większości osiedlowych uliczek – mówi Stani.

Najczęściej złomowane w 2009 r. (w tysiącach)
Fiat – 48, polonez – 26, opel – 15, VW – 15, renault – 7, skoda – 5. (Dane: NFOŚiGW)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!