sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

MPK kupi nowe autobusy, czy dalej będziemy jeździć starymi?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 czerwca 2010, 16:58
Autor: Dominik Smaga

Dzisiaj okaże się, czy lublinianie przestaną jeździć wysłużonymi ikarusami. MPK będzie mogło kupić pięć fabrycznie nowych wozów, jeśli zgodzi się na to prezydent.

Właśnie na dzisiaj zaplanowane jest posiedzenie zgromadzenia wspólników MPK. Zgromadzenie to w istocie Krzysztof Żuk, zastępca prezydenta Lublina. Teraz to od jego decyzji zależeć będzie to, czy zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego dostanie zgodę na zakup pięciu nowych przegubowców.

– Wprawdzie we wrześniu ub. roku kupiliśmy 10 przegubowych Mercedesów Conecto, ale potrzeby są pilne – przyznaje Weronika Opasiak, rzecznik MPK. Teraz przewoźnik ma tylko 23 takie autobusy. 10 z nich to stare ikarusy, 3 to kupione później jelcze, a średni wiek tych pojazdów wynosi ponad 21 lat.

Spółka przygotowywała się już do takiego przetargu, gotowe miała wszystkie dokumenty. Ale nieoczekiwanie na zakup nie zgodziła się rada nadzorcza MPK. Tłumaczyła to tym, że po takim wydatku znacząco może się pogorszyć sytuacja finansowa przedsiębiorstwa.

Dziś najprawdopodobniej zgromadzenie wspólników upoważni prezesa MPK do ogłoszenia przetargu na nowe autobusy. Tymczasem pasażerowie zgodnie mówią, że takich wozów w Lublinie jest za mało.
– Te 5 przegubowców i tak nie zmieniłoby nic, bo skasowano by pewnie 5 ikarusów i dalej byśmy mieli 23 przegubowce – pisze na forum.dziennikwschodni.pl Internauta Arthorious. – W Lublinie w tej chwili na najbardziej obciążonych liniach brakuje ponad 50 przegubowców!

– W godzinach szczytu na niektórych trasach ludzie jeżdżą ściśnięci jak sardynki. To wstyd, bo w innych miastach z czymś takim się nie spotkałem, a my niby chcemy uchodzić za stolicę kultury – irytuje się Monika Suska, mieszkanka Czechowa. – Jak byśmy sobie poradzili z przyjezdnymi, skoro dla mieszkańców brakuje miejsca w autobusie.

W Lublinie przegubowe autobusy to niecałe 11 proc. całego taboru autobusowego MPK. W znacznie mniejszym od Lublina Białymstoku sytuacja jest o wiele lepsza. – Na 110 autobusów mamy 55 przegubowych – mówi Leszek Maj z Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, które nie jest jedynym białostockim przewoźnikiem. – Ogółem na 294 autobusy w użyciu jest 121 przegubowych – mówią w białostockim magistracie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
bambosh
Balek
JP
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

bambosh
bambosh (8 czerwca 2010 o 11:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Naprawdę przydałyby się większe i niskopodłogowe,aby wózkiem inwalidzkim dało się wjechać... Te zwykłe(czyli nieprzegubowe)są w godzinach szczytu stanowczo za ciasne aby móc jeszcze wózkiem się"załadować"i "nikomu nic nie uszkodzić"-dlatego raczej jeżdżę poza godzinami szczytu,gdy jest trochę luźniej... A tak w ogóle to zauważyłem,że osoby na wózkach inwal.mało korzystają z niskopodłog.autobusów MPK-bo w starych autobusach kierowcy mają poważne problemy z otwieraniem ramp wjazdowych(lub wcale nie mogą ich otworzyć).Dlatego raczej korzystam z nowszych autobusów...
Rozwiń
Balek
Balek (8 czerwca 2010 o 08:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bulkowski napisał:
Szanowna Redakcjo!
MPK nie kupi żadnych autobusów, bo pracują tam sami nieudacznicy, którzy nie potrafią zdobyć pieniędzy na nowy tabor. Dzisiaj pojawiły się wyniki oceny merytorycznej wniosków w konkursie unijnym dotyczącym miejskiego transportu publicznego w lubelskim - wynik? MPK Lublin na ostatnim miejscu, ledwo osiągnęło 60% punktów - www.rpo.lubelskie.pl/front/page/get/90/nabor_id:343/


Ciekaw jestem czy Szanowny Pan ma pojęcie ile autobusów MPK kupiło w 2008 i 2009 r. ? Otóż 53 i to bez udziału środków zewnętrznych.
Rozwiń
JP
JP (7 czerwca 2010 o 17:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech prezes rydecki się pochawli jak wyglądają finanse MPK, jaki jest dług, ile co miesiąc MPK płaci za dzierżawę około połowy już autobusów które nie są ich własnością.
Rozwiń
Mario
Mario (7 czerwca 2010 o 16:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
23 autobusy "wielkopojemne" w Lublinie, to po prostu śmieszne. Po (ewentualnym) zakupie tych 5 "przegubowców", Pan Prezes zdecyduje o
skasowanie 5 Ikarusów - i bilans wyjdzie "na zero". Teraz trzy pytania do Pana Prezesa (i do Mieszkańców Lublina) -
1) dlaczego wśród skasowanych do tej pory 12 Ikarusów przegubowych, skasowano przynajmniej 5 (lub więcej) takich, które po naprawie lub wymianie silnika (silniki takie są "na stanie MK") mogłyby dalej wozić pasażerów,
2) co zrobiono z pięniędzmi uzyskanymi za sprzedany w paźdźierniku 2009 r.do Radomskiego MPK autobus przegubowy Solaris Urbino 18 CNG (tzw. biała gąsiennica) kupiony w listopadzie 2006 r. za 1.200.000,- PLN, (na co Prezes MPK Lublin przeznaczył środki uzyskane ze sprzedaży),
3) dlaczego Pan Prezes tak "ochoczo" pozbywa się autobusów przegubowych, nie "dając" nic w zamian.
Czyżby dla dobra pasażerów (czyt. Mieszkańców Lublina) ?
Rozwiń
bulkowski
bulkowski (7 czerwca 2010 o 14:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szanowna Redakcjo!
MPK nie kupi żadnych autobusów, bo pracują tam sami nieudacznicy, którzy nie potrafią zdobyć pieniędzy na nowy tabor. Dzisiaj pojawiły się wyniki oceny merytorycznej wniosków w konkursie unijnym dotyczącym miejskiego transportu publicznego w lubelskim - wynik? MPK Lublin na ostatnim miejscu, ledwo osiągnęło 60% punktów - www.rpo.lubelskie.pl/front/page/get/90/nabor_id:343/
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!