środa, 13 grudnia 2017 r.

Lublin

Muzeum na Zamku szykuje nowe, niecodzienne atrakcje

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 września 2009, 18:55

Interaktywne prezentacje, rekonstrukcje dawnych siedlisk, do tego odpowiednie światło i dźwięk. Tak ma wyglądać nowa wystawa archeologiczna w lubelskim Zamku. Będzie to najnowocześniejsza ekspozycja tego typu w Polsce.

– Eksponaty archeologiczne trudno przedstawić w ciekawy sposób, dlatego sięgamy po multimedia – mówi Zygmunt Nasalski, dyrektor Muzeum Lubelskiego. – Nie ograniczymy się do tradycyjnych gablot. Chcemy pokazać, jak wyglądało życie w pierwszych etapach rozwoju ludzkości.

Posłuży temu m.in. rekonstrukcja domostwa z epoki paleolitu. Zwiedzający będą mogli wejść do środka i obejrzeć sprzęty codziennego użytku. Scenografię wzbogacą ludzkie figury, naturalnej wielkości. Podobnych domostw będzie kilka. Między nimi znajdziemy eksponaty z wykopalisk, prowadzonych na terenie Lubelszczyzny.

Jedną z największych atrakcji mają być interaktywne prezentacje. – Ustawimy ekrany dotykowe, na których będzie można oglądać np. prezentacje dawnych technik – dodaje Nasalski. – Pokażemy m.in.  jak obrabiano krzemień i wytapiano żelazo.

Ekspozycja zajmie blisko 170 mkw. w południowym skrzydle Zamku. Podłoga zostanie podniesiona o 35 cm, do poziomu wejścia do muzeum. Dzięki temu wystawa będzie łatwo dostępna dla niepełnosprawnych.

Kamienne płyty zostaną wymienione na deski. W podłodze powstaną specjalne wnęki. – Zrekonstruujemy w nich dawne groby – mówi Nasalski. – Będą przeszklone. Zwiedzający zobaczą, jak chowano zmarłych. Zrekonstruowane przedmioty uzupełnimy oryginalnymi eksponatami.

Przygotowanie wystawy będzie możliwe dzięki dotacji z Unii Europejskiej. To element większego projektu, którego realizacja rozpocznie się z początkiem roku.

– Na ekspozycję archeologiczną wydamy ok. 1,2 mln zł – mówi Ryszard Kuźniar, zastępca dyrektora muzeum. – Większość pójdzie na urządzenia techniczne. To będzie bardzo nowoczesna wystawa. Porównywalna tylko z ekspozycją w Krakowie i Warszawie.

Prace nad projektem wystawy trwały ponad rok. Teraz placówka przygotowuje przetarg na jej wykonanie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace rozpoczną się na wiosnę. Ekspozycja będzie gotowa pod koniec 2011 roku.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Pałuba
Kapuś Boni M
steinbach
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Pałuba
Pałuba (29 września 2009 o 12:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziadku różaniec w garść i na piec. Daj pożyć trochę młodym. Też chcą trochę był szczęśliwymi tak jak Ty. Będą młode podwładne, służbowe autko, wyjazdy zagraniczne, bankiety, rauty i otwarcia nowych ekspozycji z suto zastawionym stołem ( jak za króla Sasa ). Trudna to dla Ciebie decyzja ale żeby zachować twarz - konieczna. I tym optymistycznym akcentem kończę.
Rozwiń
Kapuś Boni M
Kapuś Boni M (29 września 2009 o 08:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
steinbach napisał:
chodza sluchy,ze na stanowisko dyrektora muzeum pcha sie jeden typ z urzedu marszalkowskiego, kiedys pisuar, dzisiaj klei sie do PO

To GO odklej mądry POlaczku.
Rozwiń
steinbach
steinbach (29 września 2009 o 08:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
chodza sluchy,ze na stanowisko dyrektora muzeum pcha sie jeden typ z urzedu marszalkowskiego, kiedys pisuar, dzisiaj klei sie do PO
Rozwiń
czereśniak
czereśniak (29 września 2009 o 05:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co ten Pan Dyrektor emeryt jeszcze robi w Muzeum Lubelskim. Czas schedę oddać młodum, żeby nie wyjeżdżali za granicę sprzątać ulic. Starzy fachowcy muszą w końcu zrozumieć, że nie maludzi niezastąpionych. A na marginesie pytanie do Pana Dyrektora: "ilu młodych ludzi Pan wyszkolił, żeby zajęli Pana miejsce"?
Rozwiń
Czereśniak
Czereśniak (29 września 2009 o 05:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co ten Pan emeryt jeszcze robi w muzeum. Mimo wielkich zasług czas iść na emeryturkę Panie Dyrektorze a schedę zostawić komus młodemu. Nie oszukujmy się nie ma ludzi niezastąpionych a młodzi nie muszą wyjeżdżać z Polski, żeby zamiatać w Londynie ulice tylko będą mieli miejsca pracy w kraju. Część fachowców w wieku poprodukcyjnym musi to wreszcie zrozumieć. Na marginesie krótkie pytanie do Sędziwego Pana Dyrektora: "ilu następców Pan Dyrektor wyszkolił na swój ciepły stłeczek"?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!