wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Muzeum na Zamku szykuje nowe, niecodzienne atrakcje

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 września 2009, 18:55

Interaktywne prezentacje, rekonstrukcje dawnych siedlisk, do tego odpowiednie światło i dźwięk. Tak ma wyglądać nowa wystawa archeologiczna w lubelskim Zamku. Będzie to najnowocześniejsza ekspozycja tego typu w Polsce.

– Eksponaty archeologiczne trudno przedstawić w ciekawy sposób, dlatego sięgamy po multimedia – mówi Zygmunt Nasalski, dyrektor Muzeum Lubelskiego. – Nie ograniczymy się do tradycyjnych gablot. Chcemy pokazać, jak wyglądało życie w pierwszych etapach rozwoju ludzkości.

Posłuży temu m.in. rekonstrukcja domostwa z epoki paleolitu. Zwiedzający będą mogli wejść do środka i obejrzeć sprzęty codziennego użytku. Scenografię wzbogacą ludzkie figury, naturalnej wielkości. Podobnych domostw będzie kilka. Między nimi znajdziemy eksponaty z wykopalisk, prowadzonych na terenie Lubelszczyzny.

Jedną z największych atrakcji mają być interaktywne prezentacje. – Ustawimy ekrany dotykowe, na których będzie można oglądać np. prezentacje dawnych technik – dodaje Nasalski. – Pokażemy m.in.  jak obrabiano krzemień i wytapiano żelazo.

Ekspozycja zajmie blisko 170 mkw. w południowym skrzydle Zamku. Podłoga zostanie podniesiona o 35 cm, do poziomu wejścia do muzeum. Dzięki temu wystawa będzie łatwo dostępna dla niepełnosprawnych.

Kamienne płyty zostaną wymienione na deski. W podłodze powstaną specjalne wnęki. – Zrekonstruujemy w nich dawne groby – mówi Nasalski. – Będą przeszklone. Zwiedzający zobaczą, jak chowano zmarłych. Zrekonstruowane przedmioty uzupełnimy oryginalnymi eksponatami.

Przygotowanie wystawy będzie możliwe dzięki dotacji z Unii Europejskiej. To element większego projektu, którego realizacja rozpocznie się z początkiem roku.

– Na ekspozycję archeologiczną wydamy ok. 1,2 mln zł – mówi Ryszard Kuźniar, zastępca dyrektora muzeum. – Większość pójdzie na urządzenia techniczne. To będzie bardzo nowoczesna wystawa. Porównywalna tylko z ekspozycją w Krakowie i Warszawie.

Prace nad projektem wystawy trwały ponad rok. Teraz placówka przygotowuje przetarg na jej wykonanie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace rozpoczną się na wiosnę. Ekspozycja będzie gotowa pod koniec 2011 roku.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Pałuba
Kapuś Boni M
steinbach
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Pałuba
Pałuba (29 września 2009 o 12:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziadku różaniec w garść i na piec. Daj pożyć trochę młodym. Też chcą trochę był szczęśliwymi tak jak Ty. Będą młode podwładne, służbowe autko, wyjazdy zagraniczne, bankiety, rauty i otwarcia nowych ekspozycji z suto zastawionym stołem ( jak za króla Sasa ). Trudna to dla Ciebie decyzja ale żeby zachować twarz - konieczna. I tym optymistycznym akcentem kończę.
Rozwiń
Kapuś Boni M
Kapuś Boni M (29 września 2009 o 08:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
steinbach napisał:
chodza sluchy,ze na stanowisko dyrektora muzeum pcha sie jeden typ z urzedu marszalkowskiego, kiedys pisuar, dzisiaj klei sie do PO

To GO odklej mądry POlaczku.
Rozwiń
steinbach
steinbach (29 września 2009 o 08:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
chodza sluchy,ze na stanowisko dyrektora muzeum pcha sie jeden typ z urzedu marszalkowskiego, kiedys pisuar, dzisiaj klei sie do PO
Rozwiń
czereśniak
czereśniak (29 września 2009 o 05:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co ten Pan Dyrektor emeryt jeszcze robi w Muzeum Lubelskim. Czas schedę oddać młodum, żeby nie wyjeżdżali za granicę sprzątać ulic. Starzy fachowcy muszą w końcu zrozumieć, że nie maludzi niezastąpionych. A na marginesie pytanie do Pana Dyrektora: "ilu młodych ludzi Pan wyszkolił, żeby zajęli Pana miejsce"?
Rozwiń
Czereśniak
Czereśniak (29 września 2009 o 05:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co ten Pan emeryt jeszcze robi w muzeum. Mimo wielkich zasług czas iść na emeryturkę Panie Dyrektorze a schedę zostawić komus młodemu. Nie oszukujmy się nie ma ludzi niezastąpionych a młodzi nie muszą wyjeżdżać z Polski, żeby zamiatać w Londynie ulice tylko będą mieli miejsca pracy w kraju. Część fachowców w wieku poprodukcyjnym musi to wreszcie zrozumieć. Na marginesie krótkie pytanie do Sędziwego Pana Dyrektora: "ilu następców Pan Dyrektor wyszkolił na swój ciepły stłeczek"?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!