niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Na bakier z ortografią

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 grudnia 2001, 19:58

Staranie się o pieniądze na inwestycje nie jest proste. W sprawozdaniach z realizacji Kontraktu Wojewódzkiego wypełnianych przez samorządowców są błędy ortograficzne, pomyłki merytoryczne oraz pomieszane kwoty i rubryki.

Kwartalne sprawozdania z błędami przygotowały gminy i powiaty a Urząd Marszałkowski nie poprawił dokumentów przed przekazaniem wojewodzie. Teraz samorządowcy muszą do końca roku zmienić kwity. Tym razem wojewoda darował uchybienia i 9 mln zł ocalało. Jeśli w przyszłym roku sytuacja się powtórzy (chodzi o prawie 400 mln zł) nadzór może już nie być tak łaskawy.
Jakie kwiatki są w dokumentacji? Np. w sprawozdaniu dotyczącym rozbudowy gimnazjum raz mówi się o 150 tys. zł, a potem o 350 tys. zł. Podobnie z kanalizacją w Łazach – 150 tys. zł i 569 tys. zł. Są nawet błędy ortograficzne: „aneks z wykonawcą – opuźnienie”. Oprócz błędów w dokumentach brakuje właściwych wpisów. Jeśli są, to często nieprawidłowe.
– Samorządy nie są przygotowane na przyjęcie środków z zewnątrz, a w przypadku otrzymania funduszy z Unii Europejskiej – jeśli będą tak prowadzić dokumentację – będą je musiały zwrócić – twierdzi Maciej Zięba, dyrektor Wydziału Polityki Regionalnej, Integracji Europejskiej i Współpracy z Zagranicą Urzędu Wojewódzkiego. – Także samorząd województwa w niektórych sytuacjach okazał się słabo przygotowany. Nie poprawiono ewidentnych błędów.

Winnych oczywiście nie ma.

– Usiłowaliśmy się dowiedzieć jak wypełniać dokumenty, ale nikt nie potrafił nam tego wytłumaczyć – bronią się zgodnie urzędnicy z gmin i powiatów. – Dzwoniliśmy do UW i UM i w końcu wypełniliśmy je metodą prób i błędów.
Sprawozdań broni też Edward Hunek, marszałek województwa lubelskiego. – To były pierwsze relacje z realizacji kontraktu, który jest wdrażany dopiero od kilku miesięcy.
Krzysztof Kuśmicki, dyrektor Wydziału Polityki Regionalnej UM, ocenia, że przyczyną niepoprawienia dokumentów przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego jest krótki termin na sporządzenie ostatecznego sprawozdania. (Na podstawie poszczególnych sprawozdań od samorządów UM przygotowuje zbiorczy dokument dla wojewody – red.).
Zdaniem Andrzeja Kurowskiego, wojewody lubelskiego, błędy w sprawozdaniach wynikają z braku środków i sił na szkolenia pracowników samorządów.
Wojewoda przymknął oko na błędy. Ale nad sprawozdaniem rocznym (zawierającym kwartalne) pochylą się jeszcze urzędnicy z Ministerstwa Gospodarki. Jeśli im się nie spodoba, to mogą zażądać zwrotu dotacji.

kontrakty regionalne

Kontrakty Regionalne służą realizacji celów Strategii dla Województwa. Luabelszczyzna otrzymała na ten cel około 400 mln zł. W tym roku region ma wykorzystać 9 mln, a resztę
w przyszłym. To właśnie sprawozdania z wykorzystania tych pieniędzy roją się od błędów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!