wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Na co Lubelskie wyda pięniądze z UE w latach 2014-2020?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 grudnia 2012, 13:48
Autor: rp

Z pomocą unijnych pieniędzy m. in. powstał Port Lotniczy Lublin (Jacek Świerczyński)
Z pomocą unijnych pieniędzy m. in. powstał Port Lotniczy Lublin (Jacek Świerczyński)

Remonty dróg i unowocześnienie linii kolejowej Lublin-Warszawa, to kluczowe inwestycje, na które pieniądze da nam Unia Europejska.

– Chcemy, żeby dotacje z nowego budżetu UE były przyznawane już od 2014 roku - mówił wczoraj w Lublinie Marceli Niezgoda, podsekretarz stanu z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Przyjechał debatować o szkicu Umowy Partnerskiej na podstawie, której zapadną decyzje, na co zostaną wydane unijne dotacje w latach 2014–2020.

Wiadomo już, że np. przedsiębiorcy skorzystają z różnych instrumentów finansowych (pożyczek czy poręczeń), duże pieniądze znajdą się na kolej, autostrady, ekspresówki i drogi krajowe, wzrosną dotacje na innowacyjną gospodarkę, a fundusze zostaną skoncentrowane na wsparciu mocnych stron naszego województwa lub zaradzeniu największym problemom.

Tajemnicą jest, ile pieniędzy dostaniemy. To zależy od wysokości unijnego budżetu. Prawdopodobnie na liście kluczowych inwestycji w latach 2014–2020 znajdą się przedsięwzięcia zwiększające dostępność naszego regionu np. remonty dróg czy unowocześnienie linii kolejowej Lublin–Warszawa. – Prochu nie wymyślimy, pójdziemy wytycznymi Komisji Europejskiej. Co najmniej połowa dotacji pójdzie na rozwój przedsiębiorstw, cyfryzację czy infrastrukturę informatyczną – tłumaczy Krzysztof Hetman, marszałek województwa.

Do tej pory w naszym województwie zawarto umowy na 20,5 mld zł dofinansowania (w tym 12,6 mld zł to środki unijne). Najwięcej pieniędzy poszło na inwestycje w transport (7,9 mld zł), badania i rozwój technologiczny, innowacje i przedsiębiorczość (4,4 mld zł). Na walkę z bezrobociem – 0,7 mld zł.

Dzięki dofinansowaniu m. in. przebudowano lub wybudowano 499 km dróg, 973 km sieci kanalizacyjnej lub wodociągów, ok. 3 tys. miejsc pracy, zakupiono 31 ambulansów ratowniczych, a wsparcie otrzymało 28 instytucji ochrony zdrowia.

Z pomocą unijnych pieniędzy m. in. powstał Port Lotniczy Lublin pod Świdnikiem, Lublin kupi w sumie 100 autobusów i 70 trolejbusów, zorganizowano szlak rowerowy „Śladami Nadbużańskich Tajemnic” oraz sfinansowano stypendia dla 123 doktorantów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
poznań
em.
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 grudnia 2012 o 20:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Pre' timestamp='1354547898' post='704232']
Może dlatego, że wydajemy "... pięniądze z UE " a nie pieniądze, to lubelszczyzna ma kłopot z realizacją konkretnych i potrzebnych inwestycji związanych np. z uruchamianiem zakładów produkcyjnych !!! Na samym handlu w postaci kolejnych marketów i galerii daleko nie zajedziemy i o rozwoju nie będzie mowy czego przykładem są uciekający stąd młodzi i starsi mieszkańcy !!!
[/quote]

Patrycjalodz i Pre piszą nazwy źle.
Rozwiń
poznań
poznań (3 grudnia 2012 o 18:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jest mi bardzo smutno że mój region rodzinny -Lubelski traktowany jest przez ostatnie lata jak 6 kolo u wozu ,ktore być może się przyda to 6 zapasowe ,przez premiera ministrów .Dodatkowo posłowie z regionu marszłek ,prezydend zachowali się łagodnie jak baranki na żeś czekali aż 16 wojewódstwo będzie w kolejce stało.Przykład na PODKARPACIU z Unii Europejskiej powstało 20.2 tys miejsc pracy Lubelskie TLKO 3 tys miejsc pracy -przegrywamy 7 KROTNIE -bez komentarz ojcowie mieszkańcy tej ziemi.Proszę podać przyklad ile miejsc pracy zlikwidowano w ciągu 20 lat w regionie Lubelskim?
Rozwiń
em.
em. (3 grudnia 2012 o 18:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam żal do władz Lublina, że pozwoliły na zlikwidowanie nowoczesnej cukrowni, a w to miejsce będą budować stadion. Próbkę tego co nas czeka mieliśmy już na ulicach.
Rozwiń
LewR
LewR (3 grudnia 2012 o 18:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko aby nasze władze za bardzo się nie przywiązały do tej kroplówki z UE !
Kiedyś te pieniążki niestety ale się skończą tak jak to pokazuje przykład Hiszpanii.

Tak że trzeba wydawać kasę z sensem tak aby to przynosiło dla społeczeństwa przez długie lata pożytek i przyczyniało się do rozwoju regionu.
A nie tylko wydawać dla wydawania -każdy głupek tak potrafi.
Rozwiń
Arek
Arek (3 grudnia 2012 o 18:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powinni pamiętać o dokończeniu obwodnicy Lublina w. Dąbrowica - w. Konopnica ( ok.10 km S19 / DW747), dokumentacja gotowa muszą wystąpić o ZnRID (pozwolenie na budowę) przed listopadem 2013 r. tak, aby nie było problemów z decyzją środowiskową oraz nie przepadła gotowa dokumentacja, terny wykupione, a tak później mogą być kłopoty z "ekologami" z Konopnicy ...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!