poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Na Głębokiej zrobi się łyso, drzewa idą pod topór

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 sierpnia 2009, 21:08
Autor: Dominik Smaga

Aż 300 drzew może zniknąć z rejonu ul. Głębokiej. Do tak dużej wycinki przymierzają się władze miasta. Najwcześniej wycięte zostaną drzewa koło dawnych koszar. Miasto obiecuje, że w zamian pojawią się nowe.

Na początek pod topór trafi 45 różnej wielkości drzew rosnących przy jezdni po stronie Wydziału Artystycznego UMCS między ul. Pagi a al. Kraśnicką. Wśród nich największą grupę stanowią jesiony. Urzędnicy uznali, że drzewa zagrażają bezpieczeństwu i należy je natychmiast wyciąć.

– Zasłaniają widoczność, pochylają się w stronę jezdni i grożą upadkiem – tłumaczy Marek Pukaluk z Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta. – Nie można ich już stabilizować przez odpowiednie przycięcie.

Wniosek o zgodę na wycięcie drzew trafił już do Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta. – W tej chwili sprawa jest jeszcze u nas, sprawdzamy, czy drzewa faktycznie powinny być usunięte – mówi Józef Piotr Wrona, szef miejskiego Działu Zieleni. W zamian nasadzone mają być nowe.

Ponad 120 drzew ma zniknąć z miejsca, którym ma biec nowy odcinek ul. Sowińskiego od Głębokiej do Glinianej. Kolejne 150 ubędzie przy planowanym do przebudowy odcinku Głębokiej od Sowińskiego do budynku Głęboka 11.

– Są takie, które mają pięciometrowy obwód pnia, jak też takie piętnastocentymetrowe – mówi Wrona.

Drzewa nie znikną od razu po wydaniu zgody, bo pozwolenie na ich usunięcie jest ważne przez 5 lat. Także i ten ubytek ma być zrekompensowany przyrodzie.

– Zsumujemy obwody pni wszystkich usuniętych drzew, podzielimy przez 10, bo taki jest obwód sadzonki i wyjdzie nam liczba drzew, które będzie trzeba nasadzić. Będziemy chcieli, by większość z nich trafiła właśnie w ten rejon.

Ostatnia tak duża wycinka prowadzona była na terenie pod przedłużenie ul. Krańcowej, skąd usunięto ok. 300 drzew.

Tu tną, a gdzie sadzą?

Do 16 listopada na polecenie Ratusza w mieście posadzonych ma być blisko 850 drzew, ponad 1400 krzewów i półtora kilometra żywopłotu.

• Najwięcej, bo 150 drzew trafi na Dziesiątą

• 120 drzew trafi na Ponikwodę i wzdłuż al. Solidarności (na wysokości Snopkowskiej i Ćwiklińskiej)

• 110 drzew dostanie Felin

• Przy pl. Zamkowym trzy klony

• Na pl. Rybnym wierzba
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
zielony
bleee...
pin
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zielony
zielony (19 sierpnia 2009 o 20:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pewnie posadzą nowe..
Rozwiń
bleee...
bleee... (18 sierpnia 2009 o 20:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
... problemu drzew w Lublinie nie ma - jest duży problem nowobogackich z kominkami potrzebującymi odpowiedniego wsadu... ot i cała prawda o wycinkach pustoszących lubelskie ulice... drewno za darmo, a do tego dowód wielkiej troski o bezpieczeństwo przechodniów... bleee...
Rozwiń
pin
pin (18 sierpnia 2009 o 10:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
rozumiem wycinke tam gdzie ma byc nowa odcinek ulicy, ale reszta? pamieta ktos jeszcze jak bylo pieknie na al. Raclawickich jak byly tam jeszcze stare drzewa? Nie wierze ze na Glebokiej wszystkie drzewa zagrazaja bezpieczenstwu
Rozwiń
J-k
J-k (18 sierpnia 2009 o 10:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A więc za kompozycję i wygląd zieleni w Lublinie odpowiada jakiś algorytm (suma średnic pni przez 10) a nie wykwalifikowany projektant zieleni. To niestety widać. Szkoda, że urzędnicy miejscy z taką gorliwością i zapałem nie zajmą się uschniętymi drzewami. Widocznie te nie stanowią zagrożenia dla przechodniów. Zresztą co to za satysfakcja, wyciąć chore uschnięte drzewo.
Rozwiń
lulbinian
lulbinian (18 sierpnia 2009 o 10:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A gdziez to taki las rosnie ( 120 drzew ) na odcinku Gleboka - Gliniana ??? No chyba ze te na poboczach od dziesiecioleci nie zakonczonej ulicy Sowinskiego - czyzby nowy - hehehe, nowy - odcinek tej ulicy mial miec szerokosc 400 metrow ??!!! Nonononoooo, siakies nowe .....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!