Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 sierpnia 2009 r.
21:08
Edytuj ten wpis

Na Głębokiej zrobi się łyso, drzewa idą pod topór

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 7 A A

Aż 300 drzew może zniknąć z rejonu ul. Głębokiej. Do tak dużej wycinki przymierzają się władze miasta. Najwcześniej wycięte zostaną drzewa koło dawnych koszar. Miasto obiecuje, że w zamian pojawią się nowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na początek pod topór trafi 45 różnej wielkości drzew rosnących przy jezdni po stronie Wydziału Artystycznego UMCS między ul. Pagi a al. Kraśnicką. Wśród nich największą grupę stanowią jesiony. Urzędnicy uznali, że drzewa zagrażają bezpieczeństwu i należy je natychmiast wyciąć.

– Zasłaniają widoczność, pochylają się w stronę jezdni i grożą upadkiem – tłumaczy Marek Pukaluk z Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta. – Nie można ich już stabilizować przez odpowiednie przycięcie.

Wniosek o zgodę na wycięcie drzew trafił już do Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta. – W tej chwili sprawa jest jeszcze u nas, sprawdzamy, czy drzewa faktycznie powinny być usunięte – mówi Józef Piotr Wrona, szef miejskiego Działu Zieleni. W zamian nasadzone mają być nowe.

Ponad 120 drzew ma zniknąć z miejsca, którym ma biec nowy odcinek ul. Sowińskiego od Głębokiej do Glinianej. Kolejne 150 ubędzie przy planowanym do przebudowy odcinku Głębokiej od Sowińskiego do budynku Głęboka 11.

– Są takie, które mają pięciometrowy obwód pnia, jak też takie piętnastocentymetrowe – mówi Wrona.

Drzewa nie znikną od razu po wydaniu zgody, bo pozwolenie na ich usunięcie jest ważne przez 5 lat. Także i ten ubytek ma być zrekompensowany przyrodzie.

– Zsumujemy obwody pni wszystkich usuniętych drzew, podzielimy przez 10, bo taki jest obwód sadzonki i wyjdzie nam liczba drzew, które będzie trzeba nasadzić. Będziemy chcieli, by większość z nich trafiła właśnie w ten rejon.

Ostatnia tak duża wycinka prowadzona była na terenie pod przedłużenie ul. Krańcowej, skąd usunięto ok. 300 drzew.

Tu tną, a gdzie sadzą?

Do 16 listopada na polecenie Ratusza w mieście posadzonych ma być blisko 850 drzew, ponad 1400 krzewów i półtora kilometra żywopłotu.

• Najwięcej, bo 150 drzew trafi na Dziesiątą

• 120 drzew trafi na Ponikwodę i wzdłuż al. Solidarności (na wysokości Snopkowskiej i Ćwiklińskiej)

• 110 drzew dostanie Felin

• Przy pl. Zamkowym trzy klony

• Na pl. Rybnym wierzba

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zielony / 19 sierpnia 2009 o 20:16
Pewnie posadzą nowe..
Avatar
bleee... / 18 sierpnia 2009 o 20:56
... problemu drzew w Lublinie nie ma - jest duży problem nowobogackich z kominkami potrzebującymi odpowiedniego wsadu... ot i cała prawda o wycinkach pustoszących lubelskie ulice... drewno za darmo, a do tego dowód wielkiej troski o bezpieczeństwo przechodniów... bleee...
Avatar
pin / 18 sierpnia 2009 o 10:42
rozumiem wycinke tam gdzie ma byc nowa odcinek ulicy, ale reszta? pamieta ktos jeszcze jak bylo pieknie na al. Raclawickich jak byly tam jeszcze stare drzewa? Nie wierze ze na Glebokiej wszystkie drzewa zagrazaja bezpieczenstwu
Avatar
J-k / 18 sierpnia 2009 o 10:29
A więc za kompozycję i wygląd zieleni w Lublinie odpowiada jakiś algorytm (suma średnic pni przez 10) a nie wykwalifikowany projektant zieleni. To niestety widać. Szkoda, że urzędnicy miejscy z taką gorliwością i zapałem nie zajmą się uschniętymi drzewami. Widocznie te nie stanowią zagrożenia dla przechodniów. Zresztą co to za satysfakcja, wyciąć chore uschnięte drzewo.
Avatar
lulbinian / 18 sierpnia 2009 o 10:28
A gdziez to taki las rosnie ( 120 drzew ) na odcinku Gleboka - Gliniana ??? No chyba ze te na poboczach od dziesiecioleci nie zakonczonej ulicy Sowinskiego - czyzby nowy - hehehe, nowy - odcinek tej ulicy mial miec szerokosc 400 metrow ??!!! Nonononoooo, siakies nowe .....
Avatar
~gość~ / 18 sierpnia 2009 o 10:27
Pytanie za 100pkt. - kto był odpowiedzialny za te drzewa przez tyle lat? Kto przez tyle lat doprowadził drzewostan do tego stanu? Kto kontrolował czy należycie są wykonywane obowiązki osób odpowiedzialnych za stan drzew? Oczywiście jak to w Lublinie - nikt, bo drzewa mają same o siebie zadbać. Najlepiej przyklepać pieczątkę, że wszystko jest ok i jakoś to będzie. Wedle tego schematu, to tak jak przedmówca wspomniał - wyciąć i zalać betonem, a ja do tego jeszcze zaproponuję - posadzić plastikowe drzewka, bo wtedy miasto zaoszczędzi na kontroli, przycinkach, leczeniu i zbieraniu liści (i oczywiście tuszu do pieczątek).
Pytanie za 100pkt. - kto był odpowiedzialny za te drzewa przez tyle lat? Kto przez tyle lat doprowadził drzewostan do tego stanu? Kto kontrolował czy należycie są wykonywane obowiązki osób odpowiedzialnych za stan drzew? Oczywiście jak to w Lublinie - nikt, bo drzewa mają same o siebie zadbać. Najlepiej przyklepać pieczątkę, że wszystko jest ok i jakoś to będzie. Wedle tego schematu, to tak jak przedmówca wspomniał - wyciąć i zalać betonem, a ja do tego jeszcze zaproponuję - posadzić plastikowe drzewka, bo wtedy miasto zaoszczędzi na kontrol... rozwiń
Avatar
MiL / 18 sierpnia 2009 o 09:10
Tak wycinajcie, wycinajcie, potem zsumujcie obwody drzew i podzielcie przez obwody swoich mózgów. Na koniec zalejcie wszystko betonem, będzie pięknie.
Avatar
zielony / 19 sierpnia 2009 o 20:16
Pewnie posadzą nowe..
Avatar
bleee... / 18 sierpnia 2009 o 20:56
... problemu drzew w Lublinie nie ma - jest duży problem nowobogackich z kominkami potrzebującymi odpowiedniego wsadu... ot i cała prawda o wycinkach pustoszących lubelskie ulice... drewno za darmo, a do tego dowód wielkiej troski o bezpieczeństwo przechodniów... bleee...
Avatar
pin / 18 sierpnia 2009 o 10:42
rozumiem wycinke tam gdzie ma byc nowa odcinek ulicy, ale reszta? pamieta ktos jeszcze jak bylo pieknie na al. Raclawickich jak byly tam jeszcze stare drzewa? Nie wierze ze na Glebokiej wszystkie drzewa zagrazaja bezpieczenstwu
Avatar
J-k / 18 sierpnia 2009 o 10:29
A więc za kompozycję i wygląd zieleni w Lublinie odpowiada jakiś algorytm (suma średnic pni przez 10) a nie wykwalifikowany projektant zieleni. To niestety widać. Szkoda, że urzędnicy miejscy z taką gorliwością i zapałem nie zajmą się uschniętymi drzewami. Widocznie te nie stanowią zagrożenia dla przechodniów. Zresztą co to za satysfakcja, wyciąć chore uschnięte drzewo.
Avatar
lulbinian / 18 sierpnia 2009 o 10:28
A gdziez to taki las rosnie ( 120 drzew ) na odcinku Gleboka - Gliniana ??? No chyba ze te na poboczach od dziesiecioleci nie zakonczonej ulicy Sowinskiego - czyzby nowy - hehehe, nowy - odcinek tej ulicy mial miec szerokosc 400 metrow ??!!! Nonononoooo, siakies nowe .....
Avatar
~gość~ / 18 sierpnia 2009 o 10:27
Pytanie za 100pkt. - kto był odpowiedzialny za te drzewa przez tyle lat? Kto przez tyle lat doprowadził drzewostan do tego stanu? Kto kontrolował czy należycie są wykonywane obowiązki osób odpowiedzialnych za stan drzew? Oczywiście jak to w Lublinie - nikt, bo drzewa mają same o siebie zadbać. Najlepiej przyklepać pieczątkę, że wszystko jest ok i jakoś to będzie. Wedle tego schematu, to tak jak przedmówca wspomniał - wyciąć i zalać betonem, a ja do tego jeszcze zaproponuję - posadzić plastikowe drzewka, bo wtedy miasto zaoszczędzi na kontroli, przycinkach, leczeniu i zbieraniu liści (i oczywiście tuszu do pieczątek).
Pytanie za 100pkt. - kto był odpowiedzialny za te drzewa przez tyle lat? Kto przez tyle lat doprowadził drzewostan do tego stanu? Kto kontrolował czy należycie są wykonywane obowiązki osób odpowiedzialnych za stan drzew? Oczywiście jak to w Lublinie - nikt, bo drzewa mają same o siebie zadbać. Najlepiej przyklepać pieczątkę, że wszystko jest ok i jakoś to będzie. Wedle tego schematu, to tak jak przedmówca wspomniał - wyciąć i zalać betonem, a ja do tego jeszcze zaproponuję - posadzić plastikowe drzewka, bo wtedy miasto zaoszczędzi na kontrol... rozwiń
Avatar
MiL / 18 sierpnia 2009 o 09:10
Tak wycinajcie, wycinajcie, potem zsumujcie obwody drzew i podzielcie przez obwody swoich mózgów. Na koniec zalejcie wszystko betonem, będzie pięknie.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W jednym gospodarstwie w woj. lubelskim trzeba było zabić 1151 świń. ASF zagraża Europie

W jednym gospodarstwie w woj. lubelskim trzeba było zabić 1151 świń. ASF zagraża Europie 0 0

1151 świń trzeba była zabić tylko w jednym gospodarstwie w Świerżach w gminie Dorohusk. W tym roku w powiecie chełmskim wykryto osiem ognisk afrykańskiego pomoru świń. – To jest już stan klęski, a rząd nie ma pomysłu, co z tym zrobić – alarmował wczoraj w Brukseli marszałek województwa Sławomir Sosnowski.

Boks. Lublin lepszy od Chełma w memoriale Stanisława Zalewskiego

Boks. Lublin lepszy od Chełma w memoriale Stanisława Zalewskiego 0 0

Boks Na lubelskim Moście Kultury rozegrano XV Memoriał Stanisława Zalewskiego

"Zmiana dobra czy dojna?". Ulotki w skrzynkach mieszkańców Białej Podlaskiej
galeria

"Zmiana dobra czy dojna?". Ulotki w skrzynkach mieszkańców Białej Podlaskiej 0 0

Mieszkańcy Białej Podlaskiej w swoich skrzynkach znaleźli ulotki. Jedna z nich to apel Bezpartyjnych od stowarzyszenia Biała Samorządowa. Do drugiej - "Suwerenie, włącz myślenie" przyznają się członkowie bialskiego KOD.

Wypadł z drogi, uderzył w znak i w drzewo. 57-latek nie żyje

Wypadł z drogi, uderzył w znak i w drzewo. 57-latek nie żyje 0 1

Tragiczny wypadek w Ostrowie Lubelskim. Nie żyje 57-latek.

"Manewry miłosne" i "Gurgacz" w Kinie w Bramie
22 czerwca 2018, 21:00

"Manewry miłosne" i "Gurgacz" w Kinie w Bramie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Kino w Bramie przy ul. Królewskiej 3 zaprasza na kolejne weekendowe seanse z polskim filmem. W piątek, 22 czerwca o godz. 21 zobaczymy Manewry miłosne, a w sobotę, 23 czerwca o tej samej porze będzie miała miejsce projekcja filmu Gurgacz. Kapelan Niezłomnych.

Szokujące odkrycie. Dziecko nie żyło od kilku tygodni, w mieszkaniu była matka
film

Szokujące odkrycie. Dziecko nie żyło od kilku tygodni, w mieszkaniu była matka 0 1

W jednym z krośnieńskich mieszkań policjanci znaleźli zwłoki 13-miesięcznej Amelki. Dziecko i jego matka zaginęli kilka tygodni wcześniej. Mimo wielokrotnych próśb ojca dziecka, policja nie weszła do mieszkania.

Tomasovia gra rewanż z Garbarnią Kraków. Jeszcze nie rezygnują z CLJ

Tomasovia gra rewanż z Garbarnią Kraków. Jeszcze nie rezygnują z CLJ 0 0

Dzisiaj o godz. 17 zostanie rozegrany rewanżowy mecz barażowy o awans do Centralnej Ligi Juniorów Starszych. Tomasovia podejmuje Garbarnię Kraków, z którą przegrała pierwszy mecz 1:4

Muzycy Filharmonii Lubelskiej będą strajkować? Chcą przywrócenia kolegi do pracy

Muzycy Filharmonii Lubelskiej będą strajkować? Chcą przywrócenia kolegi do pracy 1 4

Muzycy Filharmonii Lubelskiej grożą strajkiem po zwolnieniu przewodniczącego jednego ze związków zawodowych. Ustępującemu ze stanowiska dyrektorowi dają czas do końca tygodnia na przywrócenie kolegi do pracy. Ale szef instytucji nie zamierza zmieniać decyzji.

Zdolna młodzież TBV Startu Lublin

Zdolna młodzież TBV Startu Lublin 0 2

Koszykówka młodzieżowa MKS Start SA Lublin zajął siódme miejsce w finałach mistrzostw Polski młodzików

Polska - Senegal. Kilkaset osób w strefie kibica w Puławach [zdjęcia]
galeria

Polska - Senegal. Kilkaset osób w strefie kibica w Puławach [zdjęcia] 7 0

Tuż przed godz. 17 na placu F. Chopina w Puławach zrobiło się biało-czerwono. Kibice zgromadzili się w specjalnej strefie, by wspólnie obejrzeć mecz Polska-Senegal. Kolejne wspólne oglądanie już w niedzielę.

Rozbudowę COZL dokończy Budimex

Rozbudowę COZL dokończy Budimex 0 3

Sejmik województwa zgodził się na zwiększenie wydatków na dokończenie rozbudowy i modernizacji Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej – chodzi o ponad 64 mln zł w latach 2018-2019.

Przebudowa deptaka w Lublinie. Przyjechały nowe drzewa
film

Przebudowa deptaka w Lublinie. Przyjechały nowe drzewa 4 10

Wczoraj na odnawianą część Krakowskiego Przedmieścia przywieziono platany, które dostaną tu stały meldunek.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 czerwca 2018 r.