wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Na prywatnym terenie dostał mandat za złe parkowanie

  Edytuj ten wpis
Autor: PAWEŁ PUZIO

Jeśli zaparkujesz na terenie prywatnym, jego właściciel bez trudu zdobędzie twoje dane osobowe. Słono za wszystko zapłacisz. Jeśli odmówisz – trafisz do sądu. Taki wybór stoi przed setkami lubelskich studentów.

Maciej Długosz studiuje zaocznie w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. – Podczas sobotnio-niedzielnych zjazdów przy ul. Mełgiewskiej nie ma gdzie zaparkować. Każdy skrawek wolnego miejsca jest na wagę złota. Jednak od kilku miesięcy pracownicy syndyka Masy Upadłości Daewoo Motor Polska wkładają za wycieraczki powiadomienia o złamaniu regulaminu parkowania. I nakładają z tego powodu opłaty w wysokości 50 zł. Mnie przytrafiło się to w czerwcu i we wrześniu.

Student zlekceważył kwity od syndyka, nie zapłacił. – Ale w ubiegły poniedziałek listonosz przyniósł mi wezwanie do zapłaty na kwotę 130,4 zł na rzecz Masy Upadłości Daewoo Motor Polska. Pod groźbą skierowania sprawy do sądu – opowiada Maciej Długosz i wylicza: 100 złotych to koszt dwóch opłat za złamanie regulaminu, zaś 30 zł i 40 groszy, to cena, jaką syndyk zapłacił za uzyskanie moich danych w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jakim prawem urzędnicy z Warszawy przekazali mu moje dane? Każdy może dowiedzieć się w ten sposób, gdzie mieszkam?

W biurze syndyka Leszka Liszcza dowiedzieliśmy się, że "Regulamin poruszania się po drogach wewnętrznych MU DMP” obowiązuje od 29 stycznia 2008 roku.

– Ludzie porzucają samochody na zakazach, blokują drogi pożarowe. Nie przestrzegają regulaminu, stąd nasza reakcja – mówią urzędnicy syndyka.

Przyznają, że dane osobowe kierowców dostają z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców przy MSWiA. Zgodnie z prawem. – Za każdym razem składamy do CEPiK odpowiednie pismo, zdjęcie dokumentujące wykroczenie, dokument z tytułem prawnym do gruntu oraz regulaminem parkowania. I wnosimy opłatę, a potem tą kwotą (30,4 zł) obciążamy niesfornych kierowców.
• Wobec ilu osób wszczęto tę procedurę?
– Wobec kilkuset.

Co na to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych? Z odpowiedzi jego rzecznika, Małgorzaty Kałużyńskiej-Jasak wynika, że CEPiK może udostępnić dane kierowców nawet osobom prywatnym, o ile wykażą swój uzasadniony interes.

O tym, czy syndyk to wykazał, decyduje MSWiA. Do wczoraj nie otrzymaliśmy odpowiedzi resortu w tej sprawie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~Piotr~
~Piotr~
~gość~
(53) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~Piotr~
~Piotr~ (10 grudnia 2009 o 20:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ktoś wie, jak dalej sprawa się rozwija po otrzymaniu wezwania do zapłaty?
Rozwiń
~Piotr~
~Piotr~ (25 listopada 2009 o 11:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I jak to się w końcu skończyło? Bo mi przyszło do domu wezwanie do zapłaty ze zdjęciem z którego w sumie nic nie wynika, nic na nim nie widać. Starszą że jeśli nie zapłace w ciągu 7 dni to przekażą sprawę do sądu grodzkiego w Lublinie. Czy ktoś już miał z nimi do czynienia?
Rozwiń
~gość~
~gość~ (29 października 2009 o 17:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość77 napisał:
Niestety postępowanie Pana Syndyka koliduje z 3-ma aktami prawnymi, a mianowicie:

1. Rozporządzenie o kontroli drogowej
2. Rozporządzenie ministra SWiA w sprawie postępowania z kierowcami popełniającymi wykroczenia drogowego
3. Rozporządzenie ministra SWiA w sprawie opłat mandatów za niektóre rodzaje wykroczeń w ruchu drogowym.

Wystarczy do Nich zajrzeć i przeczytać kto jest uprawniony prawnie do nakładania wszelkie rodzaju opłat karnych na kierujących za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym. Nie ma to znaczenia czy jest to na drodze wewnętrznej czy nie. I wszystko. Sprawa zamknięta. Powodzenia w Sądzie Panie Syndyku.

P.S
Pan Syndyk w sprawie łamania zasad ruchu drogowego powinie powiadamiać Policję lub Straż Miejską. W przypadku gdy wzywa zarządca lub właściciel telefonu/drogi wewnętrznej [a ciekawe czy MU DMP jest właścicielem czy tylko zarządcą drogi swoją drogą - ma to kluczowe znaczenie] nie mają prawa odmówić...


Wiem na pewno ,że Syndyk nie jest właścicielem ziemi na której jest droga a tylko użytkownikiem wieczystym, a to chyba różnica. Poza tym w tej sytuacji właścicielem nadal pozostaje Skarb Państwa i Syndyk nie może wykorzystywać tych terenów niezgodnie z postanowieniami umowy jaką zawarł z Państwem. Nie informując policji o łamaniu prawa i samemu nakładając opłaty okrada skarb Państwa
Rozwiń
~beti~
~beti~ (28 października 2009 o 14:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pracuję w firmie która zgodnie z ustawą o drogach publicznych jest nadzorcą drogi , ale pierwszy raz słyszę żeby nadzorca mógł nakładać kary za złe parkowanie. Kiedyś moja firma mogła nakładać kary ale dla tirów które miały nadmiar ton na pace. W tej chwili robi to Inspekcja Transportu a my jesteśmy tyko od utrzymywania drogi czyli remonty i zimowe utrzymanie. Jak więc syndyk może stworzyć sobie regulamin i nakładać kary. Mysle że gdyby to było możliwe to w firmie też napisalibyśmy regulamin i pobierali kary np. za parkowanie na zakazie
Rozwiń
FanWSEI
FanWSEI (23 października 2009 o 09:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszyscy Ukarani!

Zapraszam do Komisariatu VI Policji (ul. Gospodarcza w Lublinie, ze względu na przynależność terenową Masy) celem złożenia zeznań obciążających MU DMP za wyłudzanie opłat karnych za wykroczenie w ruchu drogowym oraz za działanie na szkodę Skarbu Państwa. Zabierzcie ze soba także te kwitki oraz wezwania do zapłaty w przedmiotowej sprawie. Nalezy tylko złożyć zawiadomienei i zeznania. Im więcej zawiadomień o popełnieniu przestępstwa będzie tym większa siła. nie ma się czego bać...

przecież od razu widać że coś tu jest na rzeczy i Syndyk łata "dziurę" w firmie a nie zależy mu na rozwiązaniu problemu. Jakby zależało, to coś by zaproponował, jakaś ugodę, rozwiązanie (albo dogadał się z Kanclerzową)..
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (53)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!