wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Na ratunek Michałowi. Żeby żyć musi znaleźć dawcę szpiku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lipca 2012, 20:51

Życie 20-latka zależy od tego, jak szybko uda znaleźć dawcę szpiku. Potencjalni dawcy mogą się zgłas
Życie 20-latka zależy od tego, jak szybko uda znaleźć dawcę szpiku. Potencjalni dawcy mogą się zgłas

Jeszcze w marcu myślał o maturze i studiach. Teraz by żyć musi znaleźć dawcę szpiku.

– Lekarz powiedział, że z chorobą Michała jest jak z burzą. Nigdy nie wiadomo, w który dom uderzy piorun – mówi Grażyna Kalinowska, mama 20-letniego Michała. – Syn chciał iść na studia, na Politechnikę Lubelską, ale nawet nie przystąpił do matury...

– Tuż przed Wielkanocą dostałem krwotoku z nosa. Wcześniej nic mnie nie bolało. Nie miałem żadnych objawów – opowiada Michał.

Na ponad dwa miesiące trafił do szpitala. Diagnoza: Nocna napadowa hemoglobinuria i aplazja szpiku.
– To bardzo rzadka choroba. Defekt genetyczny powoduje niekontrolowany rozpad komórek krwi i szpiku – tłumaczy dr Tomasz Gromek z Katedry i Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Jedyny ratunek to przeszczep szpiku. Na to można czekać krótko, ale można też się nie doczekać w ogóle.

Michał raz w tygodniu przyjeżdża do SPSK1. – Ma robione badania. Lekarze sprawdzają też czy trzeba mu przetaczać krew i płytki – tłumaczy mama 20-latka.

– W tej chwili jego stan jest dobry. Ale co będzie się działo za dzień czy za dwa? Nie wiadomo. Może być bardzo źle – mówi lekarz.

Z każdym dniem organizm chłopaka traci odporność. – Dlatego nigdzie nie wychodzi, a my często myjemy ręce. Pilnujemy też, żeby nikt nie napił się z kubka Michała – tłumaczy pani Grażyna.
Czteroosobowa rodzina Kalinowskich mieszka w Kolczynie (gm. Józefów nad Wisłą) w niewielkim domku z jednym pokojem i kuchnią.

– Trzeba dobudować pokój i łazienkę, żeby Michał miał po przeszczepie sterylne warunki – tłumaczy Grażyna Zyska, organizatorka festynu charytatywnego na rzecz chorego 20-latka.

Rodzice Michała nie pracują, oboje są na rencie. – W sumie mamy ok. 1400 zł. do tego renta Michała, którą dostał na 2 lata – ok. 500 zł. To wszystko – mówi pani Grażyna.

Tymczasem leki kosztują 100 zł tygodniowo. Dojazd do szpitala do Lublina to kolejne 50 zł.

Jak pomóc?

Fundacja "Za Bramą” w Kraśniku utworzyła specjalny rachunek bankowy. Bank Spółdzielczy Ziemi Kraśnickiej w Kraśniku, ul. Ogrodowa 5, 23-200 Kraśnik. Nr konta: 90 8717 0009 2001 0005 5954 0002 koniecznie z dopiskiem "Dla Michała Kalinowskiego”

Kto może zostać dawcą szpiku

Każdy zdrowy człowiek w wieku 18-50 lat. Nie może być nosicielem wirusa HIV, WZW B i C. Dyskwalifikuje przejście żółtaczki pokarmowej, gruźlicy, choroby hematologiczne i onkologiczne. Potencjalny dawca szpiku może zgłosić się tylko do jednej bazy. – Przestrzegam przed podejmowaniem decyzji pod wpływem chwili – uczula Iwona Świerczek-Bażańska z fundacji Urszuli Jaworskiej, założycielki Banku Dawców Szpiku Kostnego. – Coraz częściej dawca wycofuje się w ostatniej chwili np. ze strachu. Trzeba być świadomym, że oddawanie szpiku kostnego jest zabiegiem medycznym. Jeśli ktoś boi się kłucia i igły, nie może być dawcą.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Anonimowa
koleżanka
ehhh
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Anonimowa
Anonimowa (25 lipca 2012 o 17:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prawdopodobieństwo znalezienia szpiku od osoby niespokrewnionej jest bardzo niskie. Srednio tylko 1% osob (!!!!!!!) zostaje dawca w ciagu pierwszego roku od zgloszenia. Fundacja DKMS w ciagu 3 lat dzialalnosci dobrala tylko 128 osob przy 187000 zarejestrowanych! Nie bojmy sie (tak! Ty, co teraz czytasz ten komentarz! Do Ciebie mowie) i poczytajmy wiecej o oddaniu szpiku, nie ma to nic wspolnego z kregoslupem i nie zagraza zdrowemu dawcy.
Rozwiń
koleżanka
koleżanka (25 lipca 2012 o 16:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przy oddawaniu krwi na rzecz Michała nie ważna jest grupa krwi. Każdy zakwalifikowany i chętny dawca może oddać krew na jego rzecz. Tak samo jest z oddaniem szpiku , każdy może zostać dawcą nie zależnie od grupy. Chociażby nie było zgodności i nie mogła by dana osoba zostac dawcą dla Michała zawsze jest szana że będzie on zgodny z inną potrzebującą osobą. Rejestracja na dawce szpiku nie jest straszna to tylko leciutkie ukucie i pobieranie 2 próbek krwi. Pomagajmy bo warto. "Nieśmy pomoc- Mamy ją we krwi!!!" Za Michała Trzymam Kciuki !
Rozwiń
ehhh
ehhh (25 lipca 2012 o 15:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przy takich akcjach oraz oddawaniu krwi, kiedy podjeżdża specjalny autobus pod moją firmę mam wyrzuty sumienia, że mam fobię w zakresie kłucia i zwykłe pobranie krwi, które jest przecież całkowicie bezbolesne, to problem (o wenflonie nie wspominając).
Rozwiń
Marzusia
Marzusia (25 lipca 2012 o 11:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego nie napisaliście jaką grupę krwi ma MIchał? Osoby chetne ją oddać napewno szybciej by się znalazły...
Michał trzymaj się! Napewno znajdzie się dawca szpiku, ja zaraz wyslę swój wymaz do bazy dawców szpiku.
NAPEWNO SIĘ UDA Trzymam kciuki
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!