sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Na trzy sposoby

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 maja 2002, 09:02
Autor: Ewa Dziadosz

19 uczniów Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Paderewskiego w Lublinie już rozpoczęło egzaminy matury międzynarodowej.
W czwartek jeden procent abiturientów rozpocznie egzaminy maturalne, czyli maturę „nową”, pozostali – starą, określaną jako egzaminy dojrzałości.

– Kserokopiarka jest w nieustannym w użyciu i nie mam wątpliwości, że uczniowie kopiują także ściągawki – mówi Alicja Fijałek, dyrektor Zespołu Szkół Włókienniczych im. Nauczycieli Tajnego Nauczania. – W mojej szkole jednak nikomu nic nie uda się ściągnąć na maturze, znam wszystkie sposoby i wszystkim potrafimy zapobiec.
– Zawsze można ściągnąć – mówi dobra uczennica renomowanego liceum. – Mam już sporo ściągawek i na pewno uda mi się je wykorzystać. Zresztą zrobię nowe, gdy tylko pojawią się przecieki. A zawsze są.
– Jestem bardzo rozgoryczona faktem, że każdego roku maturzyści zamiast się uczyć, nie ustają w poszukiwaniu przecieków – mówi Danuta Kurczab, polonistka PLO im. Królowej Jadwigi w Lublinie. – Kiedyś jeden z kilkunastu tematów, które wysłałam jako propozycje na egzamin z języka polskiego został wybrany i pojawił się na maturze. Wcześniej opracowywałam również tematy z moimi uczniami, a oni wymieniali się z kolegami. No i oczywiście pojawiła się pogłoska o „przecieku”.
Na przecieki nie liczy 1 proc. abiturientów, którzy wybrali maturę w nowej formule. Dla nich tematy zostaną przesłane indywidualnie do szkół pocztą kurierską prosto z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. Jednak w szkołach, w których organizowane są równolegle egzaminy w starej i nowej formule dyrektorzy mają sporo problemów.
– To przede wszystkim problem organizacyjny – mówi Adam Fijewski, dyrektor PLO im. I. J. Paderewskiego w Lublinie. – Do egzaminu maturalnego przystępuje 1 osoba, do egzaminu dojrzałości przystępują 72 osoby, do międzynarodowej matury 19 osób, w tym do egzaminu dojrzałości i międzynarodowej matury 13 osób. A w naszej szkole uczą się przecież jeszcze licealiści z młodszych klas i gimnazjaliści.

Maturzyści

• 32 252 maturzystów jest w woj. lubelskim
• 27 798 z nich zdaje egzamin dojrzałości w szkołach dla młodzieży
• 235 osób wybrało egzamin maturalny, czyli nową maturę, w tym 23 wybrało ją w PLO im. Królowej Jadwigi w Lublinie, a 36 wybrało ją w I LO im. Staszica.

Międzynarodowa matura

Będzie trwała prawie miesiąc. Wszystkie egzaminy są pisemne. Po zakończeniu każdego egzaminu prace są wkładane do kopert, koperty są lakowane, a następnie wysyłane do egzaminatorów na całym świecie. Wyniki są publikowane w Internecie o godzinie 00, z 4 na 5 lipca. W 1993 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej wyraziło zgodę na jej wprowadzenie do polskich szkół. Obecnie realizuje go sześć liceów, we wschodniej części Polski PLO im. I. J. Paderewskiego w Lublinie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!