piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Na UMCS nie będzie egzaminów wstępnych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 maja 2008, 17:53

Od przyszłego roku największa uczelnia w regionie całkowicie zmienia zasady rekrutacji na studia. Powód?

Coraz niższy poziom wiedzy kandydatów. Uchwałę rekrutacyjną na rok akademicki 2009/2010 Senat UMCS przyjął na ostatnim posiedzeniu.

• Nowe zasady będą więc obowiązywały tych, którzy teraz są w drugiej klasie liceum oraz młodszych. Zmiany obejmą także kandydatów, którzy zdawali maturę wcześniej, ale dopiero w przyszłym roku zamierzają starać się o przyjęcie na uczelnię.

• Co ich czeka? - Rezygnujemy z egzaminów wstępnych i rozmów kwalifikacyjnych - mówi prof. Anna Pajdzińska, prorektor UMCS ds. kształcenia. Do tej pory do takich sprawdzianów przystępowali głównie kandydaci, którzy zdawali tzw. starą maturę. Ale takich osób jest coraz mniej.

- Dlatego dla wszystkich kandydatów przygotowaliśmy jednolity system przeliczania ocen i punktów uzyskanych na maturze na punkty rekrutacyjne - dodaje prof. Pajdzińska.

A to już zupełna nowość. Dotychczas to każdy wydział uniwersytetu opracowywał własne przeliczniki. Efekt? Na niektóre kierunki mogli się zgłaszać tylko kandydaci, którzy zdawali na maturze poziom rozszerzony, a na inne wystarczył niezły wynik na poziomie podstawowym.

- Teraz będzie inaczej - zapowiada Pajdzińska. - Zgodnie z tabelą opracowaną dla całej uczelni, za 1 proc. uzyskany na poziomie podstawowym kandydat będzie dostawał punkt rekrutacyjny, a za 1 proc. na poziomie rozszerzonym dwa punkty rekrutacyjne. Taki przelicznik obejmie chętnych na wszystkie kierunki.

UMCS jest pierwszą uczelnią w regionie, która zdecydowała się na wprowadzenie takich zasad. - W ostatnich latach obserwujemy coraz gorszy poziom kandydatów - podkreśla prof. Kamiński, rektor. - Opracowany przez nas system rekrutacji będzie promował osoby, które na maturze zdawały poziom rozszerzony - dodaje. - A to z kolei powinno zdopingować licealistów do większej pracy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
indiced
aaa
nemo
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

indiced
indiced (3 maja 2008 o 10:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Marek napisał:
skoro kandydat na studia dostaje punkty rekrutacyjne zalezne od tego, jakie stopnie mial na maturze podstawowej i rozszerzonej, to ten system jest niesprawiedliwy i dyskryminujący dla ludzi ktorzy zdawali starą mature, bo tam czegos takiego jak poziom rozszerzony nie bylo. a są przeciez tacy ludzi ktorzy na studia decydują sie dopiero kilka lat po zdaniu matury, a w systemie zaproponowanym przez umcs nie mają praktycznie szansy na dostanie sie na studia.Wtedy się mówi tym ludziom: "Kto zostawia na potem zwie się psem albo kotem".


W mojej ocenie dobrze robią, bo zdanie matury rozszerzonej oznacza jednak wyższy poziom wiedzy, niż u osoby z maturą podstawową.
Do tego trzeba wiedzieć, że z nowych matur nie ma ocen a są procenty, a przez ostatnie lata osoby ze Starą maturą były premiowane, było też tak, że na kierunek dostawało się 30 osób ze starą maturą i tylko 2 z nową, mimo, że nowa matura poprostu technicznie jest ostrzej oceniana niż stara - stąd wprowadzono proporcjonalność, żeby wyrównać szanse.

Ale dzisiaj nie ma już potrzeby bawić się w Stare Matury, teraz dobrze robią bo chcą punktować tych lepszych, ludzi którzy zdali trudniejszy egzamin.
Rozwiń
aaa
aaa (2 maja 2008 o 23:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak tak dalej pójdzie to uczelnie państwowe będą przyjmować umysłowo niepełnosprawnych i upośledzonych, tak jak robią to uczelnie prywatne. Już doszło do tego, że dyplom studiów niczego nie daje, bo każdy może go mieć. A stara prawda głosi, że to występuje w obfitości nie ma wartości
Rozwiń
nemo
nemo (2 maja 2008 o 12:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość napisał:
Coraz niższy poziom wiedzy kandydatów.........
gdzie jest Roman ola la la, gdzie jest Roman olaa laaa
i co się stało się ludzie........

...A ty masz coraz niższy poziom rozumu olaa laa!!
Rozwiń
Gość
Gość (2 maja 2008 o 10:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdyby tego nie wprowadzono to pewnie z roku na rok zmniejszałaby się liczba studentów. UMCS ma konkurencję, uczelnie prywatne, które przyjmą każdego.
W ub roku znajoma składała dokumenty na umcs i prywatną uczelnię i co, na umcs-ie początkowo była na liscie rezerwowej a na prywatną ją przyjęli od razu.
Z drugiej strony, jezeli nie obniży się tam poziom kształcenia to ci słabi i tak odpadną po semestrze lub roku.
Rozwiń
adek
adek (2 maja 2008 o 09:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No świetny pomysł... Ja deb***e nie mogą dostać się na studia, to nie róbmy im egzaminów. Słowo student już i tak jest teraz spauperyzowane do niemożliwości. Teraz będzie jeszcze lepiej. Śmieszy mnie później twierdzenie, że po studiach i nie może znaleźć dobrej pracy...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!