czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Na UMCS o współpracy polsko-ukraińskiej. Dzisiaj rozpoczyna się konferencja

Dodano: 22 czerwca 2017, 07:54
Autor: TOMA

– Fala pojednania powinna iść dalej na Wschód, zamykając bolesne doświadczenia historyczne – mówi prof. Marek Pietraś, prodziekan Wydziału Politologii UMCS
– Fala pojednania powinna iść dalej na Wschód, zamykając bolesne doświadczenia historyczne – mówi prof. Marek Pietraś, prodziekan Wydziału Politologii UMCS

O trudnych problemach historycznych i możliwości wypracowania formuły dialogu i pojednania polsko-ukraińskiego będą dyskutować uczestnicy konferencji „Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość. Stosunki polsko ukraińskie w XX i XXI w.”, która dziś rozpoczyna się na UMCS. Wezmą w niej udział przedstawiciele największej lubelskiej uczelni oraz ukraińskich uniwersytetów w Kijowie, Iwano-Frankiwsku, Czerniowcach i Łucku.

– W moim rozumieniu jest to konferencja niezwykła, która łączy złożoność teraźniejszości ze złożonością przeszłości – mówi prof. Marek Pietraś, prodziekan Wydziału Politologii UMCS i jeden z moderatorów dyskusji. – W Europie mamy do czynienia ze zjawiskiem, które można nazwać przelewaniem się fali pojednania. Po pojednaniu francusko-niemieckim i niemiecko-polskim ta fala powinna iść dalej na Wschód, zamykając bolesne doświadczenia historyczne. Będziemy chcieli odpowiedzieć na pytanie, dlaczego przezwyciężenie bolesnej historii jest tak trudne.

Podczas konferencji może zostać także poruszony temat stworzenia uczelni polsko-ukraińskiej, o której powstaniu w Lublinie mówiło się od lat. Jak zdradził podczas wczorajszej konferencji prasowej rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski, w inicjatywę miałby być zaangażowany uniwersytet w Nancy – francuskim mieście partnerskim Lublina.

– Idea stworzenia uniwersytetu raczej odeszła do lamusa. Ale pojawiła się kolejna ciekawa inicjatywa. Chodzi o francusko-polsko-ukraińskie Centrum Europejskie. Gdyby taka instytucja powstała w Lublinie, moglibyśmy zrobić wiele dobrego dla Ukrainy w celu wprowadzenia jej do wspólnoty unijnej – mówił prof. Michałowski.

Dwudniowa konferencja rozpocznie się dziś o godz. 9.30 na Wydziale Humanistycznym UMCS.

Czytaj więcej o: Lublin UMCS
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 czerwca 2017 o 23:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może by tak z okazji otwarcia konferencji wygłosić prelekcję nt. stosunków PL-UA w latach 1917-1945? Co? Hehe, już widzę pewne osoby robiące w portki, jak czytają tę propozycję :)))))
Rozwiń
Gość
Gość (22 czerwca 2017 o 11:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak artykuł wyzej . ukraincy morduja w polsce. nie wpuszczac tego patalajstwa do polski.
Rozwiń
Gość
Gość (22 czerwca 2017 o 09:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie iwano frakiwsk ( w jakim to narzeczu?) tylko Stanisławów !!!
Rozwiń
Gość
Gość (22 czerwca 2017 o 08:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Porównywanie np stosunków francusko-niemieckich do tego co wyczyniali ukraińcy oraz faktu, że są z tego dumni, a dokonania w stylu nabijania niemowląt polskich na widły, przecinanie żywcem ludzi piłami do drewna, obdzieranie ze skóry, rozpruwanie także żywce kobiet powieszonych do góry nogami, od krocza po gardło, rozpruwanie brzuchów ciężarnym, wyrzucanie płodu i zaszywanie w ich żywych kotów to dla tych "przyjaciół" ze wschodu walka o wolność, walka z polskim okupantem, a mordercy i to psychopatyczni, gwałciciele i złodzieje to "bohaterowie". To społeczeństwo ukraińskie wybrało ukraiński parlament, których uchwalił ustawę mówiącą iż bydło z OUN, UPA, SS-Galizien itp... to "ukraińscy bohaterowie narodowi". Niech więc żaden idiota nie twierdzi, że ukraiński nazizm czyli banderyzm jest czymś marginalnym. PS. Dla kolejnych durniów - mordowali nie tylko ci z OUN-UPA ale i tzw "zwykli Ukraińcy", sąsiedzi, którzy szli całymi wioskami by mordować i kraść. Ciekawe ile zbrodniczych pomiotów - wnuczków tego bydła studiuje np na UMCS ? To są ludzie w których domach do tej pory znajdują się rzeczy zrabowane Polakom, których dziadkowie tych "studentów" wcześniej bestialsko zamordowali. Ohyda.
Rozwiń
Gość
Gość (22 czerwca 2017 o 08:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Już był podobny projekt. Słomiany zapał i gó wno z tego będzie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!