niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Na zgubę pacjentów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 maja 2006, 17:52
Autor: Ewa Stępień

Dyrektor Adam Borowicz chce pozbawić chorych najrzetelniejszego w mieście laboratorium, oddając go w prywatne ręce. – Firmy obejmujące laboratoria stawiają
na zysk. Jakość badań spada – protestują w laboratorium.

– Nagle. Przez zaskoczenie. Bez naszej opinii dowiedzieliśmy się, że będziemy wyłączeni ze struktur szpitala i oddani jakiejś prywatnej firmie. Nie wiadomo komu i dlaczego – protestują dr Janusz Piskórz, kierownik Diagnostyki Laboratoryjnej oraz dr Elżbieta Puacz, kierownik Diagnostyki Mikrobiologicznej.
Obydwoje podkreślają, że prywatyzacja to zguba dla wszystkich. Ale przede wszystkim dla pacjentów. – Doświadczenia są złe. Firma, która przejmuje laboratorium, zawsze naciska na lekarzy, aby ograniczali badania – wtóruje im Henryk Grela, przedstawiciel Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych na Lubelskie. – W prywatnym laboratorium nie można powtarzać badań w razie wątpliwości. Bo to rodzi koszty. Nie ma współpracy i konsultacji między pracownikami laboratorium a lekarzami zlecającymi badania.
W prywatnych laboratoriach nie można prowadzić badań sanitarnych i dochodzeń epidemiologicznych w razie zakażeń wewnątrz szpitala. Oznacza to, że pacjenci są narażeni na niekontrolowany wybuch bakterii i wirusów. – A my chodzimy po szpitalu. Bierzemy wymazy od pacjentów. Pilnujemy, aby zakażeń nie było – opowiada dr Puacz. – Prywatne laboratoria tego nie robią.
– Firmy przejmujące laboratoria kierują się osiągnięciem zysków kosztem rzetelności i wiarygodności wyników – ocenia Henryk Owczarek, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. – Rozmawiamy z ministrem zdrowia, aby prawnie uregulować tę kwestię. Chcemy, aby laboratoria zostały w strukturach szpitala.
Do Adama Borowicza, dyrektora szpitala, wysłaliśmy mailem pytania dotyczące prywatyzacji. Odpowiedzi nie dostaliśmy. Za to napisała do nas Czytelniczka. – Przeraziła mnie wiadomość o prywatyzacji laboratorium – wyznała. – Jak temu zapobiec? Czy głos pacjentów zupełnie się nie liczy? Skoro objęto prywatyzacją wszystkie inne laboratoria, niech chociaż jedno się ostanie, zwłaszcza że jest na wyjątkowo dobrym poziomie. •Jest się o co bić

Szpital przy Staszica jest jedynym ośrodkiem klinicznym w regionie, który nie oddał swoich laboratoriów w prywatne ręce. Wykonuje się tam badania pacjentom szpitala oraz leczącym się w przyszpitalnej przychodni. Laboratoria przynoszą dochód. Obsypane certyfikatami najwyższej jakości, reprezentują europejski poziom. Wyniki badań są rzetelne, a diagnoza trafna. Potwierdzają to lekarze oraz pacjenci. – Jeśli mam wątpliwości co do diagnozy, właśnie tam kieruję pacjentów – mówi Maria Piotrowska, dermatolog.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!