niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Najbardziej popularne kierunki studiów na lubelskich uczelniach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 czerwca 2009, 20:03

Prawo, administracja, ekonomia, psychologia i politologia - to kierunki, które kandydaci na lubelskie uczelnie wybierają w tym roku najchętniej. I nikogo nie przeraża, że to właśnie po tych studiach najtrudniej o pracę.

Największe uczelnie w regionie rozpoczęły rekrutację z początkiem czerwca. Są już pierwsze efekty.

- Dzięki Bogu nie odczuwamy niżu demograficznego - mówi dr Wiesław Grzegorczyk, szef uczelnianej komisji rekrutacyjnej na UMCS. -
Które kierunki kandydaci wybierają najchętniej? - Prawo, administrację, ekonomię, politologię i psychologię - wylicza Grzegorczyk.

- A u nas największym powodzeniem cieszy się także prawo, administracja i psychologia - dodaje Beata Górka, rzecznik KUL.

Tymczasem z tegorocznego raportu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie wynika, że po tych kierunkach najtrudniej o pracę.

- Trudno zabronić młodym ludziom takiego a nie innego wyboru. To kandydaci podejmują ryzyko i do nich należy decyzja - tłumaczy prof. Stanisław Chibowski, prorektor UMCS ds. kształcenia.

- Najlepsi zawsze znajdą pracę - uważa Górka. - Ale pod warunkiem, że zaczną wydeptywać ścieżki kariery już w trakcie studiów. Sam dyplom nikomu nie zagwarantuje zatrudnienia.

- Liczy się pomysł na własną przyszłość. Trzeba go mieć już przy wybieraniu kierunku - mówi Wojciech Ławniczak, tegoroczny maturzysta z lubelskiego Technikum Ekonomicznego im. Vetterów. Wojtek, razem z trójką znajomych z klasy, wybiera się na ekonomię.

- My problemów ze znalezieniem pracy mieć nie będziemy - zapewnia Olga Michalska. - Bo po studiach razem założymy własną firmę: biuro rachunkowe.
O przyszłość nie martwi się też Marta Banaszewska ze Świdnika. - Chcę studiować lingwistykę stosowaną - wyjaśnia. - Teraz specjaliści od języków obcych są w cenie.

Z danych WUP wynika, że pracę łatwo znajdą też absolwenci położnictwa i kierunku lekarsko-dentystycznego. To dwie najbardziej oblegane specjalności na lubelskim Uniwersytecie Medycznym. Z kolei na Uniwersytecie Przyrodniczym kandydaci wybierają najchętniej biotechnologię i weterynarię. A na Politechnice Lubelskiej - budownictwo, architekturę, zarządzanie i informatykę.

Większość uczelni prowadzi rekrutację do początku lipca.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
MEFISTO
MEFISTO
Jazda
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

MEFISTO
MEFISTO (18 czerwca 2009 o 07:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do wpisu "KUL-awa i PAT-ologiczna NAU(cz)KA" wkradł sie błąd, za który KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC wszystkich zainteresowanych serdecznie przeprasza:

Jest: BAAN - powinno być: BARAN.
Jest: BAAN B. - powinno byc BARAN B.

Zostańcie z B(L)OGIEM

(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)
Rozwiń
MEFISTO
MEFISTO (14 czerwca 2009 o 22:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KUL-awa iPAT-ologiczna NAU(cz)KA:

Nie od dziś wiadomo jak nędzny poziom intelektualny panuje na katolickich uczelniach – w tym KUL-awej i PAT-ologicznej...
Nie wystarczy być wyświęconym, aby zjeść wszystkie rozumy – wręcz przeciwnie: robienie wszystkiego z namaszczeniem i ufnością w boską mądrość skutecznie wyjaławia intelekt utrwalany codzienną konsumpcją krwi pańskiej w sprawowanej liturgii.
KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGAISTÓW prowadzący w internecie AKDAEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z Katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO SMIEĄ SIĘ POLACY nie pierwszy już raz proponuje na wszystkich katolickich, czyli KUL-awych, PAT-olgicznych ATK wprowadzić katolickie nazwy stopni edukacyjnych,np

1)zamiast mgr – BARANEK – skrót BAAN.;
2)zamiast dr - BARANEK BOZY - skrót BAAN.B.;
3)zamiast hab. - HABITOWY – skrót – HABIT.;
4)zamiast prof. - OSIOŁEK- skrót OSIOŁ.

Na samej KUL-awej alma mater studentów nazwać przedszKULakami, oceny wyrażać w KUL-ach (najwyższa to 1 KUL-a. Gorzej z matołkami, bo jak zainkasuje 6 KUL...? to już tylko ostatnie namaszczenie). Obowiązkowe mundurki wyróżniające dumnych wykładowców to sutanny KUL-o odporne, a dla KUL-awych Żaków czyli przedszKULaków – Kamizelki KUL-o odporne. Wszystko oczywiście zrobione na KUL-u w ramach wolnych mocy przerobowych.
OKULiczne ulice nazwać należy wyrazami zawierającymi sylabe KUL – np.: przedszKULna, zaszKULna, KUL-awa, KULejna, przedzKULaków, główną zas drogę,po której jeżdżą auta i prowadzącą na KUL KULeinami nazwać można ALEJĄ KULeinową, co tam Al. Racławickie...?
Pozostaje jeszcze sprawa dyplomów – w miejsce zerżniętych z państwowych wprowadzić należy okładki z opłatków i tradycyjnie już serwować DIPLOMA duże i małe!
Uświęcone tradycją „bóg zapłać” za naukę symbolicznie zmaterializować i takie niskie opłaty nazwać opłatkami....wydrukowanymi w bonach o nazwie ZABO. Takie tez ZABO-BONY KULejny raz ochronią boskie intelekty przed poganami...
Po KULejnym zaś roku „wysiłku intelektualnego” KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC proponuje, aby Władze KUL-awej alma mater zajęły czymś przedszKULaków i kontrując miejskie pomyły magistratu otwierającego wypożyczalnie holenderskich rowerów otworzyły wypożyczalnię KUL, wydały przewodniki po diecezjach i proponowały w ramach wakacyjnego relaksu zwiedzanie diecezji o KUL-ach!
Zamiast kopiować cywilne, czyli pogańskie pomysły KUL-awy półŚwiat(ek) Naukowy z powodzeniem może w iście szatański sposób wykorzystać boskie moce...

Rektorem ASC jest: *********** ***********; e-mail: ***************@****.**; www.**********************/****; tel.: +** *** *** ***.

Zostańcie z B(L)OGIEM

(PODPIASNO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)
Rozwiń
Jazda
Jazda (13 czerwca 2009 o 23:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Psychologia, Politologia... no w końcu ktoś w supermarketach musi pracować...
Rozwiń
Kon
Kon (13 czerwca 2009 o 23:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dokladnie jak mowi przedmowca, kazdy na kogos narzeka, czym sa studia?sa przepustka do tego ze mozesz dalej liczyc sie w takiej gierce jak awans, oraz miec lepsze wynagrodzenie, moze i maja 1200 na poczatek, ale za rok moze miec z doswiadczenirm 3000,pozdrwiam
Rozwiń
Gość
Gość (13 czerwca 2009 o 20:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
xD czasem mam wrażenie że tutaj ludzie leczą swoje kompleksy...xD ktoś kto nie skończył studiów najeżdża na studentów, studenci zaoczni najeżdżają na dziennych i na odwrót... studenci najeżdżają na ludzi bez wyższego wykształcenia itd... ludzie... każdy ma wybór... ktoś nie chce mieć wyższego wykształcenia nie idzie na studia tylko idzie zapier***ać do pracy.... ktoś chce mieć porządne wykształcenie idzie na państwową wyższą uczelnie na studia dziennie i zapieprza siedząc w książkach... ktoś chce mieć papierek, czasem się czegoś dowiedzieć idzie na studia zaoczne...xD każdy jest potrzebny... i każdemu należy się godna zapłata... ZASTANÓWCIE SIĘ CZASEM CO WY PISZECIE!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!