sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Najstarsza Polka mieszka w Lublinie i obchodzi 110 urodziny!

Autor: ask

Jadwiga Szubartowicz świętuje właśnie 110 urodziny (fot. AS)
Jadwiga Szubartowicz świętuje właśnie 110 urodziny (fot. AS)

Jadwiga Szubartowicz świętuje właśnie 110 urodziny. Według badaczy z Gerentology Research Group, mieszkanka Lublina jest najstarszą obywatelką naszego kraju.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Kiedy się tu urodziłam to był tylko biedny zakątek gdzieś na wschodzie kraju – wspomina jubilatka. – A teraz każdego dnia czuję jak Lublin tętni entuzjazmem mieszkających tu ludzi. Tyle rzeczy się tu teraz robi i edukacyjnych i kulturalnych! To dla mnie ogromna radość.

Pani Jadwiga już z domu nie wychodzi. Nogi czasami odmawiają posłuszeństwa. Słuch też już nie najlepszy. Ale pamięć, zdolność kojarzenia faktów i ciągła ciekawość świata zawstydza tych znacznie młodszych. Nic dziwnego, że jubilatka otoczona jest gronem osób, które ją regularnie odwiedzają i opowiadają o tym, co się dzieje w mieście. Bo wiadomości o tym, co na świecie oraz w jej ukochanym Lublinie, kobieta jest bardzo spragniona.

– Jak się urodziłam nie było samolotów. Dorożkami się jeździło. Nawet asfaltu nie było. Na ulicy Bernardyńskiej, którędy w czasie II wojny wywożony był obraz Matejki, leżały kocie łby. Pamiętam, jak go wywozili żeby ukryć przed hitlerowcami. Jak ten wóz po ulicy strasznie hałasował! Baliśmy się, że wszystko się wyda – opowiada.

Recepta na długie i udane życie?

– Życie człowieka nie jest łatwe ani lekkie. Ciągle trzeba się dokształcać i doskonalić, a z pomocą Boga szukać piękna, dobra i prawdy. Zło trzeba zaś niszczyć – tłumaczy.

Pani Jadwiga urodziła się w 1905 r. Jako dziecko przeżyła okropieństwa rewolucji październikowej, kiedy przez kilka lat mieszkała z rodzicami i rodzeństwem w Rosji. Mówić o tamtych wydarzeniach nie chce. – To było straszne. Po co wam to? – ucina. Chętnie opowiada za to o wojnach widzianych przez pryzmat jej miasta.

– Podróże kształcą. Dlatego warto podróżować i poznawać nowe kultury. Wiele się można podczas nich nauczyć. Ale ja nie wyjeżdżałam, bo po co z tak pięknego kraju wyjeżdżać? – pyta retorycznie – Nie zamieniłabym go na nic innego. Jest taki piękny z tymi przydrożnymi krzyżami, lasami prześwietlonymi słońcem, polami i łąkami. Nie zamieniłabym go na żaden inny!

• Więcej o wspomnieniach 110-latki w piątek w Magazynie Dziennika Wschodniego

Gerentology Research Group

To amerykańska grupa badawcza, której celem są badania nad gerontologią w celu zatrzymania, bądź opóźnienia procesów starzenia. Zajmuje się także uwierzytelnianiem wieku najstarszych osób na świecie. Jej korespondentem w Polsce jest Wacław Jan Kroczek, który odwiedził Jadwigę Szubartowicz 16 października. Towarzyszył mu szwedzki korespondent Gerontology Research Group, Jimmy Lindberg.

Czytaj więcej o:
Wacław Jan Kroczek
Gość
Gość
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Wacław Jan Kroczek
Wacław Jan Kroczek (23 października 2015 o 17:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W dniu 16. października 2015, pani Jadwiga Szubartowicz, mieszkanka miasta Lublin, świętowała swoje 110. urodziny jako 11. Polka we współczesnej historii, której wiek jest autentyczny ponad wszelką wątpliwość. W świetle obecnej wiedzy, pani Jadwiga Szubartowicz jest najstarszą żyjącą obywatelką Polski oraz pierwszą osobą, którą świętowała swój 110. jubileusz od czasów pani Aleksandry Dranki z miejscowości Harklowa (Województwo Podkarpackie), która ukończyła 110. lat 3. października 2013. Pani Jadwiga Szubartowicz jest również pierwszą rozpoznaną superstulatką w historii Województwa Lubelskiego i rekordzistką długowieczności Lubelszczyzny. Wielmożnej Jubilatce składam najszczersze życzenia zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności. Pani Jadwidze dane było przeżyć tak wiele lat, doświadczyć trudów i radości, jakie niosły kolejne dni. Była świadkiem wielu wydarzeń, które decydowały o losach Polski i świata. Dzień 110. urodzin jest wyjątkowym świętem, chwilą radości dla Wielmożnej Jubilatki, jak również dla Jej bliskich, niewielu ludziom bowiem los dał możliwość objąć życiorysem tak wielu wydarzeń przeżytego wieku. W dniu tak zaszczytnego jubileuszu składam życzenia zdrowia i pogody ducha na kolejne lata. Niechaj każdy dzień będzie pełen życzliwości i miłości osób najbliższych, a szczęście jakim obdarzył Panią los przyniesie wiele radości codziennego życia.

z wyrazami najwyższego szacunku,

Wacław Jan Kroczek
Gerontology Research Group

korespondent polski

www.najstarsipolacy.pl

Rozwiń
Gość
Gość (23 października 2015 o 11:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
chciałbym poznać Pani zdanie na temat powstania Warszawskiego
Rozwiń
Gość
Gość (22 października 2015 o 22:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przesylam Pani serdeczne zyczenia z daleka.Urodzilam sie w Lublinie i 40 lat tu mieszkalam,Kocham Lublin i wszystko codzieje sie w nim mnie interesuje.Wiec skladam Pani Jadwidze najlepsze zyczenia,wszystkiego dobrego Jolanta Wawrzycka
Rozwiń
Gość
Gość (22 października 2015 o 17:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani Jadwigo,życzę Pani dużo zdrowia, nadal tej radości i ciekawości życia jaką Pani posiada. Niech zdrowie Pani dopisuje jak najdłużej, a uśmiech gości na Pani twarzy.
Rozwiń
Gość
Gość (22 października 2015 o 12:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
U nas mieszka 101 latka a wygląda młodziej od swojej córki, dzisiejsi 80-90 latki wyglądają młodziej niż 50 -60 latki nawet z lat 70 czy 80. Styl życia i higiena to efekt wyglądu dzisiejszych seniorów. Jeśli chodzi o metryki to w drugą stronę dziecko miało czasem nawet 3-6 lat gdy było zapisane w księgach metr po chrzcie, dziś jako data urodzin
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!