poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Największy dłużnik ma pół miliona złotych do spłacenia. Spirala długów miejskich lokatorów

Dodano: 9 kwietnia 2016, 14:54
Autor: Dominik Smaga

Pół miliona złotych winien jest miastu najbardziej zadłużony z lokatorów mieszkań komunalnych. Niektórzy nie płacą od... 25 lat. Dług stale rośnie – alarmują kontrolerzy z Ratusza i twierdzą, że kuleje zarówno windykacja należności, jak i program oddłużeniowy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Zdecydowana większość dłużników (81 proc.) to osoby, które zalegają z opłatami co najmniej pół roku i straciły już nawet prawo do zajmowania lokalu, a mimo to wciąż tam mieszkają. To ich dług rośnie najszybciej, a wezwania do zapłaty są mało skuteczne.

Zdaniem kontrolerów z Urzędu Miasta przyczyniła się do tego trwająca od 1995 do 2010 r. „opieszałość ZNK w stosunku do dłużników”. Ci najbardziej zadłużeni lokatorzy byli wzywani do zapłaty średnio co rok, ale z marnym skutkiem. Rekordzista jest winien już pół miliona zł, drugi na liście ma ok. 220 tys. zł długu, kolejny ponad 130 tys.

Równie duże wrażenie może robić wymieniony w materiałach z kontroli czas, którego potrzebowali radcowie prawni ZNK, by sporządzić pozwy przeciw dłużnikom. Od momentu, gdy otrzymali wniosek do sporządzenia pozwu potrafiło upłynąć nawet... 678 dni. Kontrolerzy przyznają, że to już przeszłość, bo w zeszłym roku ta sama praca zajmowała radcom już tylko 11 dni.

W co trzecim zbadanym przypadku, w którym sprawa dobrnęła do etapu egzekucji komorniczej, egzekucja ta została umorzona ze względu na „skrajnie złą sytuację materialną dłużników”.
Za bezdusznymi liczbami kryją się bardzo często zwykłe, ludzkie dramaty.

– Duża część dłużników to osoby niezaradne lub niepełnosprawne – przyznaje w wystąpieniu do ZNK Anna Morow, dyrektor Wydziału Audytu i Kontroli w Urzędzie Miasta. Dodatkowo lokatorów pogrąża spirala długów.

Jako „nieefektywny” oceniony został program oddłużeniowy dla lokatorów. Od 2012 do 2015 r. przystąpiły do niego zaledwie 53 osoby, m.in. dlatego, że możliwość ta była dostępna wyłącznie dla osób mających dług nie większy niż 15 tys. zł i będących jednocześnie podopiecznymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Miejskiego Urzędu Pracy. Gdy kontrolerzy wzięli pod lupę 9 ugód zawartych w ramach programu w 2014 r. okazało się, że za odpracowanie należności wzięło się tylko... czterech z dziewięciu dłużników.

Zarząd Nieruchomości Komunalnych zapowiada zmiany w programie oddłużeniowym, by mogły do niego przystępować osoby mające dług sięgający już nie 15 tys., ale nawet 30 tys. zł. ZNK stwierdza też, że wyniki tej kontroli potwierdzają konieczność prowadzenia eksmisji. – Ponieważ dalsze przebywanie dłużników w lokalach generuje większe zadłużenie, które w istocie niejednokrotnie okazuje się być nieściągalnym – podkreśla Łukasz Bilik, rzecznik ZNK.

serikss
Gość
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

serikss
serikss (8 czerwca 2017 o 08:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Można podpytać o pomoc w kancelarii Lexa – kancelarialexa.pl. U mnie dług był na poziomie 150 tyś zł, ale z tego co wiem pomagają też w sprawach gdzie komornik ma do ściągnięcia miliony złotych od spółek. Do nich trafiłem z polecenia kolegi który miał problemy z biznesem wtedy gdy uderzył kryzys w Europę. Akurat jego branża mocno ucierpiała. Na szczęście już wyszedł na prostą i bardzo chwali optymalizację zusowską między innymi, którą mu przeprowadzili.
Rozwiń
Gość
Gość (10 kwietnia 2016 o 10:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niezaradni i niepełnosprawni to jedna sprawa. Drugim zagadnieniem są cwaniacy, którym miasto i opieka opłaca, pomaga itd a oni swoje dochody na czarno mają dla siebie :) Jedno jest pewne brak kontroli nad wydawaniem publicznych pieniędzy a urzędnicy mają wszystko w ....
Rozwiń
Gość
Gość (9 kwietnia 2016 o 22:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Rekordzista jest winien już pół miliona zł, drugi na liście ma ok. 220 tys. zł długu, kolejny ponad 130 tys."

... czy ja też mogę zadłużyć mieszkanie w którym mieszkam na takie kwoty ?

Chciałbym mieć darmowy hotel przez kilkadziesiąt lat.

Czy Gmina Lublin jest mi to w stanie zapewnić ? Bo tym ludziom zapewnia.

Rozwiń
Marian
Marian (9 kwietnia 2016 o 18:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdzie mogę zgłosić się po zaświadczenie "o niezaradności życiowej"? Z chęcią poślizgałbym się finansowo na takim kwicie jak banda tych pasożytów.
Rozwiń
Gość
Gość (9 kwietnia 2016 o 16:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Komunizmu nie było za tz.komuny.Jest natomiast teraz w państwie gdzie jest kapitalizm bo jak to inaczej nazwać. Za nic nie płacić .Za mieszkanie ,jedzenie i pomoc z MOPR. Na takich pasożytów niestety muszą pracować inni. Utylizacja.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!