środa, 24 maja 2017 r.

Lublin

Nalewanie z pustego

Dodano: 4 kwietnia 2002, 22:14

Budowa Parku Technologicznego w Lublinie w przyszłym roku, a rozpoczęcie budowy tzw. Nadbużanki i lubelskiego Centrum Targowo -Wystawienniczego w tym. Takie są propozycje samorządu wojewódzkiego w ramach renegocjacji Kontraktu Regionalnego.

Mimo że zgodnie z deklaracją Ministerstwa Gospodarki rozmowy z rządem mają się rozpocząć już za kilka dni, nie ma dotychczas żadnych formalnych ustaleń dotyczących renegocjacji. Samorządowcy martwią się, że może dojść do sytuacji, w której województwa będą gotowe do rozmów, a rząd nie.
Minister gospodarki Jacek Piechota zapowiedział, że przychyli się do wniosku Konwentu Marszałków, w którym proponują, by każdemu województwu obniżyć wynegocjowane w ub. roku fundusze z kontraktu o połowę. Według wcześniejszych propozycji nasz region z obiecanych 123 mln miał otrzymać tylko 23 mln. Po naciskach parlamentarzystów, samorządów wojewódzkich, powiatowych i gminnych Lubelszczyzna ma dostać w tym roku połowę wynegocjowanej w ub. r. kwoty, czyli 61,5 mln zł. Drugą w przyszłym.
W nowym kontrakcie samorząd wojewódzki proponuje rozpoczęcie w tym roku budowy tzw. Nadbużanki, czyli drogi łączącej wszystkie przejścia graniczne na Lubelszczyźnie i Centrum Targowo-Wystawienniczego w Parku Ludowym w Lublinie oraz dróg na terenach popowodziowych. Inwestycje w szpitalach w Łęcznej, Biłgoraju i w Chełmie także zostały rozłożone na dwa lata.
Na budowę Nadbużanki samorząd przeznaczył w tym roku ponad 8 mln zł. Pozostała część zostanie sfinansowana z unijnego programu PHARE 2000. Budowa centrum pochłonie w tym roku 2,5 mln zł, a w przyszłym 7,5 mln zł. Inwestycje szpitalne zostaną dofinansowane w tym roku sumą 7,2 mln zł, a drogowe – prawie 19 mln zł.
Urzędnicy zdecydowali, że na terenach popowodziowych wybudują i wyremontują drogi. W tym roku dali na to 2,3 mln zł, a w przyszłym o 900 tys. więcej. Większość z pozostałych środków przeznaczono na budowę szkół, gdyż zgodnie z przepisami, od tego roku inwestycje oświatowe będą finansowane wyłącznie ze środków kontraktowych. Na przyszłe ośrodki edukacyjne trafi w tym roku ponad 9 mln zł, a w przyszłym prawie 15 mln zł.
– Umowy z samorządami gminnymi i powiatowymi zawarte przez marszałka województwa w ramach ubiegłorocznego kontraktu na pewno będą realizowane w tym lub w przyszłym roku – zapowiada Krzysztof Kuśmicki, dyrektor Wydziału Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego. – W maju br. rozpoczniemy nabór wniosków od samorządów do kolejnego kontraktu na lata 2002–03.
Tymczasem samorządy gminne i powiatowe nie czekają na środki rządowe i rozpoczęły już inwestycje, finansując je z własnych środków. Renegocjowana umowa z rządem ma być przyjęta przez radnych podczas kwietniowej sesji sejmiku.

Kontrakt Regionalny

Fundusze z kontraktu służą realizacji celów, zawartych w Strategii dla Województwa, czyli rozwojowi danego regionu. Środki rządowe, przekazywane za pośrednictwem kontraktu muszą być wykorzystane na budowę inwestycji. Po raz pierwszy samorząd województwa lubelskiego podpisał kontrakt z rządem w czerwcu ub. roku. W lutym br. obecny rząd obniżył fundusze z kontraktów ze względu na dziurę budżetową.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24