poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Budowa Parku Technologicznego w Lublinie w przyszłym roku, a rozpoczęcie budowy tzw. Nadbużanki i lubelskiego Centrum Targowo -Wystawienniczego w tym. Takie są propozycje samorządu wojewódzkiego w ramach renegocjacji Kontraktu Regionalnego.

Mimo że zgodnie z deklaracją Ministerstwa Gospodarki rozmowy z rządem mają się rozpocząć już za kilka dni, nie ma dotychczas żadnych formalnych ustaleń dotyczących renegocjacji. Samorządowcy martwią się, że może dojść do sytuacji, w której województwa będą gotowe do rozmów, a rząd nie.
Minister gospodarki Jacek Piechota zapowiedział, że przychyli się do wniosku Konwentu Marszałków, w którym proponują, by każdemu województwu obniżyć wynegocjowane w ub. roku fundusze z kontraktu o połowę. Według wcześniejszych propozycji nasz region z obiecanych 123 mln miał otrzymać tylko 23 mln. Po naciskach parlamentarzystów, samorządów wojewódzkich, powiatowych i gminnych Lubelszczyzna ma dostać w tym roku połowę wynegocjowanej w ub. r. kwoty, czyli 61,5 mln zł. Drugą w przyszłym.
W nowym kontrakcie samorząd wojewódzki proponuje rozpoczęcie w tym roku budowy tzw. Nadbużanki, czyli drogi łączącej wszystkie przejścia graniczne na Lubelszczyźnie i Centrum Targowo-Wystawienniczego w Parku Ludowym w Lublinie oraz dróg na terenach popowodziowych. Inwestycje w szpitalach w Łęcznej, Biłgoraju i w Chełmie także zostały rozłożone na dwa lata.
Na budowę Nadbużanki samorząd przeznaczył w tym roku ponad 8 mln zł. Pozostała część zostanie sfinansowana z unijnego programu PHARE 2000. Budowa centrum pochłonie w tym roku 2,5 mln zł, a w przyszłym 7,5 mln zł. Inwestycje szpitalne zostaną dofinansowane w tym roku sumą 7,2 mln zł, a drogowe – prawie 19 mln zł.
Urzędnicy zdecydowali, że na terenach popowodziowych wybudują i wyremontują drogi. W tym roku dali na to 2,3 mln zł, a w przyszłym o 900 tys. więcej. Większość z pozostałych środków przeznaczono na budowę szkół, gdyż zgodnie z przepisami, od tego roku inwestycje oświatowe będą finansowane wyłącznie ze środków kontraktowych. Na przyszłe ośrodki edukacyjne trafi w tym roku ponad 9 mln zł, a w przyszłym prawie 15 mln zł.
– Umowy z samorządami gminnymi i powiatowymi zawarte przez marszałka województwa w ramach ubiegłorocznego kontraktu na pewno będą realizowane w tym lub w przyszłym roku – zapowiada Krzysztof Kuśmicki, dyrektor Wydziału Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego. – W maju br. rozpoczniemy nabór wniosków od samorządów do kolejnego kontraktu na lata 2002–03.
Tymczasem samorządy gminne i powiatowe nie czekają na środki rządowe i rozpoczęły już inwestycje, finansując je z własnych środków. Renegocjowana umowa z rządem ma być przyjęta przez radnych podczas kwietniowej sesji sejmiku.

Kontrakt Regionalny

Fundusze z kontraktu służą realizacji celów, zawartych w Strategii dla Województwa, czyli rozwojowi danego regionu. Środki rządowe, przekazywane za pośrednictwem kontraktu muszą być wykorzystane na budowę inwestycji. Po raz pierwszy samorząd województwa lubelskiego podpisał kontrakt z rządem w czerwcu ub. roku. W lutym br. obecny rząd obniżył fundusze z kontraktów ze względu na dziurę budżetową.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!