niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Neon z byłego Hebanu nie trafi na śmietnik. Co się z nim stanie?

Dodano: 8 marca 2018, 17:45
Autor: Dominik Smaga

(fot. Archiwum)

Neon zdjęty z modernistycznego budynku przy Chopina nie trafi na śmietnik. Ma być odnowiony i wyeksponowany. Takie są zalecenia konserwatora zabytków, który mówi wprost, że demontaż napisu odbył się niezgodnie z zezwoleniem

Charakterystyczny budynek przy Chopina powstał w latach 50. ubiegłego wieku i wcale nie jest zabytkiem. Znajduje się za to w strefie ochrony konserwatorskiej, czyli zabytkowym śródmieściu Lublina, gdzie nie można wieszać szyldu nie uzgadniając tego z konserwatorem.

Wiszący na budynku napis MEBLE (na zdjęciu) był śladem po działającym tu wiele lat sklepie Heban. Sklepu już nie ma, a jego miejsce zajęła na pewien czas restauracja. Kiedy i ona została zamknięta, właściciel budynku wynajął lokal przedsiębiorcom prowadzącym sklep z towarami z Chin. Sklepikarze chcieli mieć własny szyld i postanowili zdjąć napis MEBLE.

– Uzgodnienia były takie, że elementy napisu zostaną na budynku, tylko będą zakryte nowym szyldem – stwierdza Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków.

Stało się inaczej. W środę robotnicy zaczęli odcinać elementy nieczynnego neonu. Ten widok zelektryzował miłośników neonów, którzy zaczęli bić na alarm w internecie. – Ich reakcja pokazuje, że takie ślady przeszłości miasta są istotne przynajmniej dla części jego mieszkańców – mówi Mącik. Po jego interwencji wszystkie elementy zostały zmagazynowane.

– Zdjęte elementy schowaliśmy w piwnicy budynku. Zostaną odrestaurowane – mówi nam Joanna Chrzanowska-Dyduch, prezes firmy Movimento będącej właścicielem kamienicy. – W przyszłości zamierzamy wykorzystać te elementy, ale trudno jeszcze powiedzieć, w jaki sposób.

O tym, że stary neon może dostać drugą młodość świadczą losy napisu zdjętego z kina Kosmos. Po budynku kina na rogu al. Długosza i ul. Leszczyńskiego nie ma już śladu. Za to neon można oglądać do dzisiaj. Został odnowiony i zamontowany na siedzibie Galerii Labirynt. Z napisem MEBLE może pójść jeszcze łatwiej, bo sklepów tej branży jest w Lublinie mnóstwo.

Kolorystyka szyldu, który zawisł w miejscu napisu MEBLE, była zatwierdzona przez konserwatora. Chińczycy chcieli mieć żółty napis na czerwonym tle, ale na to konserwator się nie zgodził. (gr)

W środę zdjęto elementy dawnego neonu

Czytaj więcej o: Lublin Heban Chopina
Lubelak
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Lubelak
Lubelak (9 marca 2018 o 10:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przyłaczam sie do postulatu nie robienia tam zakupów. Sam postanowilem sobie kilka lat temu, że moja nogs nie stanie i tak sie dzieje, w lokalu kawiarnii przy Krakowskim Przemieściu w miejscu zniszczonej apteki wraz z wyposazeniem przez jakiegos księdza proboszcza! A propos czy ktos wie czy Pan konserwator jest jakimś krewnym bylej Pani architekt z UM czy tylko zbiezność nazwisk?
Rozwiń
Gość
Gość (9 marca 2018 o 10:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Piękne miejsce i lokal na kawiarnię , restaurację , MPiK , na spotkania ludzi kultury , seniorów.... Ileż można jeszcze wymieniać ? Oddany na centrum chińskie .............wstyd dla miasta.
Rozwiń
Gość
Gość (9 marca 2018 o 10:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jako konsumenci i klienci powinniśmy uświadomić przedsiębiorcom i usługodawcom, że zależy nam na estetyce nie tylko wewnątrz, ale też i na zewnątrz. tzw. Backend i Frontend. I że Polska nie jest już krajem trzeciego czy drugiego świata, ale od kilkunastu lat zaliczamy się do ścisłej czołówki, i jesteśmy krajem pierwszego świata, młodym, ale jednak. Przedsiębiorcy powinni skończyć ze sztampowymi szyldami, i zacząć stosować fikuśne, kolorowe i po prostu cieszące oczy NEONY. Wczoraj widziałem jak montowali NEON "Salon kosmetyczny", w salonie na przeciwko "Gabinetu kosmetycznego" na tej samej ulicy. Szczerze, NEON lepiej prezentuje się od zwykłego podświetlonego szyldu. Jako klienci powinniśmy głosowac nogami i portfelami. Oby przedsiębiorcy skorzystali ze szcodrej oferty Urzedu Miasta i zgłosili swoje lokale do "Miejskich Rewolucji" w Lublinie.
Rozwiń
Gość
Gość (9 marca 2018 o 08:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie kupujmy tam nic
Rozwiń
Gość
Gość (9 marca 2018 o 08:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"miłośników neonów" :D
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!