sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Nie będzie 8 milionów złotych dotacji na regulację Czerniejówki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 czerwca 2010, 19:52
Autor: Dominik Smaga

Lublin stracił ponad 8 milionów złotych unijnej dotacji na regulację rzeki Czerniejówki. Wszystko dlatego, że Ratusz nie dostarczył na czas dokumentów koniecznych do podpisania umowy na dofinansowanie robót. – Nie mogliśmy tego zrobić – bronią się miejscy urzędnicy.

– To po prostu skandal! – oburza się Marek Szadkowski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Kośminek, przez którą przepływa Czerniejówka. – Regulacja rzeki jest konieczna, mamy z nią problemy koło ul. Sokolniki. Rzeka już raz podniosła się do poziomu wału i zalała chodnik. Przy okazji jej pogłębiania miała powstać ścieżka rowerowa i bulwary spacerowe. Liczyliśmy na to.

Obietnice były stanowcze. – To jeden z ważniejszych projektów, które wykonujemy – tak Elżbieta Kołodziej-Wnuk, zastępca prezydenta Lublina w kwietniu 2009 r. prosiła radnych o przyjęcie uchwały w sprawie tej inwestycji. Nikt nie głosował przeciw. To pozwoliło Ratuszowi starać się o dotację.

Udało się. W grudniu Zarząd Województwa wpisał projekt na listę tych, które mają dostać dofinansowanie. Przy całkowitych kosztach sięgających 9,7 mln zł miasto miało dostać ponad 8,3 mln zł.

Te fundusze pozwoliłyby nie tylko uchronić część Kośminka przed zalewaniem. Dzięki regulacji Czerniejówka mogłaby przyjąć większą ilość deszczówki ze strefy ekonomicznej i rosnącej wciąż dzielnicy Felin. Będzie ją zbierał nowy, budowany już kolektor.

Ale Urząd Miasta nie dostarczył na czas dokumentów niezbędnych do podpisania z Zarządem Województwa umowy na dofinansowanie projektu. – Dajemy na to trzy miesiące. Jeśli dokumentów nie ma to my, żeby dobrze wykorzystać unijne fundusze, wykreślamy taki projekt. A na jego miejsce wchodzą inne – wyjaśnia Krzysztof Grabczuk, marszałek województwa.

Tak też było w tym przypadku. Marszałek nie doczekał się na dokumenty i wykreślił lubelski projekt z listy. – W zamian weszły cztery inne – stwierdza Grabczuk.

Dlaczego magistrat nie zdążył? – Nie udało nam się uzyskać pozwolenia na budowę. Ale stało się tak z przyczyn niezależnych od nas – tłumaczy Iwona Blajerska, rzecznik prezydenta Lublina. – Nie zdołaliśmy pozyskać kilkunastu niezbędnych do tej inwestycji nieruchomości. W niektórych przypadkach nie były przeprowadzone postępowania spadkowe, więc nie mieliśmy z kim prowadzić rozmów na temat sprzedaży gruntów lub choćby nawet ich dzierżawy.

Urząd Miasta ma dzisiaj sprawdzić, czy będzie mógł ponownie starać się o unijną dotację na ten sam cel.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
pablo z nad czerniejówki
nick?
lol
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

pablo z nad czerniejówki
pablo z nad czerniejówki (9 czerwca 2010 o 13:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zapraszam nad Czerniejówkę na odcinku od Mickiewicza do głuskiej nie da się przejść zarośnięte, wypieprzyć tych starych urzędasów za komuny to by tak beknęli że ich wnuki by jeszcze pamiętały
Rozwiń
nick?
nick? (8 czerwca 2010 o 13:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kamil napisał:
Przynajmniej ładnie zrobili Krańcową- zlikwidowali tę górę śmieci, zasadzili trawkę i zrobili drogę rowerową, a co do dotacji to wielka szkoda ;(

Tzn wzdłuż nowej krańcowej do Kunickiego będzie ścieżka dla rowerów ? ja jej nie widziałem - no chyba ze znowu tanim kosztem wydzielą kawałek chodnika - ale to trudno zdefiniować jak drogę dla rowerów.
Rozwiń
lol
lol (8 czerwca 2010 o 11:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do ~antypisowiec~
Nie pisz takich bzdur, bo jesteś śmieszny. Bardzo dobrze, że jest ktoś, kto patrzy na ręce nieudolnym ludziom pracującym dzięki znajomościom w urzędzie, a także mającym konflikt z prawem. Jak może kogoś "wpieniać" zmienianie Lublina przez PO, skoro przeciętny mieszkaniec nawet tego nie zauważy? Poza tym nie wiem, skąd wziąłeś dane na temat wykonania budżetu w 93%, ale jeśli to prawda, to chyba strasznie dużo pieniędzy z budżetu było przeznaczonych na pensje dla radnych, bo chyba nie chodzi o rondo Lubelskiego Lipca 80' ani o przebudowę ulicy 3 maja, która nawet w tym roku może nie mieć miejsca. A może o przedłużenie Grygowej do Drogi Męczenników Majdanka albo Związkowej? Nie będę się więcej rozpisywał o ich nieudolności, bo ta wypowiedź byłaby było znacznie dłuższa...
Rozwiń
antypisowiec
antypisowiec (8 czerwca 2010 o 10:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sylwester Tułajew napisał:
To kolejna bulwersująca sprawa, miasto straciło ponad 8,2 mln zł. Sprawę ujawniłem dziś przed południem na pilnie zwołanej konferencji prasowej, przedstawiając interpelację do Prezydenta Adama Wasilewskiego w tej kwestii. Prezydent ma 21 dni, aby pisemnie wyjaśnić porażkę w staraniu się o środki zewnętrzne. O szczegółach informuję na www.tulajew.pl Zapraszam.

Miasto potrzebuje wielu inwestycji, szczególnie tych, które w 85% finansuje Unia (ponad 8,2 mln zł. w tym przypadku). Nie można patrzeć obojętnie na ten marazm, kiedy inni się rozwijają. Jeśli mają Państwo jakieś uwagi, proszę o E-mail.

Pozdrawiam wszystkich internautów
Sylwester Tułajew
radny miasta Lublin
www.tulajew.pl

Śledczy Tułajew szukający haków na wszystko co związane z PO dostał nową porcję pokarmu propagandowego. Jak wiadomo, jego PIS przyczynił się do zablokowania wielu inwestycji miejskich/ wiadukt przy Al. Solidarności i rozwoj Górek Czecowskich- kluczowej inwestycji Lublina, nowe obiekty nad Zalewem Zemborzyckim- port jachtowy i inne /. Walczył też z wielką zawziętością i skutecznie przeciwko mieszkańcom ul. Sławinek aby przemianować ją na Klary Lubich.
Wpienia go to,że to PO zmienia Lublin a nie PIS, więc co by tu panowie zepsuć albo przynajmniej zablokować . Trudności Ratusza w kontaktach z niektórymi "obywatelami" Lublina w wykupie działek posłużyły mu tym razem za młot wyborczy.
A co pan Tułajew i jego "święta" klika oprócz utrudniania zrobiła dla Lublina?- Wielkie NIC. Manipuluje jednak dobrze gdy trudności w pozyskamiu ugody z mieszkańcami przedstawia jako skandal i nieudacznictwo. Gdyby miasto zaś zbyt obcesowo załatwiało te problemy z mieszkańcami, radny Tułajew rozdzierałby szaty nad ich krzywdą.
A propos rozwoju miasta , to niech radny -śledczy powie internautom w jakim procencie został wykonany budżet inwestycyjny miasta za rok ubiegły. Wiem,że radny o tym nie napisze wiec ja przypominam. LUBLIN WYKONAŁ BUDŻET W 93% co dało mu 4 miejsce w Polsce wśród największych miast metropolitalnych i wszyscy prezydenci tych największych miast uzyskali absolutorium a radny Tułajew z całą opozycją ratuszową wbrew " oczywistym oczywistościom" za to zgodnie ze swoim świętym i religijnym sumieniem zagłosował przeciw.
Wysyłam po rozgrzeszenie bo jak z takim obciążeniem sumienia latać tak ciągle do komunii.
Rozwiń
Dżordż Charison
Dżordż Charison (8 czerwca 2010 o 09:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najważniejsze,że ładne procesje zorganizowali w Boże Ciało. Rzeka nie zając, nie ucieknie, a może nawet zostanie na dłużej...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!