wtorek, 23 maja 2017 r.

Lublin

Nie chcemy droższej wody

Dodano: 15 stycznia 2003, 18:28

Od kilku dni w Lublinie mówi się wyłącznie o podwyżkach opłat za wodę i ścieki, które szykuje MPWiK. Mieszkańcy są przerażeni. Rady osiedli lubelskich spółdzielni protestują do prezydenta i radnych.

– Sam utrzymuję rodzinę. Mam 1,3 tys. zł na rękę, a płacę czynsz w wysokości 410 zł. Już teraz ledwo wiążę koniec z końcem. Nie wiem jak to będzie po kolejnych podwyżkach – żali się Edward Misztal, mieszkaniec SM Czechów.
O tym, że podwyżki dobiją lublinian są przekonani przedstawiciele rad osiedli. – Mieszkańcy naszego osiedla to w większości emeryci i renciści, którzy codziennie przeżywają dylemat: opłacić za mieszkanie czy kupić chleb – napisali przedstawiciele Rady Osiedla im. A. Mickiewicza LSM do Andrzeja Pruszkowskiego, prezydenta Lublina.
MPWiK chce od marca podnieść opłaty o 25 groszy za metr sześcienny wody i 44 grosze za odprowadzenie 1 metra sześć. ścieków. Pod tą propozycją podpisał się już zastępca prezydenta miasta Janusz Mazurek.
Jednak, by nowe stawki weszły w życie muszą się na nie zgodzić lubelscy radni. Tymczasem wielu z nich jest temu przeciwnych, m.in. Sławomir Janicki, przewodniczący Rady Miasta. – MPWiK nie ma umiaru – ucina krótko.
Wczoraj w MPWiK odbyło się wyjazdowe posiedzenie komisji gospodarki komunalnej Rady Miasta. Miała zaopiniować, czy podwyżka proponowana przez MPWiK jest uzasadniona. Decyzja w tej sprawie zapadnie w przyszłym tygodniu.
Mieszkańcy Lublina chcą, by władze miasta nie dopuściły do podwyżki.
– Coraz większa bieda już sprawia, że nasi członkowie mają zaległości czynszowe – mówi Wojciech Lewandowski z LSM. – Lokatorzy występują z pismami do władz miasta, żeby broniły mieszkańców. Przecież to deklarowano przed wyborami.
– Będziemy musieli płacić te rachunki za lokatorów albo będzie odcinana woda – mówi Radosław Liberda ze Zrzeszenia Właścicieli i Zarządców Domów w Lublinie.
Tadeusz Fijałka, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji tłumaczy, że pieniądze z podwyżek są potrzebne na inwestycje.
W lubelskim MPWiK pracuje ok. 950 osób. Zarobki kształtują się powyżej średniej krajowej, która na koniec listopada wynosiła 2343 zł.
– Poza tym, od tego roku podmioty gospodarcze będą ponosić takie same koszty, jak indywidualni odbiorcy. Te ustalenia wprowadziła ustawa z 7 czerwca 2001r. – dodaje T. Fijałka.
Dotychczas w handlu, usługach i przemyśle za 1 m sześć. wody płacono 3,99 zł/, natomiast za odprowadzenie ścieków 3,68 zł/m sześć. Od marca firmy te zapłacą mniej za wodę o 1,84 zł, natomiast za ścieki o 1,49.

Jak w innych miastach

W tym roku nie tylko u nas szykują się podwyżki za wodę i ścieki. Opłaty w Łodzi – 3,43 zł/m sześć, w Rzeszowie – 3,27 zł/m sześć, w Białymstoku – 3,80 zł/ m sześć, w Poznaniu – 5,35 zł/m sześć i w Bydgoszczy – 5,91zł/m sześć. W Lublinie opłaty wyniosą odpowiednio 4,64 zł.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24