piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Nie dostali stypendiów od grudnia. "Każą nam cierpliwe czekać"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 lutego 2013, 17:28

 (Archiwum)
(Archiwum)

Studenci Politechniki Lubelskiej od grudnia nie dostają stypendiów, które skusiły ich do wybrania tzw. kierunków zamawianych. – Nie płacimy, bo nie dostaliśmy pieniędzy – tłumaczy uczelnia

– Politechnika zalega z wypłatami od grudnia – napisał do nas student jednego z kierunków zamawianych na tej uczelni. – Na odpowiedź na pytania o termin przelewu prowadzący każą cierpliwie czekać. Tylko, że oni mają pensje co miesiąc.

Kierunki zamawiane to jeden ze sztandarowych projektów rządu. Żeby pozyskać fachowców dla strategicznych gałęzi gospodarki resort nauki przeznacza grube miliony dla uczelni. Te, wyłaniane w konkursach, mają kształcić studentów na kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych. A młodych ludzi mają przyciągnąć dodatkowe kursy, staże, a przede wszystkim stypendia – po tysiąc złotych miesięcznie dla najlepszych.

Wśród zamawianych są cztery kierunki Politechniki Lubelskiej: fizyka techniczna, inżynieria materiałowa, mechatronika oraz mechanika i budowa maszyn. Zajęcia ruszyły w październiku.

Wtedy najlepsi studenci dostali stypendia. Problemy zaczęły się potem. – Jesteśmy uzależnieni od instytucji pośredniczącej: Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – wyjaśnia Agnieszka Kluska, która koordynuje studia zamawiane na PL. – Pierwsze transze wpłynęły i wypłaciliśmy stypendia. Dopełniliśmy wszystkich formalności i skierowaliśmy wnioski o kolejne.

– W podobnej sytuacji są uczelnie z całej Polski – podkreśla Kluska. – Np. Politechnika Śląską nie dostała jeszcze nic.

Opóźnienie na PL zależy od kierunku. – Na jednym wynosi dwa miesiące (grudzień i styczeń), na dwóch miesiąc (styczeń), a na jednym nie ma już żadnego, bo wczoraj pieniądze zostały przelane na konta studentów – wylicza Kluska.

Skąd opóźnienie? – Z informacji, które uzyskaliśmy w NCBiR wynika, że z powodu weryfikacji złożonych wniosków. Jest ich po prostu bardzo dużo – relacjonuje Kluska. – Rozumiemy studentów, którzy czekają na pieniądze. Staramy się uspokajać, wyjaśniać. Według zapewnień NCBiR, pieniądze powinny zostać przelane w lutym, z wyrównaniem za poprzednie miesiące.

Co ciekawe, problemów nie ma lubelski UMCS, który prowadzi trzy kierunki zamawiane. – Regularnie otrzymujemy wszystkie pieniądze. A studenci normalnie dostają stypendia na konto – mówi Aneta Śliwińska z biura prasowego uniwersytetu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Al
...
ciekawski
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Al
Al (23 lutego 2013 o 11:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='herbata' timestamp='1361024970' post='734914']
Pewnie lokata im się kończy pod koniec lutego
[/quote]
lokaty są owszem, ale nieoprocentowane - takie zasady rządzą tego rodzaju projektami "Non profit". Gdyby urosły jakieś procenty - to i tak trzeba to oddać do NCBiR.
Zanim napiszesz - poczytaj troche, a nie tylko obrazki na kwejku i fotki na fejsie.
Rozwiń
...
... (17 lutego 2013 o 11:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Ja Ty On' timestamp='1361036116' post='734984']
Witam
Słyszałem, że poziom studentów ma mechaniczny

Witam
Rozumiem, że jesteś studentem wydziału mechanicznego i wynajmujesz pewnie pokój w akademiku lub na stancji. Trochę dziwi mnie Twoje podejście do spraw pieniedzy. 5 lub 6 lat szybko zleci.Uważasz, że szkolenia i jak to napisałeś "inne bzdety" są Ci nie potrzebne? a co Ci jest potrzebne? Czego potrzebuje dzisiaj student?Pewnie nie wiesz nawet co to za szkolenia:) Wiesz jak wygląda rynek pracy dla absolwentów? Przeglądam dziennie kilkanascie CV absolwentów, na 20 osób, jedna lub dwie mają właśnie te szkolenia min CATIA, AUTOCAD, praca w wakacje, praktyki. Dla mnie taka osoba pokazuje, że nie próżnowała podczas studiów. 10-15 lat temu nie każdy szedł na studia na 1 miesjce było 5-6osób. Nikt nie patrzył kto ile ma pieniedzy, to nigdy nie miało znaczenia, chłopaki w akademikach żyli czasami tym co przywiezlil, teraz większość z nich pracuje na bardzo wysokich stanowiskach w POLSCE. Do Angli tak wyjechali Ci słabi...pzdr
[/quote]

Oczywiście, że wiem. Po tych szkoleniach nie dostaje się nawet papierka. To co wymieniasz ma sens. Wywóz śmieci i ochrona środowiska ma mało wspólnego z tym co piszesz.
Na kierunku dowiadujemy się wszystkiego z dnai na dzień, nie widzieliśmy nawet regulaminu..
Rozwiń
ciekawski
ciekawski (17 lutego 2013 o 09:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='gość' timestamp='1361086306' post='735110']
Od tego zacznijmy, że to nie zależy od PL. UE spóźnia się z transzą i dlatego nie mają pieniędzy (to jest projekt z UE).
[/quote]
Pieniądze nie są przelewane "w ciemno" tylko po weryfikacji dokumentów, które regularnie powinny przedstawiać uczelnie korzystające z funduszy. Tym bardziej dziwne są te opóźnienia, że na jednych kierunkach już stypendia są, na innych nie ma.
Rozwiń
gość
gość (17 lutego 2013 o 08:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Od tego zacznijmy, że to nie zależy od PL. UE spóźnia się z transzą i dlatego nie mają pieniędzy (to jest projekt z UE).
Rozwiń
jac
jac (16 lutego 2013 o 21:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='podatnik' timestamp='1361025551' post='734918']
po ich skończeniu przez 10lat nie podejmie się pracy za granicą [/quote]

zupełnie cię kolego poyebało. Wiele osób jeśli nie dostanie pracy za granicą, to nie znajdzie w Polsce żadnej innej, i bedą tu tylko się kisic przez 10 lat, przez pewien czas pobierając zasiłek z moich i twoich pieniędzy.
Może byś jednak pomyślał nad tym, że należałoby przeprowadzić rewolucję w tym państwie - wyrzucić tych oszustów i złodziei na górze, wprowadzic JOW oraz ułatwienia dla przedsiębiorców, podatki w dół, likwidacja dochodowego itd. Wtedy nagle by sie okazało, że tysiące ludzi zakłada firmy i chce innych zatrudniać, ze opłaca się studiować, mieć dyplomy, wiedzą itd.. No ale przy okazji nie potrzeba byłoby typu urzędasów, byłaby odpowiedzialność polityków (JOW), no i trzeba by skończyc z obietnicami.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!