poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Nie musi przepraszać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 kwietnia 2002, 22:04

Przed 10 laty Ryszard Bender, prof. KUL nazwał w programie telewizyjnym Jerzego Urbana, w latach 80. rzecznika rządu "Goebbelsem stanu wojennego''. Wczoraj Sąd Apelacyjny w Lublinie uznał, że R. Bender nie musi swojego przeciwnika za to przepraszać.

W kwietniu 1992 roku w programie "Dekomunizacja po polsku” profesor KUL Ryszard Bender porównał Jerzego Urbana do Goebbelsa. Urban poczuł się tym dotknięty i złożył do lubelskiego sądu pozew o naruszenie dóbr osobistych. R. Bender utrzymywał przed sądem, że porównując byłego rzecznika rządu do Goebbelsa miał na myśli to, że obie postacie stosowały podobne metody propagandowe.
Początkowo Sąd Wojewódzki w Lublinie powództwo oddalił. Po uchyleniu wyroku doszedł do wniosku, że R. Bender naruszył cześć swojego przeciwnika i nakazał mu opublikować przeprosiny. Takie samo stanowisko zajmował też Sąd Apelacyjny. Sprawa dwukrotnie trafiała do Sądu Najwyższego, który uchylał wyrok do ponownego rozpatrzenia.
Na wczorajszą rozprawę przybył R. Bender. J. Urbana reprezentował adwokat. R. Bendera wspierało ok. 70 osób, głównie w podeszłym wieku, które weszły na salę sadową. Gdy przemawiał adwokat profesora KUL, bili brawo. Mowę adwokata J. Urbana przerywali pomrukami niezadowolenia i okrzykami "hańba”.
Adwokat R. Bendera chciał powołania na światka Antoniego Macierewicza, który miałby opowiedzieć o tym, że propagandowa działalność J. Urbana inspirowała do przestępstw na działaczach opozycji. Sąd się na to nie zgodził i po kilkunastominutowej naradzie oddalił pozew J. Urbana.
Sąd doszedł do wniosku, że Ryszard Bender w użytym zwrocie nie porównywał Jerzego Urbana do hitlerowskiego zbrodniarza, lecz tylko działalność propagandową tych osób. Sąd powołał się też na orzecznictwo trybunału w Strasburgu, które pozwala na używanie nawet ostrych sformułowań w politycznej debacie. - Polityk musi być odporny na wypowiedziane pod jego adresem słowa - powiedział sędzia Bogdan Radowski.
Adwokat J. Urbana zapowiedział już, że odwoła się od tego wyroku do Sądu Najwyższego.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!