wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Nie przenoście nam Bogdanki do Poznania!

  Edytuj ten wpis

Kilka tysięcy osób wzięło dziś udział we manifestacji w centrum Lublina zorganizowanej przez związkowców z Lubelskiego Węgla Bogdanka. Górnicy protestowali przeciwko rządowym planom włączenia kopalni do grupy Enea i Elektrowni Kozienice.

Dołączyli do nich związkowcy z firm naszego regionu, cukrownicy z Wożuczyna oraz rolnicy. Na manifestacji nie zabrakło też władz Łęcznej i lubelskich polityków.

- Wczoraj w Lublinie premier Kaczyński oświadczył, że rząd nie zmieni swojego stanowiska w sprawie konsolidacji Bogdanki i że w dużej grupie będzie nam lepiej. A my tym planom mówimy stanowcze "Nie!” i póki żyjemy swojego stanowiska nie zmienimy - mówił Bogusław Szmuc, przewodniczący Miedzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego. - Dzisiaj protestujemy w formie pokojowej, ale jeśli władza nas nie usłucha, to mamy dla niej jeszcze kilka niespodzianek.

Związkowcy z transparentami "Łapy precz od Bogdanki”, "Nie przenoście nam stolicy do Poznania”, " Nic o nas bez nas” przemaszerowali ulicami Lublina pod urząd wojewódzki, żeby na ręce wojewody lubelskiego wręczyć petycję do premiera Jarosława Kaczyńskiego. Na schodach urzędu zamiast wojewody pojawił się marszałek Edward Wojtas, który wyraził pełne poparcie dla protestu górników.

Swoje pięć minut mieli też politycy. - Czasy, w których Warszawa decydowała o naszych losach, dawno się skończyły! - grzmiał poseł PO Janusz Palikot.
- Wczoraj Kaczyńskiego to chlebem witali! Może na kolanach mamy prosić wojewodę, żeby do nas wyszedł?! - słychać było wzburzone głosy górników oczekujących na Wojciecha Żukowskiego.

Wreszcie wojewoda się pojawił. - Dziękuję, że przyszliście, żeby podzielić się swoimi obawami - łagodził atmosferę wojewoda Wojciech Żukowski obiecując przekazać petycję premierowi.
Ale dopiero wystąpienie prezesa Stanisława Stachowicza, który - jak się okazało - został rano wezwany do urzędu uspokoiło górników.
- Jak siły mi dopiszą, to was nie opuszczę w tej walce o Bogdance, tak jak wy nie opuszczacie mnie - mówił Stachowicz. - Pokazaliśmy, że górnicy to kulturalny naród. Nie było zamieszek, nie poleciały okna. Dajmy się teraz wykazać drugiej stronie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!