piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Nie włączył lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo i oblał egzamin. Wygrał w sądzie

Dodano: 11 marca 2018, 19:32
Autor: Paweł Puzio

Przed wjazdem na rondo nie trzeba sygnalizować skrętu w lewo kierunkowskazem – stwierdził sąd
Przed wjazdem na rondo nie trzeba sygnalizować skrętu w lewo kierunkowskazem – stwierdził sąd (fot. Maciej Kaczanowski)

Egzaminatorka z WORD w Lublinie oblała kursanta za niewłączenie lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo. Sprawa trafiła do sądu, który przyznał rację egzaminowanemu. To nie pierwsza tego typu sprawa w regionie

Egzaminatorka była bez litości, za dwukrotny brak lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo oblała kandydata na kierowcę. Egzamin był prowadzony w Lublinie m.in. na rondzie Berbeckiego (skrzyżowanie al. Andersa, ul. Lwowskiej i Koryznowej), gdzie rzeczywiście na lewym pasie jest znak poziomy P-8e, czyli jazda na wprost i w lewo.

Kandydat na kierowcę nie zgodził się z decyzją egzaminatorki i złożył skargę na przebieg egzaminu do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, organu nadzorującego pracę Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Urząd przyznał rację egzaminowanemu i stwierdził, że brak lewego kierunkowskazu nie może być przyczyną oblania, a tym samym nakazał powtórkę egzaminu praktycznego bez opłaty. Z tą decyzją nie zgodziła się egzaminatorka i złożyła sprawę do Wojewódzkiego Sąd Administracyjnego w Lublinie.

Sąd jednak również przychylił się do opinii zdającego oraz Urzędu Marszałkowskiego. Wyrok w tej sprawie właśnie zapadł. W sentencji wyroku sąd stwierdził: Nie ma racji skarżąca, że egzaminowany popełnił dwukrotnie błąd przy wykonywaniu polecenia skrętu w lewo na skrzyżowaniu z ruchem okrężnym. Dojeżdżając do ronda egzaminowany nie wykonywał bowiem manewru zmiany kierunku jazdy. W tych warunkach zasygnalizowanie tego manewru lewym kierunkowskazem nie było wymagane.

To nie pierwsza taka sprawa. Pod koniec 2016 roku sąd w Gliwicach wydał taki sam wyrok w podobnej sprawie. Urząd Marszałkowski właśnie po wyroku w Gliwicach przeprowadził szkolenie i uczulił egzaminatorów, aby nie wydawali negatywnej oceny z egzaminu na prawo za brak lewego kierunkowskazu przed wjazdem na skrzyżowanie o ruchu okrężnym.

– W roku 2017 przyprowadziliśmy w całym województwie 81 757 egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Wpłynęło do nas 36 skarg na przebieg egzaminów praktycznych. W całym województwie na podstawie skarg unieważniono 7 egzaminów praktycznych, w tym 2 z powodu tego właśnie kierunkowskazu na rondzie. Dodatkowo jeszcze 2 unieważniono na podstawie kontroli z nagrań wideo, przeprowadzonej wyrywkowo przez urzędników – mówi Beata Górka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Nie wiadomo, czy sprawa będzie mieć ciąg dalszy. Egzaminatorka może jeszcze odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jak ustaliliśmy, obecnie jest na zwolnieniu lekarskim.

MrErdek1
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(50) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

MrErdek1
MrErdek1 (5 dni temu o 23:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zapraszam na  ***mrerdek1.blogspot.com/2018/03/122-sad-w-lublinie-skrzywdzi.html
Rozwiń
Gość
Gość (16 marca 2018 o 10:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani egzaminatorka nie zna przepisów więc nie powinna egzaminować, obowiązkiem na egzaminie jak i na jazdach jest włączenie tylko zjazdowego kierunkowskazu. A ta pani albo niech się douczy albo przestanie pracować w tej pracy, bo robi z siebie głupka bo się nie zna i z instruktora który dobrze nauczył zdającego a ona podważa jego szkolenie, bo chce być mądrzejsza niż wymagają tego przepisy. Egzaminatorka od siedmiu boleści. Wina też dyrektora Word z pracownikami robi się zebrania i mówi co mogą co nie mogą i jakie są przepisy skoro sami nie wiedzą no chyba że sam gówno wie :) i ma to gdzieś bo kasa się liczy.
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2018 o 08:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy Pani egzaminatorka obecnie straci uprawnienia do przeprowadzenia egzaminów? ewidentnie nie zna przepisów PORD, a sprawdza ich znajomość u kursantów! Ciekawe ilu egzaminowanych zostało przez nią niesłusznie "oblanych"...
Rozwiń
Gość
Gość (12 marca 2018 o 20:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Są ronda na których mozna w lewo ,zapraszam na wycieczke do angli.Tam wszystkie w lewo.pozdrawiam.
Rozwiń
Henio
Henio (12 marca 2018 o 14:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli ma do wyboru jazdę na wprost bądź skręt w lewo i nie sygnalizuje skrętu w lewo, to jest to ewidentny błąd egzaminowanego. ----------------Na rondzie skręcać można tylko w prawo,  nie ma możliwości skrętu w lewo.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (50)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!