sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Nie zabierajcie nam kina

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 grudnia 2003, 16:42

Pracownicy kina otrzymali już wypowiedzenia. Nowy właściciel nie gwarantuje im ponownego zatrudnienia. – Utrata pracy przez tych ludzi to nie nasze zmartwienie – twierdzą przedstawiciele warszawskiej firmy.

Do tej pory Wyzwolenie prowadziła lubelska spółka pracownicza Kinolux. Dzierżawiła budynek kina od warszawskiej Instytucji Filmowej Max Film. Ale umowa wygasa z końcem grudnia. Rozmowy w sprawie jej przedłużenia nie przyniosły żadnych rezultatów.
Skąd warszawka firma w lubelskim kinie? IF Max Film zarządza nim w imieniu właściciela – Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Kino stało się własnością tamtejszego samorządu po reformie administracyjnej w 1999 roku. Poza Wyzwoleniem Sejmik Województwa Mazowieckiego jest właścicielem jeszcze 7 kin na terenie Lubelszczyzny. W Lublinie są to kina Kosmos i Wenus. Od lat toczy się spór pomiędzy samorządami mazowieckim i lubelskim o odzyskanie przez nasz samorząd obiektów.
– Przekazanie kin pod zarząd władz województwa mazowieckiego było błędną decyzją – mówi Ryszard Setnik, zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Sztuki w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie. – Zamierzamy walczyć o ich odzyskanie. Mamy nadzieję, że poprą nas lubelscy parlamentarzyści oraz ludzie związani z kulturą.
Jednak na rozstrzygnięcie trzeba będzie poczekać. Tymczasem wraz z początkiem stycznia dotychczasowi pracownicy kina będą musieli szukać nowej pracy.
– Mieliśmy i wciąż mamy nadzieję, że nowy zarządca zatrudni naszych pracowników – mówi Barbara Leszczyńska, prezes spółki. – Ci ludzie prawie 30 lat związani są z kinematografią, w tym 11 lat, jako pracownicy Kinoluxu. Są fachowcami.
– To że pracownicy spółki Kinolux stracą pracę nie jest naszym zmartwieniem. Od dawna było wiadomo, że umowa dzierżawy wygasa z dniem 31 grudnia tego – odpowiada Jerzy Gozdek, dyrektor IF Max Film. – W kinie na pewno będą pracować osoby z Lublina. Ale ich wybór i zatrudnienie to nasza sprawa.
Jednocześnie – jak zapowiada J. Gozdek – w związku z modernizacją kina, pierwsze seanse odbędą się prawdopodobnie pod koniec stycznia.
– Chcemy doprowadzić kino do stanu normalności. Szereg zniszczonych elementów wymaga pilnego remontu. Nie wiem co uda się nam zrobić. Może wymienimy fotele, może pomalujemy salę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!