poniedziałek, 29 maja 2017 r.

Lublin

Niech się dowiedzą, czy jesteś dłużnikiem


Pan M. dostał w ubiegłym tygodniu rachunek za gaz z Rozdzielni Gazu Lublin. W „okienku” na kopercie – oprócz nazwiska i adresu – był widoczny stan jego zadłużenia.

– Najpierw byłem mocno zdziwiony – opowiada nasz Czytelnik. – A potem się zdenerwowałem. Praktycznie każdy mógł sobie sprawdzić, czy jestem zadłużony w gazowni. Na szczęście płacę regularnie. Ale po co taką informację ujawniać pracownikom poczty czy listonoszowi.
– Natychmiast to sprawdzimy – powiedział nam Aleksander Gwarda, dyrektor ds. handlowych w Rozdzielni Gazu Lublin.
Po 15 minutach mieliśmy odpowiedź. – Rzeczywiście, tak się niefortunnie złożył ten rachunek, ze wszystko było widać. Natychmiast przeprosimy tego pana – poinformował nas A. Gwarda.
Jak to się stało? – To pierwszy taki przypadek. Rachunki składa do kopert nasz pracownik i stąd ta pomyłka. Od listopada przechodzimy na automatyczny system fakturowania i drukowania rachunków i takie sytuacje będą niemożliwe – zapewnił nas A. Gwarda.
– Dobrze, że ta instytucja ma świadomość swojego błędu – mówi Małgorzata Kałużyńska-Jasak, rzecznik głównego inspektora ochrony danych osobowych. – Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, nie mogą one być dostępne dla osób postronnych. Tutaj złamano ten przepis.
Nasz czytelnik może napisać skargę do głównego inspektora. – Skoro zakład gazowniczy i tak się bije w piersi, to raczej nie ma już potrzeby – dodaje M. Kałużyńska-Jasak. – Chyba, że pojawią się kolejne takie sytuacje. Wtedy do tej instytucji wyślemy naszych kontrolerów.
Przy złamaniu ustawy o ochronie danych osobowych poszkodowany może również wystąpić na drogę sądową i walczyć o odszkodowanie.

Były takie przypadki

Pewien bank wysłał kobiecie życzenia urodzinowe – wspomina M. Kałużyńska-Jasak. – W założeniu miał to być miły gest dla klientki, ale stało się inaczej, ponieważ kobieta nie była już klientką tego banku. Podała bank do sądu i wygrała kilkutysięczne odszkodowanie.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!