sobota, 17 lutego 2018 r.

Lublin

Nieruchomości w Lublinie: Za grosze od miasta nie kupisz

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 lutego 2011, 18:16
Autor: (drs)

Miasto chce zmienić zasady sprzedaży swoich nieruchomości ich użytkownikom wieczystym (Fot. Bartłomi
Miasto chce zmienić zasady sprzedaży swoich nieruchomości ich użytkownikom wieczystym (Fot. Bartłomi

Miasto chce zmienić zasady sprzedaży swoich nieruchomości ich użytkownikom wieczystym.

Jeśli radni przystaną na propozycję prezydenta, to nieruchomości tych nie będzie można już automatycznie odkupić z 99-procentową bonifikatą. Projekt uchwały w tej sprawie może zostać poddany pod głosowanie na sesji Rady Miasta już w najbliższy czwartek.

– Chcemy uzależnić wysokość bonifikaty od czasu dotychczasowego korzystania z prawa do nieruchomości i stanu majątkowego – wyjaśnia Małgorzata Zdunek z Urzędu Miasta.

Według nowych zasad, bonifikata od nieruchomości sprzedanych na cele mieszkaniowe wynosić miałaby automatycznie 50 proc., przy czym osoby prywatne i spółdzielnie mieszkaniowe mogłyby skorzystać z 90-proc. zniżki, o ile prawo użytkowania wieczystego uzyskały przed 5 grudnia 1990 r. 90 proc. zniżki przysługiwałoby też spółdzielniom, które chcą ustanowić lub przenieść odrębną własność lokali i w tym wypadku wystarczy, że prawo użytkowania nabędą przed zmianą przepisów. Natomiast osoby fizyczne, których dochód na członka rodziny nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedzający rok sprzedaży mogłyby korzystać ze zniżki 90 proc.

– Chodzi nam o to, żeby nie było już sytuacji, że taniej jest przejąć nieruchomość na własność niż wnosić opłaty za użytkowanie wieczyste – mówi Zdunek. W tej chwili w magistracie leży ok. 160 wniosków od użytkowników wieczystych zainteresowanych wykupieniem działki, z czego 100 dotyczy domów jednorodzinnych, a około 60 złożyły wspólnoty mieszkaniowe. Wnioski złożone przed zmianą przepisów mają być załatwiane według dotychczasowych zasad.

Na przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności magistrat zarobił w zeszłym roku 160 tys. zł. Jeśli radni zmienią miejskie prawo, kwota ta może być kilkakrotnie większa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!