niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Nietypowy autobus MPK na ulicach Lublina

Dodano: 28 grudnia 2017, 07:40
Autor: dw

Akcja „Światłoczuli” ma na celu bezpośrednią pomoc materialną dla ośrodków zajmujących się edukacją oraz opieką nad dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi
Akcja „Światłoczuli” ma na celu bezpośrednią pomoc materialną dla ośrodków zajmujących się edukacją oraz opieką nad dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi (fot. Justyna Domaszewicz)

Dziś na ulicach Lublina pojawi się nietypowy autobus MPK, który będzie kursował na trasie linii 42. Jest to jeden z elementów akcji społecznej „Światłoczuli” na rzecz dzieci niewidomych i słabowidzących, organizowanej przez SKENDE Shopping i IKEA.

Mieszkańcy Lublina, którzy zdecydują się na przejazd tym autobusem będą zaskoczeni. Wnętrze pojazdu zostanie bowiem całkowicie wyciemnione. To pozwoli pasażerom przekonać się, jak trudno jest osobom niewidomym żyć w ciemności. Ten element akcji ma ogromny aspekt edukacyjny.

Przejazd nietypowym autobusem ma pokazać mieszkańcom Lublina, jak osoby niewidome i słabowidzące poruszają się na co dzień. Aby mogli lepiej zrozumieć, że prozaiczne sytuacje z perspektywy osób widzących, dla niewidomych – często stanowią nie lada wyzwanie.

Autobus „Linii Światłoczułej” będzie kursować dziś pomiędzy godz. 10.00 a 14.00. W sumie będą to 4 kursy – dwa w kierunku IKEA i SKENDE Shopping oraz dwa w kierunku osiedla Poręba.

Na wyświetlaczu pojazdu zostanie umieszczona informacja z numerem linii i przystankiem końcowym oraz napisem „Linia Światłoczuła”. Kasowanie biletów będzie się odbywało jak we wszystkich innych liniach. Na przystankach umieszczono dodatkowe rozkłady jazdy, informujące o tym, że jest to linia specjalna. W środku autobusu znajdą się przewodnicy, którzy pomogą pasażerom odnaleźć się w nietypowym dla widzących ludzi świecie. Będą to rodzice i ich dzieci ze Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Bliżej Świata”.

Akcja „Światłoczuli” ma na celu bezpośrednią pomoc materialną dla ośrodków zajmujących się edukacją oraz opieką nad dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi.

W ramach akcji do końca roku w atrium SKENDE Shopping obok sklepu IKEA działa Świąteczna Strefa Światła, gdzie odwiedzający mogą podpisać się pod życzeniami dla dzieci niewidomych za pomocą specjalnej maszyny brajlowskiej. Z podpisów zostaną utworzone wyjątkowe księgi życzeń, które trafią do Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Bliżej Świata” oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej. Organizatorzy akcji przekażą również tym instytucjom pomoce dydaktyczne.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 grudnia 2017 o 18:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie! Zastanówcie się nad tym co piszecie...Na serio chlelibyście być na miejscu osób niewidomych i móc jeździć za darmo autobusem?Serio z tej akcji i przekazu tego eventu z autobusem interesuje Was tylko tyle, że musicie zapłacić za bilet, (za który płacicie i tak normalnie)?? Zero autorefleksji, wrażliwości na problemy innych...Nawet gdyby dopłacali Wam jeszcze do przejazdu takim autobusem, to nic ponad to, że przejechaliście się za darmo nie wynieslibyście z tego doświadczenia. Życzę Wam zdrowia i sprawności, żebyście nigdy nie znalexli się w sytuacji jak osoby niewidome...
Rozwiń
Gość
Gość (28 grudnia 2017 o 10:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Właśnie, osoby niewidome i niedowidzące jeżdżą za darmo. Jak mamy poczuć się jak oni, to przejazd też powinien być bezpłatny !!
Rozwiń
Gość
Gość (28 grudnia 2017 o 09:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To nie będzie tych ton plakatów na oknach jak na MPK przystało ??
Rozwiń
Baba
Baba (28 grudnia 2017 o 09:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fajna akcja, ale pobieranie opłaty w autobusie bez światła uważam za skandal !! to juz to skende czy ikeła nie mogli zapłacić za kursy ? Twój stary chciał zapłacić ale się matka nie zgodziła 
Rozwiń
Gość
Gość (28 grudnia 2017 o 08:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A już myśleliśmy, że czysty, z działającym ogrzewaniem ale bez parnika w środku. W Lublinie się takiego nie doczekamy. No, chyba że pojawi się znajoma firma POrządkowa co będzie sprzątać za milion miesięcznie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!