sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

NIK: Fatalny stan techniczny lubelskich szpitali

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lutego 2010, 18:18

Szpitalne budynki są w złym stanie technicznym. Największy niepokój budzi stan urządzeń przeciwpożarowych. A to zagraża bezpieczeństwu pacjentów – alarmują inspektorzy NIK.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła stan techniczny budynków publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Na Lubelszczyźnie wybrano szpitale wojewódzkie w Chełmie i w Zamościu oraz powiatowe – w Krasnymstawie, Lubartowie, Włodawie i Tomaszowie Lubelskim. Właśnie poznaliśmy wyniki.

Spękane ściany, odpadające tynki i ogólnie zły stan budynków stwierdzono w Tomaszowie Lubelskim i Włodawie. W Lubartowie okazało się, że schody prowadzące do budynku głównego szpitala są tak niebezpieczne, że… zagrażają życiu i zdrowiu ludzi. – Łatwo można spaść i się poturbować. Zwłaszcza starszym ludziom – mówi pan Jacek z Lubartowa.

– Czekamy na pieniądze na ich naprawę – mówi Waldemar Dudziak, dyrektor szpitala. – Niestety, pozostałe budynki, w których przychodzi nam leczyć ludzi są w opłakanym stanie. Ale na remonty nie mamy funduszy.

Tymczasem starosta lubartowski Marian Starownik zapowiada, że jeszcze w tym roku szpital zostanie ocieplony. – Przeprowadzimy też oddziały z tzw. starego szpitala przy ulicy Słowackiego, do nowego przy ulicy Cichej.

W prawie połowie skontrolowanych lecznic niepełnosprawni pacjenci natykają się na bariery architektoniczne – stwierdza dalej NIK. Na Lubelszczyźnie widać to w Tomaszowie Lubelskim, Włodawie i Krasnymstawie. W tych szpitalach albo nie zamontowano specjalnych podjazdów i wind przy schodach, albo windy osobowe nie dojeżdżają na wszystkie kondygnacje.
– Wiadomo, że budynki są stare, ale można by zamontować szersze drzwi, czy zlikwidować progi – mówi pacjentka włodawskiego szpitala.

NIK ostrzega też, że szpitale nie dbają należycie o bezpieczeństwo pożarowe. Np. Lubartowie utrudniony był dostęp do hydrantów znajdujących się na korytarzach.

– W lubelskich szpitalach ujawniamy sporo uchybień. To nieoznakowanie dróg ewakuacyjnych, brak gaśnic, niesprawne hydranty – mówi Ryszard Starko, rzecznik lubelskiej straży pożarnej. – Na szczęście nie było w związku z nimi żadnych wypadków. Po kontrolach wydajemy zalecenia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Kamil
MIZEROTA
wierzący Jarkowi
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Kamil
Kamil (3 lutego 2010 o 11:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Od kiedy ZAMOŚĆ leży na LUBELSZCZYŹNIE???? Jest w woj. lubelskim, leży na Wyżynie Lubelskiej ale ZIEMIA ZAMOJSKA to nie jest LUBELSZCZYZNA!!!!!!
Rozwiń
MIZEROTA
MIZEROTA (3 lutego 2010 o 11:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CO TAM SZPITALAMI SIĘ PRZEJMOWAĆ, NA PODWYŻSZENIE DACHÓW NA ZAMOJSKIEJ KOLEGIACIE I NA KOŚCIELE FRANCISZKANÓW(dawne kino Stylowy) państwo wykłada ponad 20 mln zł. I to jest właściwy kierunek. A szpitale zawsze można zamknąć.
Rozwiń
wierzący Jarkowi
wierzący Jarkowi (3 lutego 2010 o 09:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To wina komuny nabudowała tych szpitali, nauczyła że opieka medyczna "należy się" to jak teraz demokratyczna władza wywalczona przez Solidarność ma sobie radzić z tą spuścizną postkomunistyczną. Miał rację prezes Jarosław że to bolszewizm.
Rozwiń
Josef46
Josef46 (3 lutego 2010 o 09:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co zmieniła się kolejność pisania?Teraz nie o leczeniu,braku pieniędzy,najniższy,m algorytmie w kraju ,a tylko o fatalnym stanie budynków?Co jest najważniejsze?CzŁowiek i jego zdrowie,czy otaczające rzeczy?Aby dyrektorzy ucichli,to im się wysLało kontrolę i pokazuje stan techniczny budynkow.Platforma z zielonymi chce odwrócić uwagę od rzeczy zasadniczych,bo zbliżaja się wybory?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!