Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 czerwca 2016 r.
8:05

Noc Kultury 2016: Pokazy fire show, ryby z lodu i trawa na ul. Lubartowskiej

0 21 A A

Do historii przeszła 10. Noc Kultury, która z soboty na niedzielę szczelnie wypełniła widzami ścisłe centrum Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wiele głosów zachwytu dotyczyło trawnika ułożonego w miejscu jezdni ul. Lubartowskiej. Zbędne tu były tłumaczenia, o co chodzi i goście od razu skojarzyli, że jest to przestrzeń do beztroskiego wylegiwania się tu, gdzie na co dzień rządzą samochody. Często było słychać pytania, czy nie mogłoby zostać już tak na stałe.

Skazaną na podobną tymczasowość aranżację ul. Kowalskiej przeniesionej w okres międzywojnia chwalono za mnogość detali z epoki: od starych samochodów, przez najbardziej odpowiedzialne za klimat liczne szyldy (w tym „Handel kaloszami i ceratą”), stuletnią karuzelę, muzyczne wypełnienie, po dwie panie, które stojąc na ulicy budziły u przechodniów skojarzenia z kobietami lekkich obyczajów.

To właśnie na Kowalskiej najczęściej pracowały migawki aparatów fotograficznych, a duże zainteresowanie budziły choćby ryby wyrzeźbione w lodzie na pl. Rybnym. Kolejnego takiego hitu spodziewano się po ognistym drzewie na pl. Po Farze, ale tu efekty pracy artysty rozminęły się z oczekiwaniami widzów, wśród których często można było usłyszeć, że zobaczyli „choinkę” i to zaledwie „taką sobie”.

Niezmiennie Noc Kultury była okazją do spotkań towarzyskich. Na pl. Kaczyńskiego miejsca siedzące skończyły się na długo przed północą, zaś około godz. 2 w nocy przed Bramą Krakowską wystarczyło zamknąć oczy i wsłuchać się w odgłosy, by usłyszeć coś, co najłatwiej można da się określić „brodzeniem w stłuczce”. Walające się tu i ówdzie butelki nie były jednak wrażeniem dominującym wśród osób przemierzających trasę Nocy Kultury z zamiarem obejrzenia jak największej liczby punktów programu, który wielu odwiedzających oceniało jako znacznie mniej sycący apetyty niż programy z lat ubiegłych.

Osoby chętne do pozostania w śródmieściu po godz. 2 w nocy tegoroczny program skazywał głównie na wizyty w lokalach gastronomicznych przeżywających oblężenie podobnie jak sklepy.

Czekamy na Wasze zdjęcia lub filmy wykonane podczas Nocy Kultury. Wysyłajcie je na adres alarm24@dziennikwschodni.pl

Czytaj więcej o:

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 czerwca 2016 o 13:21
Panie Macieju, następnym razem proponuję wziąć ze sobą aparat zamiast komórki...
Avatar
funkcjonariusz / 6 czerwca 2016 o 12:20
Trawa jest dostępna na Lubartowskiej od końca lat 80-tych...
Avatar
ewegiera / 6 czerwca 2016 o 11:23
Karuzela!!! To była najpiękniejsza rzecz jaką w życiu widziałam w Lublinie. Dzięki za wspaniałe przeżycia dla mnie i mojego 6-letniego synka :)
Avatar
Maria ZZZ / 6 czerwca 2016 o 11:17
Mnie się bardzo podobało. Kowalska była cudowna i marzę o tym, żeby taki retro klimat został tam na zawsze. Mielibysmy bardzo fajną atrakcję turystyczną :)
Avatar
gość / 6 czerwca 2016 o 08:33
Jaka noc kultury?>> To noc chałtury!
Avatar
Gość / 6 czerwca 2016 o 01:38
K.L. napisał:
Super koncert pod Zamkiem. Orkiestra św. Mikołaja - super repertuar i wykonanie. Do marudzących: pijaństwo i buractwo na mieście w sobotni wieczór to standard niestety, a w Noc Kultury było tego mniej (przynajmnie optycznie) bo trochę się chamy hamowały pod wrażeniem ludzi, którzy przyszli zobaczyć tegoroczne widowisko. Analogicznie - kigole na meczach, strach chodzić z rodziną na klubowe mecze, dopiero na Narodowym jest cudowna atmosfera, bo buraki trochę czują się skrempowani w normalnym towarzystwie.     Niestety ale zgodzić się z Tobą nie mogę !!! Pierwszy raz prawda ? Każdy Lublinianin po wielokroć mógł już usłyszeć Orkiestrę Św Mikołaja i nie trzeba tu nocy kultury wiec i zachwycać się nie ma czym , choć fajnie grają. Nikt tu nie marudzi tylko przeciętny mieszkaniec Lublina ma już na ten temat wyrobione zdanie , jak wcześniej uczestniczył . Jadąc w autobusie i na deptaku tylko słyszało się jak młodzi zmawiali się ale nie na podziwianie sztuki tylko picie . Późno w nocy jak miałbyś sam wracać z buta to za bezpiecznie w niektórych miejscach wcale nie było. Potwierdza się też to, że ta edycja była zdecydowanie gorsza od tej z ubiegłego roku jak i poprzednich , szkoda czasu na takie przepychanie gdzie ludzie nie wiem czego szukali i nie zobaczyli , opinie zresztą można było usłyszeć już na miejscu niezbyt dobre. Podobnie jak z festiwalem smaku gdzie ostanie edycje były bardzo słabe .
rozwiń
Avatar
___id___ / 5 czerwca 2016 o 22:18
10 raz jest ta Noc, a Ty takie zadajesz pytania. Nazwij sobie to wydarzenie jak chcesz i bądź szczęśliwy.  
Avatar
K.L. / 5 czerwca 2016 o 21:55
Super koncert pod Zamkiem. Orkiestra św. Mikołaja - super repertuar i wykonanie. Do marudzących: pijaństwo i buractwo na mieście w sobotni wieczór to standard niestety, a w Noc Kultury było tego mniej (przynajmnie optycznie) bo trochę się chamy hamowały pod wrażeniem ludzi, którzy przyszli zobaczyć tegoroczne widowisko. Analogicznie - kigole na meczach, strach chodzić z rodziną na klubowe mecze, dopiero na Narodowym jest cudowna atmosfera, bo buraki trochę czują się skrempowani w normalnym towarzystwie.     
Avatar
Gość / 5 czerwca 2016 o 19:31
Jak patrzę na te zdjęcia, to mi się kulturalny Zenek obalający flachę w bramie przypomina. Zablokować jezdnię, postawić leżak, zakłócić ciszę nocną i obalić flachę. Qóltóra ich mać.
Avatar
kat / 5 czerwca 2016 o 17:27
Z roku na rok gorzej a nawet baznadziejnie. Dla KOGO to coś jest? Po co to coś jest? Nazwijcie to noc popkultury, żeby nie obrażać pojęcia KULTURA.
Avatar
Gość / 6 czerwca 2016 o 13:21
Panie Macieju, następnym razem proponuję wziąć ze sobą aparat zamiast komórki...
Avatar
funkcjonariusz / 6 czerwca 2016 o 12:20
Trawa jest dostępna na Lubartowskiej od końca lat 80-tych...
Avatar
ewegiera / 6 czerwca 2016 o 11:23
Karuzela!!! To była najpiękniejsza rzecz jaką w życiu widziałam w Lublinie. Dzięki za wspaniałe przeżycia dla mnie i mojego 6-letniego synka :)
Avatar
Maria ZZZ / 6 czerwca 2016 o 11:17
Mnie się bardzo podobało. Kowalska była cudowna i marzę o tym, żeby taki retro klimat został tam na zawsze. Mielibysmy bardzo fajną atrakcję turystyczną :)
Avatar
gość / 6 czerwca 2016 o 08:33
Jaka noc kultury?>> To noc chałtury!
Avatar
Gość / 6 czerwca 2016 o 01:38
K.L. napisał:
Super koncert pod Zamkiem. Orkiestra św. Mikołaja - super repertuar i wykonanie. Do marudzących: pijaństwo i buractwo na mieście w sobotni wieczór to standard niestety, a w Noc Kultury było tego mniej (przynajmnie optycznie) bo trochę się chamy hamowały pod wrażeniem ludzi, którzy przyszli zobaczyć tegoroczne widowisko. Analogicznie - kigole na meczach, strach chodzić z rodziną na klubowe mecze, dopiero na Narodowym jest cudowna atmosfera, bo buraki trochę czują się skrempowani w normalnym towarzystwie.     Niestety ale zgodzić się z Tobą nie mogę !!! Pierwszy raz prawda ? Każdy Lublinianin po wielokroć mógł już usłyszeć Orkiestrę Św Mikołaja i nie trzeba tu nocy kultury wiec i zachwycać się nie ma czym , choć fajnie grają. Nikt tu nie marudzi tylko przeciętny mieszkaniec Lublina ma już na ten temat wyrobione zdanie , jak wcześniej uczestniczył . Jadąc w autobusie i na deptaku tylko słyszało się jak młodzi zmawiali się ale nie na podziwianie sztuki tylko picie . Późno w nocy jak miałbyś sam wracać z buta to za bezpiecznie w niektórych miejscach wcale nie było. Potwierdza się też to, że ta edycja była zdecydowanie gorsza od tej z ubiegłego roku jak i poprzednich , szkoda czasu na takie przepychanie gdzie ludzie nie wiem czego szukali i nie zobaczyli , opinie zresztą można było usłyszeć już na miejscu niezbyt dobre. Podobnie jak z festiwalem smaku gdzie ostanie edycje były bardzo słabe .
rozwiń
Avatar
___id___ / 5 czerwca 2016 o 22:18
10 raz jest ta Noc, a Ty takie zadajesz pytania. Nazwij sobie to wydarzenie jak chcesz i bądź szczęśliwy.  
Avatar
K.L. / 5 czerwca 2016 o 21:55
Super koncert pod Zamkiem. Orkiestra św. Mikołaja - super repertuar i wykonanie. Do marudzących: pijaństwo i buractwo na mieście w sobotni wieczór to standard niestety, a w Noc Kultury było tego mniej (przynajmnie optycznie) bo trochę się chamy hamowały pod wrażeniem ludzi, którzy przyszli zobaczyć tegoroczne widowisko. Analogicznie - kigole na meczach, strach chodzić z rodziną na klubowe mecze, dopiero na Narodowym jest cudowna atmosfera, bo buraki trochę czują się skrempowani w normalnym towarzystwie.     
Avatar
Gość / 5 czerwca 2016 o 19:31
Jak patrzę na te zdjęcia, to mi się kulturalny Zenek obalający flachę w bramie przypomina. Zablokować jezdnię, postawić leżak, zakłócić ciszę nocną i obalić flachę. Qóltóra ich mać.
Avatar
kat / 5 czerwca 2016 o 17:27
Z roku na rok gorzej a nawet baznadziejnie. Dla KOGO to coś jest? Po co to coś jest? Nazwijcie to noc popkultury, żeby nie obrażać pojęcia KULTURA.
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 1 0

W przedostatniej kolejce rozgrywek drużyna z Puław podzieliła się punktami z Radomiakiem. Niestety, zdobyty w Radomiu punkt ma gorzki smak bo puławianie w przyszłym sezonie grać będą o szczebel niżej.

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich
wiersze między newsami

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich 0 0

Amerykanka, kolekcjonerka sztuki, przyjaciółka Picassa, Hemingway’a i Fitzgeralda pisała także wiersze. Na koniec naszej poetyckiej akcji – spotkanie z Gertrude Stein. Bądźcie dzielni

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie 2 1

Piłkarze ze Świdnika ponieśli pierwszą w rundzie wiosennej porażkę na swoim stadionie. Zespół trenera Dominika Bednarczyka przegrał z Podhalem Nowy Targ 1:4, choć jako pierwszy zdobył tego dnia bramkę

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi 18 2

Opromieniona awansem do III ligi Stal Kraśnik dokonała kolejnej egzekucji. Tym razem zespół trenera Daniela Szewca rozgromił w Rykach tamtejszy MKS aż 9:0, a cztery gole zdobył Filip Drozd

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia] 123 28

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:2 (relacja na żywo)

Chełmianka - Motor 0:2 (relacja na żywo) 13 8

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Chełmianka - Motor. Dla obu ekip, to spotkanie o wszystko. Pierwszy gwizdek o godz. 17

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 35 44

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 2

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 13 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 1

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 14 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 40 10

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 2

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 44 2

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!