sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Nowe bilety komunikacji miejskiej. Emeryci mogą stracić, niepełnosprawni zyskać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 marca 2010, 19:37
Autor: DOMINIK SMAGA

Jeszcze nie zaczęliśmy kasować biletów, które drożeją od 1 kwietnia, a już szykuje się kolejna reforma cennika opłat. Zarząd Transportu Miejskiego chce by za jazdę liniami podmiejskimi płacić więcej. Rozszerzony może być za to zakres ulg dla niepełnosprawnych.

Nowy cennik może trafić pod obrady Rady Miasta już w maju lub czerwcu.

ZTM chce wprowadzić bilety strefowe, które umożliwiałyby jazdę autobusami kursującymi poza granice Lublina. Strefa, w której obowiązywałyby droższe bilety – według wstępnych propozycji – mogłaby się zaczynać dwa kilometry za granicami miasta.

W sprzedaży byłyby bilety upoważniające do jazdy wyłącznie w strefie miejskiej i droższe, z którymi można by jeździć po terenie obydwu stref. Dotyczyłoby to zarówno biletów jednorazowych, jak też okresowych. To oznaczałoby podwyżki m.in. dla pasażerów linii 52 do Turki, 79 do Konopnicy czy 85 do Motycza Leśnego.

Już teraz okoliczne gminy muszą dopłacać do kursów zlecanych przez ZTM, bo miasto nie chce, by takie połączenia obciążały tylko jego kasę. Umowy są teraz renegocjowane.

– Jeśli gminy nie zgodzą się na proponowane przez nas dopłaty to wówczas bilet strefowy będzie alternatywą, która pozwoli na dalsze funkcjonowanie komunikacji miejskiej – zapowiada Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego.

Przy okazji tych zmian poszerzone mogą być też uprawnienia do ulg dla uczniów niepełnosprawnych. Teraz mogą oni jechać za darmo wraz z opiekunami jedynie między domem a szkołą i to wyłącznie najkrótszą trasą. Ale jadąc np. na zajęcia rehabilitacyjne muszą już płacić za bilet. ZTM zanim ustali nowe ulgi chce sprawdzić jak wielu osób by dotyczyły.

– Wystosowaliśmy w tej kwestii pisma do Miejskiego i Powiatowego Zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności oraz do Wydziału Oświaty celem określenia ilości dzieci niepełnosprawnych z terenu Lublina i okolic – informuje Góźdź.

Pod znakiem zapytania stoi też prawo do ulg dla emerytów spoza Lublina. Pozbawienie ich ulgi sugerował na ostatniej sesji jeden z miejskich radnych. ZTM ma przeanalizować tę propozycję.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Anna
Anna
Anna
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Anna
Anna (26 marca 2011 o 13:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='waldek' timestamp='1269847252' post='257558']
Jaki jeden z radnych ? Imię, nazwisko rozliczymy gościa przy wyborach samorządowych, od razu mówię nie jestem emerytem, ale nie podoba mi się taki sposób myślenia. To tak jak zabrać ulgę lublinianom, którzy pojadą do Warszawy na zakupy. Panie radny i ZTM trochę myślenia, ono naprawdę nie boli...
[/quote]
Dlaczego gazety nie podają kto z radnych jak glosował. mam nadzieję że przedstawiciele MPK będą na głosowaniu i rozwieszą w zakładzie listy. Bo najbogatsi na pewno zaglosują przeciw. Czyż nie? syty głodnego nie zrozumie
Rozwiń
Anna
Anna (26 marca 2011 o 13:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='emeryt' timestamp='1269884242' post='257774']
A dlaczego pracownicy MPK nadal mają bezpłatne przejazdy, przecież komuna już dawno się skończyła. Panie Redaktorze, czas poruszyć w końcu sprawę całkowitego odebrania tego przywileju. Boi się Pan?, czy może żona pracuje w MPK? Oni mają takie zarobki, że bezwzględnie powinni płacić za przejazdy. Koniec, dosyć tego.!!!!!!! A emeryci nadal powinni jeździć za złotówkę, na więcej nas nie stać.
[/quote]
Dlatego, że mieli to zagwarantowane podejmując pracę w MPK. Komuna się skończyła, ale to nie znaczy, że miasto Poznań powinno oszczędzać na najstarszych i najsłabszych i lekceważyć umowy. To po prostu niegodne
Rozwiń
Anna
Anna (26 marca 2011 o 13:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uważam, ze emeryci MPK są skrzywdzeni. Odbiera im się to, co mieli zagwarantowane w umowie o pracę, przyjmując się do niej.Emeryci chcą odzyskać to co mieli do roku 2010 i co mieli zagwarantowane w Umowie. WSTYD dla miasta poznania że uderza szukając oszczędności w najstarszych, najsłabszych. Emeryci powinni napisać skargę do trybunału
Rozwiń
Alina
Alina (23 grudnia 2010 o 17:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[font="Arial Black"][/font][quote name='serNick' timestamp='1269842874' post='257527']
Czy to w ogole zgodne z konstytuacja pozbawienie emeryta ulgi ze wzgledu na zamieszkanie? A ktory to rady wymyslil?
[/quote]
Emeryci MPK w Poznaniu, przyszli przedłuzyć bilety wolnej jazdy, wypracowane przez dziesiątki lat i zagwarantowane w ukladzie zbiorowym i dowiedzieli się, że im zabrano te bilety. To wstyd, kiedy miasto zarabiać chce na najbiedniejszych,czy prawo może działac wstecz? Co na to rzecznik praw obywatelskich i minister komunikacji. Nowe prawo "Łupić emerytów"?
Rozwiń
Gość
Gość (29 marca 2010 o 20:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ULGI DLA OBYWATELI LUBLINA A NIE DLA OBCYCH, Z INNYCH MIAST, PSEUDO STUDENTÓW KTÓRZY BIORĄ JESZCZE STYPENDIA SOCJALNE, A POD AKADEMIKAMI NOWE SAMOCHODY Z SALONÓW. PARANOJA. JAKIM CUDEM STUDENT MA NA SIEBIE NOWE BMW, PYTAM! CHLEJE CAŁYMI NOCAMI NA A W DZIEŃ STRUGA BIEDAKA!

Gdyby w tym całym "bardzo rozwiniętym" gospodarczo i infrastrukturalnie Lublinie i nie było studentów to to miasto byłoby jeszcze większą dziurą niż jest teraz, więc zamiast czepiać się studentów okażcie trochę szacunku, bo jednak dużo im zawdzięczacie:)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!