czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Lublin

Nowe logo lubelskiego kuratorium to plagiat

Dodano: 22 lutego 2010, 17:48

W konkursie lubelskiego kuratorium na logo zwyciężyła praca "przygotowana” przez ucznia z Zamościa. Tyle że… identyczny znak od dwóch lat firmuje jedno z liceów w Sokołowie Podlaskim.

– Mam twarde dowody, że dokładnie taki znak był wykorzystywany przez naszą szkołę już od dwóch lat – mówi Marcin Celiński, dyrektor I LO w Sokołowie Podlaskim i współautor logo. –Potwierdza to uchwała rady pedagogicznej i wszystkie materiały wydrukowane przez ostatnie dwa lata, na których się znajduje.

Znak sokołowskiego liceum, to otwarta księga z płomykiem. Dokładnie tak samo wygląda logo wybrane w konkursie na znak graficzny Kuratorium Oświaty w Lublinie. O sprawie poinformował Tygodnik Siedlecki.

Lubelskie kuratorium rozstrzygnęło konkurs na logo pod koniec stycznia. Propozycje przysłali uczniowie z całego regionu. Kapituła najwyższej oceniła pracę ucznia Centrum Szkół Technicznych w Zamościu.
– W regulaminie konkursu był zapis, że nadesłane prace muszą być autorskie, czyli nie skopiowane z innego źródła – podkreśla Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty. – Jeśli potwierdzi się, że zwycięski znak jest plagiatem, unieważnię rozstrzygnięcie konkursu.

Kurator rozmawiał już w tej sprawie z sokołowskim liceum. – Pan dyrektor gwarantuje autentyczność logo swojej szkoły i ma na to dowody – mówi Babisz.

– Przeglądałem różne znaki w Internecie i zaczerpnąłem motyw przewodni z jednego z nich – przyznaje zwycięzca konkursu. – Ale wprowadziłem dużo zmian: cienie, zmieniłem płomień, dodałem całkiem nową nazwę. Tyle, że wersja znaku przedstawiona przez kuratorium różni się od mojej. Np. nie ma cieni.
– To oryginał, który dostaliśmy w wersji elektronicznej od ucznia. Z naszej strony nikt niczego nie zmieniał – zapewnia kurator Babisz. I dodaje, że gdy skończą się ferie, będzie wyjaśniał sprawę z uczniem i dyrektorem jego szkoły.

Jeśli okaże się, że nadesłany znak jednak jest plagiatem, uczeń będzie miał problemy. – Ja, jako kurator, nie mogę go ukarać – zaznacza Babisz. – Może to zrobić dyrektor szkoły, np. obniżając mu ocenę ze sprawowania.

– Chłopak zrobił głupotę. To się zdarza, zwłaszcza w jego wieku – dodaje dyrektor Celiński. – Sytuacja, w której sam siebie postawił, już będzie dla niego karą.

A co dalej z logo lubelskiego kuratorium? – Kapituła jeszcze raz przejrzy prace nadesłane na konkurs – zapowiada Babisz. – Nie ma powodu, żeby go unieważniać i ogłaszać na nowo.
Czytaj więcej o:
logo
uczeń
mark
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

logo
logo (27 lutego 2010 o 23:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie powiem na 100%, ale zaryzykuję, że gdyby dobrze poszukać w bazach klipów dla programów Corel czy Photoshop, to układ oraz pewne elementy w obu logach okazałyby się łudząco podobne do istniejących już szablonów - jeszcze by się okazało, że tamten ogólniak puścił plagiat...
Rozwiń
uczeń
uczeń (23 lutego 2010 o 18:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Księgowy z Kuratorium powinien poddac się karze i problem rozwiązany, w końcu ma w tej materii doświadczenie. A tak na marginesie czy to prawda ,że burmistrz Kraśnika wybiera się na urlop tacierzyński?.
Rozwiń
mark
mark (23 lutego 2010 o 17:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
porażające jest to że profesjonale jury nie wysiliło się żeby zrobić profesjonalną weryfikację projektów. chcieli zaoszczędzić sporo tysięcy na projektowaniu swojego logo i zlecili to dzieciom, a w nagrodę dali im książki...
Rozwiń
jerzyk
jerzyk (23 lutego 2010 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Daje o sobie znać wyniesiony z PRL-u brak szacunku do czyjejś własności, w tym przypadku intelektualnej. Wtedy można było bezkarnie kopiować cudze pomysły, podpisywać jako swoje i spijać śmietankę. I to nie tylko w przypadku jakiegoś tam znaku graficznego, ale całych technologii czy też np. dzieł muzycznych. Uczeń z Zamościa z pewnością nie miał świadomości że postępuje źle, ale przecież ktoś mu wcześniej tej świadomości nie przekazał.
Rozwiń
nosek
nosek (22 lutego 2010 o 21:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Starszy już ze mnie pan, ale wydaje mi się, że w szkołach ponadgimnazjalnych jest przedmiot Technologia informacyjna (czy coś w tym sensie) i w programie tegoż jest co nieco na temat praw autorskich w internecie. Jeśli nauczyciele, którzy tylko potrafią jęczeć, że mało zarabiają, przykładali się do nauczania, to taki gówniarz wiedziałby co to jest plagiat.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!