niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Nowe logo lubelskiego kuratorium to plagiat

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 lutego 2010, 17:48

W konkursie lubelskiego kuratorium na logo zwyciężyła praca "przygotowana” przez ucznia z Zamościa. Tyle że… identyczny znak od dwóch lat firmuje jedno z liceów w Sokołowie Podlaskim.

– Mam twarde dowody, że dokładnie taki znak był wykorzystywany przez naszą szkołę już od dwóch lat – mówi Marcin Celiński, dyrektor I LO w Sokołowie Podlaskim i współautor logo. –Potwierdza to uchwała rady pedagogicznej i wszystkie materiały wydrukowane przez ostatnie dwa lata, na których się znajduje.

Znak sokołowskiego liceum, to otwarta księga z płomykiem. Dokładnie tak samo wygląda logo wybrane w konkursie na znak graficzny Kuratorium Oświaty w Lublinie. O sprawie poinformował Tygodnik Siedlecki.

Lubelskie kuratorium rozstrzygnęło konkurs na logo pod koniec stycznia. Propozycje przysłali uczniowie z całego regionu. Kapituła najwyższej oceniła pracę ucznia Centrum Szkół Technicznych w Zamościu.
– W regulaminie konkursu był zapis, że nadesłane prace muszą być autorskie, czyli nie skopiowane z innego źródła – podkreśla Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty. – Jeśli potwierdzi się, że zwycięski znak jest plagiatem, unieważnię rozstrzygnięcie konkursu.

Kurator rozmawiał już w tej sprawie z sokołowskim liceum. – Pan dyrektor gwarantuje autentyczność logo swojej szkoły i ma na to dowody – mówi Babisz.

– Przeglądałem różne znaki w Internecie i zaczerpnąłem motyw przewodni z jednego z nich – przyznaje zwycięzca konkursu. – Ale wprowadziłem dużo zmian: cienie, zmieniłem płomień, dodałem całkiem nową nazwę. Tyle, że wersja znaku przedstawiona przez kuratorium różni się od mojej. Np. nie ma cieni.
– To oryginał, który dostaliśmy w wersji elektronicznej od ucznia. Z naszej strony nikt niczego nie zmieniał – zapewnia kurator Babisz. I dodaje, że gdy skończą się ferie, będzie wyjaśniał sprawę z uczniem i dyrektorem jego szkoły.

Jeśli okaże się, że nadesłany znak jednak jest plagiatem, uczeń będzie miał problemy. – Ja, jako kurator, nie mogę go ukarać – zaznacza Babisz. – Może to zrobić dyrektor szkoły, np. obniżając mu ocenę ze sprawowania.

– Chłopak zrobił głupotę. To się zdarza, zwłaszcza w jego wieku – dodaje dyrektor Celiński. – Sytuacja, w której sam siebie postawił, już będzie dla niego karą.

A co dalej z logo lubelskiego kuratorium? – Kapituła jeszcze raz przejrzy prace nadesłane na konkurs – zapowiada Babisz. – Nie ma powodu, żeby go unieważniać i ogłaszać na nowo.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
logo
uczeń
mark
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

logo
logo (27 lutego 2010 o 23:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie powiem na 100%, ale zaryzykuję, że gdyby dobrze poszukać w bazach klipów dla programów Corel czy Photoshop, to układ oraz pewne elementy w obu logach okazałyby się łudząco podobne do istniejących już szablonów - jeszcze by się okazało, że tamten ogólniak puścił plagiat...
Rozwiń
uczeń
uczeń (23 lutego 2010 o 18:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Księgowy z Kuratorium powinien poddac się karze i problem rozwiązany, w końcu ma w tej materii doświadczenie. A tak na marginesie czy to prawda ,że burmistrz Kraśnika wybiera się na urlop tacierzyński?.
Rozwiń
mark
mark (23 lutego 2010 o 17:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
porażające jest to że profesjonale jury nie wysiliło się żeby zrobić profesjonalną weryfikację projektów. chcieli zaoszczędzić sporo tysięcy na projektowaniu swojego logo i zlecili to dzieciom, a w nagrodę dali im książki...
Rozwiń
jerzyk
jerzyk (23 lutego 2010 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Daje o sobie znać wyniesiony z PRL-u brak szacunku do czyjejś własności, w tym przypadku intelektualnej. Wtedy można było bezkarnie kopiować cudze pomysły, podpisywać jako swoje i spijać śmietankę. I to nie tylko w przypadku jakiegoś tam znaku graficznego, ale całych technologii czy też np. dzieł muzycznych. Uczeń z Zamościa z pewnością nie miał świadomości że postępuje źle, ale przecież ktoś mu wcześniej tej świadomości nie przekazał.
Rozwiń
nosek
nosek (22 lutego 2010 o 21:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Starszy już ze mnie pan, ale wydaje mi się, że w szkołach ponadgimnazjalnych jest przedmiot Technologia informacyjna (czy coś w tym sensie) i w programie tegoż jest co nieco na temat praw autorskich w internecie. Jeśli nauczyciele, którzy tylko potrafią jęczeć, że mało zarabiają, przykładali się do nauczania, to taki gówniarz wiedziałby co to jest plagiat.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!