poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Nowe miejsce do wypoczynku blisko centrum Lublina

Dodano: 10 maja 2017, 17:31
Autor: Dominik Smaga

(fot. Dorota Awiorko)

W atrakcyjne miejsce do wypoczynku ma się zmienić Słomiany Rynek leżący wzdłuż ul. Kalinowszczyzna. Będzie projektowany od podstaw, włącznie z urządzeniami placu zabaw. Projektant będzie wybrany w nietypowy sposób: w konkursie dla organizacji pozarządowych.

Na nowo zagospodarowany ma być zielony teren między ul. Kalinowszczyzna a ul. Towarową. To spory plac ciągnący się od al. Andersa przez ponad 300 metrów aż do skrzyżowania z Towarową naprzeciw kościoła św. Agnieszki. Jego powierzchnia jest zbliżona do powierzchni śródmiejskiego pl. Kaczyńskiego.

Zaprojektowanie Słomianego Rynku miasto zaproponowało organizacjom pozarządowym i ogłosiło dla nich konkurs. Jego zwycięzca może dostać do 71 tys. zł na opracowanie szczegółowej koncepcji zmian.

– Jesteśmy jednym z pierwszych miast, które w ten sposób podchodzi do projektowania przestrzeni publicznej – mówi Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej w Urzędzie Miasta. – To dokładna odwrotność przetargu. W przetargu z góry mówimy co chcemy otrzymać i czekamy na oferty cenowe. A tu mówimy, ile mamy do wydania na dokumentację i czekamy na propozycje konkretnych rozwiązań.

Na propozycje miasto będzie czekać do 26 maja. Później specjalna komisja ma ocenić złożone oferty i wskazać te, które jej zdaniem są najciekawsze. Ostatnie słowo będzie mieć prezydent Lublina. To on wskaże zwycięzcę.

Wybrana organizacja dostanie pół roku na sporządzenie ostatecznej koncepcji uwzględniającej zieleń, nawierzchnie, małą architekturę oraz plac zabaw. Tu miasto ma jedno zastrzeżenie: plac zabaw trzeba zaprojektować indywidualnie, urządzenia mają być niepowtarzalne, a nie zaczerpnięte z katalogów.
Miasto wymaga też, by projekt uwzględniał przeszłość tego miejsca i zachodzące na nim zmiany.

Oczekuje też, że autor koncepcji najpierw ustali komu może służyć ten teren i zaproponuje atrakcje dla konkretnych grup użytkowników, zbierając od nich uwagi przez internet oraz podczas otwartych spotkań i dyskusji. Musi też udostępniać wizualizacje, by uczestnicy konsultacji nie byli skazani na niezrozumiałe dla laików rysunki techniczne.

Koncepcja zawierająca też pewne elementy projektu budowlanego ma być gotowa do końca roku. Jak szybko doczeka się realizacji? Tego Ratusz na razie nie precyzuje.

gość
emski
Użytkownik niezarejestrowany
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (12 maja 2017 o 22:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Wygra Garden Koncept?
 nie tylko, wygra też Budimex
Rozwiń
emski
emski (11 maja 2017 o 08:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
skoro wiadomo jak wyglądał, to teraz trzeba tylko odtworzyć tak jak było. Tylko skąd wziąć dawnych mieszkańców, wielbicieli cebuli i czosnku?
 Nie tylko tacy tam mieszkali. Nie sugeruj, iż jesteś antysemitą; to niepoprawne politycznie.
Rozwiń
Gość
Gość (11 maja 2017 o 07:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a to miejscowe menele będą mieli gdzie pospać i wypić
Rozwiń
Gość
Gość (11 maja 2017 o 07:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A w jakim sensie to jest bliski centrum?
Rozwiń
Gość
Gość (10 maja 2017 o 21:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W mojej świadomości nie odnajduję w celu porównania powierzchni, jak to piszecie śródmiejskiego pl. Kaczyńskiego, może po prostu podajcie powierzchnie w m2 albo w morgach albo innej odjechanej jednostce ..... w ogóle to gdzie to jest ten pl. Kaczyńskiego ..... czy to może jakiś plac koło ul. JP2?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!