czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Nowe szaty UMCS. Remont rektoratu, biblioteki i kilku wydziałów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 marca 2013, 18:05

Odświeżona zostanie między innymi biblioteka UMCS (Maciej Kaczanowski)
Odświeżona zostanie między innymi biblioteka UMCS (Maciej Kaczanowski)

Zbudowane w drugiej połowie XX wieku budynki UMCS wreszcie doczekają się liftingu. Uniwersytet rozpoczyna odnawianie rektoratu i czterech innych gmachów. Planuje też kolejne remonty.

Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki mieści się w czterech budynkach. Jeden z najstarszych na miasteczku akademickim – tzw. stara fizyka – powstał w latach 1952–54, średnia fizyka w 1972 r., a wieżowiec wydziału trzy lata później. Większa część Biblioteki Głównej UMCS po drugiej stronie ul. Radziszewskiego została zbudowana w latach 1963–1967.

Wszystkie dotąd nie doczekały się gruntownego remontu. Teraz ma się to zmienić. Uniwersytet ogłosił przetarg na przygotowanie dokumentacji termomodernizacji tych budynków. Chodzi o wymianę okien, ocieplenie i nowe elewacje. – Na razie mówimy o projekcie – zastrzega Aneta Śliwińska z biura prasowego UMCS. – Będziemy starali się uzyskać pieniądze zewnętrzne na te prace.

Fundusze udało się już zdobyć na remont 15-piętrowego rektoratu, połączonego z nim Wydziału Ekonomicznego i sąsiedniego Wydziału Prawa. Cały kompleks będzie ocieplony, zyska nową elewację i okna. – Przetarg na wykonawcę tych prac właśnie został rozstrzygnięty – mówi Śliwińska. Kiedy ruszą? – Zależy od pogody. Czekamy, aż tylko zrobi się cieplej – dodaje.

Roboty w rektoracie mają być zakończone do końca listopada – razem z odnowieniem czterech innych budynków. Chodzi o Wydział Biologii i Biotechnologii przy ul. Akademickiej 19, Centrum Kultury Fizycznej przy ul. Langiewicza 22, Wydział Chemii przy ul. Glinianej 33 oraz Wydział Humanistyczny – tzw. Starą Humanistykę przy pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4. Tu robotnicy już zaczęli wymieniać okna.

Uniwersytet planuje też zainstalowanie w rektoracie nowej, czwartej windy. Ma być doklejona do budynku od strony ul. Radziszewskiego – naprzeciwko windy towarowej. W tym miejscu będzie też nowe wejście do rektoratu – bezpośrednio z kładki prowadzącej z pl. Marii Curie-Skłodowskiej do Chatki Żaka. Zostanie tu przeniesiona portiernia, w jej starym miejscu będzie kancelaria.

Uczelnia stara się teraz o na pozwolenie na budowę, potem będzie ogłaszać przetarg na wykonawcę. Prace mają być zakończone w 2015 r. Pieniądze da Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Jerry
ktos
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 maja 2013 o 15:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najciekawsze wydarzenia w mieście

[url="http://pulsmiast.pl/pl/lublin/kalendarz/2013/05/25/"]http://pulsmiast.pl/...arz/2013/05/25/[/url]
Rozwiń
Jerry
Jerry (25 maja 2013 o 14:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Autor tekstu źle go zatytułował: zamiast "nareszcie" powinno być "niestety". UMCS to największy wróg estetyki i dobrego smaku.
Rozwiń
ktos
ktos (31 marca 2013 o 12:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe czemu ani autor artykułu, ani przedstawiciele UMCS nie wspomnieli o tym, że pieniądze na rektorat (15 pięter), wydział ekonomiczny i wydział prawa oraz starą humanistykę zdobył jeszcze tak "wyklinany" na uczelni Dąbrowski i Urbanek, a nie Michałowski, który zapewne pochwali się później, że to on... "wyremontował"....
Rozwiń
Łukasz
Łukasz (30 marca 2013 o 14:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wewnętrznego syfu żadna fasada nie przykryje. Nawet kanarkowa.
Rozwiń
kamil
kamil (30 marca 2013 o 13:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Władzom proponuje się przypatrzeć jak
to zrobiły inne uczelnie
np. Akademia GórniczoHutnicza w swym kampusie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!