poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Nowoczesny rezonans w Lublinie. Jest tylko kilkadziesiąt takich na świecie [zdjęcia]


Ma moc 7 tesli i jest jednym z kilkudziesięciu takich urządzeń na świecie. O tym, jak wykorzystać możliwości nowoczesnego rezonansu magnetycznego w Ecotech Complex w Lublinie rozmawiają naukowcy i specjaliści z całego świata.

W poniedziałek w budynku przy ul. Pagi rozpoczęła się dwudniowa konferencja naukowa poświęcona obrazowaniu medycznemu w wysokim polu magnetycznym. Biorą w niej udział przedstawiciele czołowych ośrodków, które posiadają podobny sprzęt, jak ten znajdujący się w lubelskim centrum.

– Rozmawiamy o technologii na najwyższym światowym poziomie. Na całym świecie jest zaledwie ok. 40 miejsc, w których taki rezonans ma zastosowanie. W naszej części Europy Lublin jest jedynym miejscem, w którym działa takie urządzenie. Można więc powiedzieć, że tutejsi naukowcy mogą dołączyć do najwyższej klasy specjalistów – mówi Beata Stelmach, prezes GE na Polskę i kraje bałtyckie.

Z urządzenia korzystają już naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Zameldowaliśmy się w Lidze Mistrzów, bo mamy aparat i trochę już wiemy jak go obsłużyć. Dzięki takim spotkaniom z ludźmi, którzy w tej Lidze Mistrzów rządzą, możemy ich przekonać, że możemy grać razem – mówi dr hab. n. med. Radosław Pietura, kierownik Zakładu Elektroradiologii UM.

Jak dodaje, rezonans może pozwolić na szukanie nowych metod wykrywania chorób, m.in.: Alzheimera, Parkinsona, nowotworów, autyzmu czy udaru mózgu. – Liczymy na to, że ta konferencja i kolejne nasze kroki spowodują, że będziemy mogli powiedzieć, że Ecotech Complex jest wykorzystywany zdecydowanie lepiej, niż do tej pory – dodaje prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS.

Centrum zrealizowane przez obie lubelskie uczelnie oraz lubelski Instytut Agrofizyki PAN, Uniwersytet Rzeszowski i Politechnikę Rzeszowską zostało oddane do użytku pod koniec 2015 roku. Jednak prace badawcze w nowoczesnym obiekcie wciąż nie ruszyły pełną parą. O ich przyspieszeniu rektor największej lubelskiej uczelni mówił przed rokiem.

Obecnie na terenie kompleksu badania naukowe prowadzi sześć firm. Dotyczą one głównie zagadnień związanych ze światłowodami. W ostatnich dniach podpisano umowę o współpracy z firmą z branży kosmetycznej. 

Czytaj więcej o: Lublin Ecotech rezonans
Pietrucha
obywatel
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Pietrucha
Pietrucha (13 października 2017 o 22:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Osoba, która pisała artykuł chyba nie bardzo ma pojęcie czym różni się moc od natężenia pola magnetycznego. Dla zastanawiających się pacjentów: to jest MR do badań naukowych, komora pomiarowa ma rozmiar tak mały, że zmieści się tam niewielkie zwierze, a nie człowiek.
Rozwiń
obywatel
obywatel (10 października 2017 o 16:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
hmm, zrobiliśmy projekt? - zrobili my, dostaliśmy kasę z budżetu i łunii? - dostalimy my, zbudowliśmy? - zbudowali my, wyposażyliśmy? - wyposażyli my, zrobiliśmy trochę szumu w mediach? - zrobili my, tylko co teraz z tym rezonansem zrobić i za co utzymać, żeby tak głupio to teraz nie wyglądało, że stoi nieużywany....? - jakoś przetrzymamy parę lat, a potem wszyscy zapomnita ..a za to wszystko zapłaciło i jeszcze zapłaci przez wiele lat wielu Kowalskich w podatkach, którzy pewnie lepiej wydaliby swoją kasę
Rozwiń
Gość
Gość (10 października 2017 o 14:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a jakie będą limity - jeden pacjent dziennie, czy dwóch !!!!!! to jest dopiero szok kupować urządzenia za grube miliony i ograniczać ich możliwości jakimiś limitami. Urządzenie powinno działać z maksymalnym dopuszczalnym obciążeniem, a nie stać i nie być używane bo limity ?????
Rozwiń
Gość
Gość (10 października 2017 o 13:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i jak co do czego to kolejka na 1,5 roku do przodu.................
Rozwiń
Gość
Gość (10 października 2017 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
-to dalej trumna - nie można zrobić czegoś bardziej przyjaznego człowiekowi?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!