poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Nowy dworzec w Lublinie. Miasto wyda 2,5 mln zł na plany

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 stycznia 2014, 16:33
Autor: Dominik Smaga

2,5 miliona złotych wyda miasto wspólnie z samorządami ościennych gmin na plany poprawy połączeń komunikacyjnych. Największą częścią będzie opracowanie koncepcji nowego dworca, który ma powstać w Lublinie w pobliżu Dworca Głównego PKP, a także koncepcji biletu zintegrowanego i ujednoliconego systemu prezentacji połączeń kolejowych, autobusowych, komunikacji miejskiej i busów na wspólnych wyświetlaczach.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy miałaby się zacząć budowa takiego dworca. Projekt objęty dofinansowaniem nie dotyczy robót budowlanych, a jedynie prac koncepcyjnych. Ratusz zastrzega, że będzie chciał poszukać inwestora, który sfinansowałby część kompleksu dworcowego obejmującą m.in. hotel i centrum usługowo-handlowe. To miałoby zmniejszyć obciążenie miasta wydatkami. Magistrat podaje przykłady centrów dworcowo-handlowych w Krakowie, Katowicach czy Poznaniu, których koszty sięgały setek milionów złotych. Aktualnie dla części miasta, w której ma powstać dworzec opracowywany jest plan za-gospodarowania przestrzennego, powinien on być uchwalony do końca roku. Chodzi również o zaplanowanie sieci podmiejskich linii autobusowych uruchamianych na zlecenie władz Lublina. Projekt obejmuje też sporządzenie koncepcji uzupełnienia sieci drogowej w dziewięciu gminach: Świdnik, Wólka, Lubartów (miasto i gmina), Niemce, Niedrzwica Duża, Głusk, Jastków i Strzyżewice. Inwestycja ma być realizowana w ramach tzw. Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego (LOF). Umowę w tej sprawie podpisały wczoraj władze Lublina i 12 pobliskich gmin. Porozumienie ma pozwolić na sięganie po przyznawane bez konkursów pieniądze na rozwiązanie problemów wspólnych dla poszczególnych samorządów, jak choćby powiązania komunikacyjne, czy też zaopatrzenie w wodę. - Pieniądze, którymi możemy dysponować to ponad 100 milionów euro - informuje Krzysztof Łątka, dyrektor Wydziału Projektów Nieinwestycyjnych w Urzędzie Miasta.
  Edytuj ten wpis
Gość
olo
Agnieszka
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 lutego 2014 o 08:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ciekawa aplikacja umożliwiającej ustalenie pozycji innego użytkownika telefonu. Wejdź na strone: plurl.pw/maps
Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "szukaj numer"
a zobaczysz gdzie jest i co robi.
Dokładność pomiaru do 150cm.

Rozwiń
olo
olo (15 stycznia 2014 o 09:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Takie obiekty jak dworce (PKP, czy PKS) powinny w miatsach być lokalizowane obok siebie i dobrze ze soba skomunikowane. Wzorowa sytuacja jest np. w Radomiu. W Lublinie od dawna jest dworzec PKS nieopodal dworca PKP, ale chyba jest mało wykorzystywany a więszość połączeń autobusy/busy jest z okolic ulicy Ruskiej. Bez sensu to. Ten na Ruskiej powinni zlikwidować a zrobić taki jak trzeba przy dworcu Głównym PKP.

Rozwiń
Agnieszka
Agnieszka (15 stycznia 2014 o 08:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Doskonały pomysł na połączenie ze sobą obydwóch dworców. Dzięki temu będzie dużo łatwiej przesiąść się np z pks do pociągu.. teraz niestety mam z tym problem.

Rozwiń
gdfgd
gdfgd (15 stycznia 2014 o 08:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

pewnie nie znasz historii obecnego dworca...  został wybudowany na przedmieściach miasta. Czyżby byli "nieźle pieprznięci" ? :D

W praktycznie wszystkich miastach carskiej Rosji dworce były budowane na przedmieściach w celu lepszego kontrolowania ruchu ludności. Koleje miały znaczenie wojskowe zdecydowanie bardziej niz gospodarcze.

Inaczej było to w zaborach austriackim i pruskim - dworce i linie były puszczane przy samym brzegu miasta (popatrzmy na usytuowanie dworca w Krakowie, Poznaniu, czy z mniejszych miast - Przemyśl i porównajmy z Chełmem).

W Warszawie dworcami końcowymi były Wwa Wileńska i Wwa Główna. Linia średnicowa została zbudowana później - dlatego Warszawa jako jedno z nielicznych miast byłego zaboru rosyjskiego ma dworzec w centrum - w tunelu.. W Lublinie odpowiednikiem byłaby jakaś krótka linia idąca przez Park Ludowy , wchodząca w tunel i dochodząca pod Plac Litewski - bardzo miła wizja ale tak kosztowna zapewne że totalnie nierealna

Rozwiń
Gość
Gość (15 stycznia 2014 o 08:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dworzec w Krakowie jest tuż przy jednej z obwodnic Krakowa, to tak odnośnie rozwiązań komunikacyjnych, dojazdu i odjazdu z dworca.

Dojechać i wyjechać z naszego dworca to koszmar, szczególnie w godzinach popołudniowych.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!