piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Nowy egzamin na prawo jazdy. Ośrodki szkolenia przeżywają oblężenie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 grudnia 2011, 17:44
Autor: Paweł Puzio

– Aby zdążyć przed wprowadzeniem egzaminu na nowych zasadach, zapisałam się na kurs jeszcze jesienią
– Aby zdążyć przed wprowadzeniem egzaminu na nowych zasadach, zapisałam się na kurs jeszcze jesienią

Od 10 lutego kandydaci na kierowców będą zdawać egzamin teoretyczny na nowych zasadach. Zapowiedź zmian zmobilizowała kursantów. Szkoły nauki jazdy i ośrodki egzaminacyjne przeżywają oblężenie.

Liczba chętnych do zdawania na prawo jazdy kategorii B w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Lublinie wzrosła ostatnio o 30 proc. – Kilka tygodni temu na egzamin zapisywało się codziennie od 250 do 300 osób. Teraz 350–450. Niestety, wydłużyło to czas oczekiwania, z dwóch tygodni do miesiąca – mówi Artur Banaszkiewicz, zastępca dyrektora lubelskiego WORD.

Boom na egzaminy to efekt zapowiadanych zmian w egzaminie teoretycznym. Nowe zasady wchodzą w życie 10 lutego. – Aby zdążyć przed wprowadzeniem egzaminu na nowych zasadach, zapisałam się na kurs jeszcze jesienią – mówi Monika Nizioł, studentka kończąca kurs na prawo jazdy. – Z tego, co słyszę na wykładach, to wiele osób z tego samego powodu zapisało się na kurs jeszcze w tym roku.

Według obiegowej opinii, nowe egzaminy będą trudniejsze niż obecnie. Dziś kandydatowi na kategorię B prawa jazdy komputer losuje 18 pytań z puli 450. Na rozwiązanie testu jest 25 minut. Od lutego komputer z puli 1200 pytań (a mówi się nawet o 3000), wylosuje 32 pytania, z czego 20 będzie tzw. ogólnych oraz 12 specjalistycznych, dobranych do kategorii prawa jazdy. Maksymalnie można zrobić dwa błędy. By zaliczyć, trzeba będzie zdobyć 68 punktów na 74 możliwe. Nowością jest wprowadzenie klipów wideo z konkretną sytuacją drogową.

– Moim zdaniem, będzie łatwiej, bo znikną pytania wielokrotnego wyboru. Tylko jedna z dwóch lub trzech odpowiedzi będzie prawidłowa – mówi Banaszkiewicz.


Kolejna istotna zmiana, to wprowadzenie limitu czasowego. Na odpowiedź kandydat na kierowcę będzie mieć 30 sekund, a w przypadku klipu wideo – 10 sekund. Dziś to średnio 1 minuta 23 sekundy na pytanie. – Chodzi o to, aby czas na odpowiedź symulował reakcję w codziennym ruchu – tłumaczy Roman Saj, szef Ośrodka Szkolenia Kierowców w lubelskim oddziale PZMot.

Zapowiedź zmian w egzaminach teoretycznych napędziła też klientów ośrodkom szkolenia kierowców.

– Mamy około 30 proc. więcej osób na kursach nauki jazdy Niestety, kto zapisze się teraz, to nie ma szans na przystąpienie do egzaminu przed 10 lutego – mówi Michał Chalot z OSK Rodmos w Lublinie.
Niektóre szkoły jazdy poradziły sobie z tym problemem. Tak rozpisują jazdy i teorię, aby wydać zaświadczenie o ukończeniu kursu (niezbędne, aby podejść do egzaminu) jeszcze w tym roku. To daje kursantom szansę, aby egzamin teoretyczny zdać jeszcze przed 10 lutego 2012 roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
niki
Pawelo
kaka
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

niki
niki (23 grudnia 2011 o 22:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
odpowiedzi będą różnie punktowane... będzie można otrzymać np. 1, 2 albo 3 pkt za prawidłową odpowiedź, ilość pkt będzie zależała od stopnia trudności
Rozwiń
Pawelo
Pawelo (23 grudnia 2011 o 21:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kaka zamiast wyzywać kogoś od kretynów sprawdź czy nie jesteś większym... Niby jak pomnóż najpierw 32 razy 2 tylko na kalkulatorze bo wątpię, żebyś bez dał radę...
Rozwiń
kaka
kaka (23 grudnia 2011 o 16:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kretynie za każde pytanie można zdobyć 2 pkt. bedzie 32 pytanai wiec 72-68=4. co daje dwa błedy
Rozwiń
k
k (23 grudnia 2011 o 15:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nowa matematyka 74 - 68 = 2
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!