czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Nowy kierunek na UP w Lublinie: Nauczą studentów, jak chronić rośliny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 listopada 2012, 16:44
Autor: (mb)

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

Ochrona roślin i kontrola fitosanitarna. Tak nazywa się nowy kierunek studiów, który od marca uruchomi Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

– To nowy, unikatowy kierunek na rynku edukacyjnym w Polsce – chwali się lubelska uczelnia. – Ochrona roślin jest ważnym i niezbędnym elementem technologii produkcji roślinnej. Jej celem jest zapobieganie obniżaniu plonów przez choroby, szkodniki i chwasty oraz zabezpieczenie ziemiopłodów w magazynach.

Druga część zajęć dotyczy kontroli fitosanitarnej – ważnej przy obrocie roślinami i produktami roślinnymi. Chodzi o zapobieganie rozprzestrzenianiu i przenoszeniu się szkodników i patogenów roślin oraz produktów roślinnych przez granice państwowe.

Nowy kierunek będzie prowadził Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Na początku jako uzupełniające studia magisterskie. Od marca 2013 r. ruszą zajęcia w trybie dziennym, od października – w zaocznym. W trakcie studiów oprócz zajęć teoretycznych i laboratoryjnych planowane są sesje terenowe, a także obowiązkowe praktyki w placówkach krajowych i zagranicznych.

– Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komitet Ochrony Roślin PAN kilkakrotnie upominały się o ten kierunek, motywując swój apel brakiem profesjonalnej kadry i merytorycznego wsparcia realizacji unijnych zobowiązań – czytamy na stronie internetowej UP. – Specjaliści nowoczesnej ochrony roślin przez najbliższe lata będę jednymi z najbardziej poszukiwanych na rynku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!